Hlavné správy

27-ročné embryo sa narodilo v Spojených štátoch

Genetickí rodičia Molly Gibsonovej darovali svoje embryo na adopciu v roku 1992.

3. decembra 2020 o 13:02 ČTK

WASHINGTON. Molly Gibson sa narodila v októbri tohto roku, ale jej cesta do sveta sa začala pred viac ako 27 rokmi.

Jej genetickí rodičia darovali embryo, z ktorého Molly vyšla na adopciu v roku 1992 a ktoré si adoptovali Tina a Ben Gibsonovci vo februári tohto roku. Tvrdí to portál BBC je to pravdepodobne najstaršie použité zmrazené ľudské embryo v histórii.

Riešenie pre zúfalé páry

Gibsonovci trpia neplodnosťou asi päť rokov. Zo správy miestnej televíznej stanice sa však jedného dňa dozvedeli o možnosti prijatia zmrazeného embrya.

„To je jediný dôvod, prečo zdieľame náš príbeh. Keby moji rodičia správu nevideli, neboli by sme tu,“ uviedla 29-ročná Gibson, ktorá má okrem svojej novorodenej Molly aj staršiu dcéru.

Jej deti sú geneticky príbuzné, pretože obe pochádzajú z adoptovaných embryí od tých istých rodičov.

Po zhliadnutí správy sa Gibsonovci spojili s Národným darcovským centrom pre embryá, kresťanskou neziskovou organizáciou v Knoxville v Tennessee.

Chráni darované embryá, ktoré páry nepoužili na oplodnenie in vitro, tj. V skúmavke. So súhlasom darcov ich potom ponúknu rodičom, ktorí majú ťažkosti s počatím.

Molly prerušila svoju sestru Emmu

Centrum ponúka svoje služby už 17 rokov a odvtedy poskytlo asi 1 000 adopcií. Rovnako ako pri adopcii novorodencov, aj páry sa môžu rozhodnúť, do akej miery chcú komunikovať s genetickými rodičmi svojho budúceho dieťaťa.

Môžu si tiež vybrať zo stoviek rôznych embryí s podrobnými profilmi svojich rodičov.

Gibsonovcom sa pred tromi rokmi narodila dcéra Emma, ​​ktorá pochádza od rovnakých darcov ako novorodená Molly.

READ  Slovenský premiér zakladá pred predčasným hlasovaním novú stranu

Obe ich embryá zmrazili lekári v roku 1992. Tento rok Molly prekonala pôvodný rekord svojej sestry, ktorá sa narodila z 24-ročného embrya.

Podľa centra môžu byť zmrazené embryá skladované ľubovoľne dlho. Ich vek je však obmedzený zrodom technológie IVF – prvé dieťa narodené zo zmrazeného embrya vytvoreného mimotelovou cestou umelé oplodnenie sa narodil v roku 1984 v Austrálii.

Darcovské centrum uviedlo, že v súčasnosti je v USA skladovaných asi milión podobných zmrazených embryí.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close