Veda

125 miliónov rokov starého dinosaura našli pochovaného sopečnou erupciou v Číne

Nový druh nory dinosaura bol objavený v posteliach Lujiatun, najstarších vrstvách slávneho yixianského súvrstvia na severovýchode Číny, podľa tlačovej správy. Vedci sa domnievajú, že boli uväznení sopečnou erupciou, zatiaľ čo ležali na dne svojich nôr.

„Tieto zvieratá boli rýchlo pokryté jemným sedimentom, kým boli nažive alebo tesne po ich smrti,“ uviedol paleontológ Pascal Godefroit z Kráľovského belgického inštitútu prírodných vied.

Vedec uviedol, že účinok bude veľmi podobný tomu, čo sa stalo v Pompejach. Nový druh dostal podľa tlačovej správy názov Changmiania liaoningensis. Changmian znamená v čínštine „večný spánok“.

Vedci odvodzujú, že ornitopod žil v období kriedy a že to bol malý bylinožravec, ktorý dokázal bežať veľmi rýchlo, na základe dĺžky jeho chvosta a zloženia nôh. Bol dlhý asi 1,2 metra (asi 4 stopy).

„Určité vlastnosti kostry však naznačujú, že Changmiania by mohla kopať nory, podobne ako to dnes robia králiky,“ uviedol Godefroit.

„Krk a predlaktia sú veľmi krátke, ale robustné, lopatky sú charakteristické pre hrabajúce sa stavovce a horná časť jej ňucháča má tvar lopaty.“

Kompletná štúdia ich zistení bola zverejnená v roku 2006 Vedecký časopis PeerJ.
READ  Dospelí a porucha autistického spektra: Čo potrebujete vedieť

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close