Veda

Zriedkavý prípad opičích kiahní nájdený v štáte Texas cestujúci do zahraničia

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb v piatok uviedli, že bol potvrdený prípad opičích kiahní u obyvateľa Texasu, ktorý 8. júla pricestoval z Nigérie do Atlanty, pričom konečný cieľ bol na letisku Dallas Love Field 9. júla. Toto je prvý prípad vírusu zaznamenaný v USA za takmer dve desaťročia.

Pracovníci v zdravotníctve a sociálnych službách v okrese Dallas uviedli, že pacient bol hospitalizovaný izolovane v Dallase a je v stabilizovanom stave.

„Tento prípad nepredstavuje príčinu nebezpečenstva a neočakávame žiadne nebezpečenstvo pre širokú verejnosť,“ uviedol v tlačovej správe sudca z okresu Dallas Clay Jenkins.

Ochorenie spôsobené vírusom opičích kiahní nebolo v USA zistené Vypuknutie roku 2003Do ktorého bolo zapojených 47 ľudí. Toto ohnisko sa zistilo u domácich prérijných psov na Stredozápade, v ktorých sa nachádzal vírus.

Môžu sa však vyskytnúť aj opičie kiahne šírenie z človeka na človeka Cez dýchacie kvapôčky alebo iné telesné tekutiny.

Úradníci vo vyhlásení uviedli, že jedným z dôvodov, prečo je riziko šírenia v tomto prípade nízke, je skutočnosť, že pacienti – ako aj cestujúci v leteckých spoločnostiach – boli počas letu povinní nosiť masky.

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb pomáhajú kontaktovať spolucestujúcich pacientov a posúdiť ich potenciálne riziká.

„Toto je ďalšia ukážka dôležitosti zachovania robustnej infraštruktúry verejného zdravia, pretože sme len lietadlom od akejkoľvek globálnej infekčnej choroby,“ uviedol v tlači Dr. Philip Huang, riaditeľ zdravotníckych a ľudských služieb v okrese Dallas. prepustenie. Huh. “ uvoľnenie.

Opičie kiahne súvisia s kiahňou kiahňou, ktorá bola na celom svete vykorenená v roku 1980 vďaka vakcína proti kiahňam. Obidve choroby spôsobujú charakteristickú vyrážku, ktorá trvá asi mesiac. Úmrtnosť na kiahne bola vyššia ako u opíc.

Zvyčajne to trvá sedem až 14 dní po tom, čo bola osoba vystavená vírusu opičích kiahní. príznakyPodľa CDC to začína ako mnoho iných vírusov: únava, horúčka, bolesti hlavy, bolesti svalov.

READ  V rubíne starom 2,5 miliardy rokov sa našli staroveké stopy života

Do týždňa od objavenia sa symptómov sa u infikovanej osoby objaví hrboľatá vyvýšená vyrážka, ktorá sa často šíri po celom tele. Osoba je považovaná za nákazlivú, pokiaľ nepoškriabe a nespadne na tieto vyvýšené hrčky.

Väčšina pacientov sa zotaví do jedného mesiaca. V zriedkavých prípadoch môže byť vírus smrteľný. Pri vypuknutí nákazy v USA v roku 2003 nikto nezomrel.

Vírus dostal svoje meno, pretože bol prvýkrát zistený u laboratórnych opíc koncom 50. rokov. U ľudí v Kongu to bolo zistené až v 70. rokoch. Prípady sú takmer výlučne obsiahnuté v odľahlých oblastiach strednej a západnej Afriky.

CDC tvrdí, že proti opičím kiahňam neexistuje žiadna špecifická liečba ani vakcína, hoci vakcína proti kiahňam bola použitá v roku 2003 na prevenciu ohniska nákazy.

Postupujte NBC Health On Twitter A Facebook.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close