Svet

Zmluva o jadrových zbraniach bola ratifikovaná 50. krajinou

Zmluvu nedávno ratifikoval Honduras.

25. októbra 2020 o 7:14 TASR

NEW YORK. Honduras v sobotu ratifikoval Medzinárodnú zmluvu o zákaze jadrových zbraní (TPNW), ktorá jej umožnila vstúpiť do platnosti začiatkom budúceho roka.

Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na zdroj z prostredia OSN.

Tento latinskoamerický štát sa tak stal 50. krajinou potrebnou na schválenie zmluvy, ktorá teraz môže vstúpiť do platnosti. Štandardne by sa tak malo stať po 90 dňoch, teda 22. januára 2021.

„Dnešok je víťazstvom ľudstva a prísľubom bezpečnejšej budúcnosti,“ uviedol Medzinárodný výbor prezidenta Červeného kríža Peter Maurer.

Medzinárodná zmluva zakazuje použitie, vývoj, výrobu, testovanie a skladovanie jadrových zbraní, ako aj hrozby pre ich použitie. Prijalo ho Valné zhromaždenie OSN v júli 2017 s podporou 122 krajín, ale jeho platnosť si vyžadovala ratifikáciu najmenej 50 štátov.

Dnešok je víťazstvom ľudstva a prísľubom bezpečnejšej budúcnosti.

Peter Maurer, prezident Medzinárodného výboru Červeného kríža

Tento krok privítalo niekoľko mimovládnych organizácií vrátane Medzinárodnej kampane za zákaz jadrových zbraní (ICAN), ktorá bola v roku 2017 ocenená Nobelovou cenou za mier.

AFP však pripomína, že jadrové mocnosti USA, Británie, Francúzska, Číny a Ruska dohodu ani nepodpísali. Aktivisti však dúfajú, že akonáhle vstúpi do platnosti, bude mať rovnaký účinok ako predchádzajúce medzinárodné zmluvy – napríklad na zákaz nášľapných mín alebo kazetovej munície – a tieto krajiny ho neskôr ratifikujú.

READ  Blinken varuje Netanjahua pred anexiou okupovaného Západného brehu | Správy z okupovaného západného brehu Jordánu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close