Ekonomika

30 rokov väzenia za nezaplatenie daní

McAfee bol v sobotu zatknutý na španielskom letisku, uviedol zdroj španielskej polície Reuters, keď plánoval odletieť do Istanbulu s britským pasom. Teraz bude prevezený do Madridu, kde bude mať príkaz na vydanie do USA, dodal zdroj.

Zakladateľ americkej antivírusovej spoločnosti McAfee bol obvinený z vyhýbania sa plateniu daní. Podľa obálky John McAfee k dokumentu o svojom živote nedeklaroval príjmy z propagácie kryptomien, konzultácií, verejných vystúpení a predaja práv. Povedali to v pondelok prokurátori v americkom štáte Tennessee. Úrady obvinili McAfee z daňových únikov a zo zámerného nepodania daňového priznania v júni. Federálny súd v Memphise však v pondelok obvinenia zrušil.

Podľa obálky sa McAfee údajne vyhýbal svojej daňovej povinnosti presmerovaním vyplácania príjmu na bankové účty a účty kryptomeny na mená ďalších osôb. Prokuratúra ďalej tvrdí, že McAfee sa snažil vyhnúť plateniu daní tým, že v mene iných ukryl majetok vrátane nehnuteľností, vozidiel a jácht.

V prípade dokázania viny hrozí spoločnosti McAfee maximálny trest päť rokov väzenia za každý daňový únik a maximálny trest jeden rok väzenia za úmyselné nepodanie daňového priznania.

SEC zároveň McAfee obviňuje z podpory investícií do svojich následných ponúk mincí (ICO) u svojich nasledovníkov na Twitteri bez toho, aby prezradil, že za to boli zaplatené. Podľa SEC McAfee propagoval viac ICO na Twitteri, údajne sa tváril, že je nestranný a nezávislý, aj keď za propagované akcie dostal za digitálne aktíva viac ako 23 miliónov dolárov. Podľa SEC spoločnosť McAfee poprela od emitentov odmeny za propagáciu ICO. Spoločnosť Sanity tvrdí, že McAfee urobil nepravdivé a zavádzajúce vyhlásenia, ako napríklad tvrdenie, že osobne investoval do určitých ICO a poskytuje poradenstvo niektorým emitentom. Ako hovorí dokument, „Investori, ktorí profitujú zo spoločnosti McAfee, zostali s digitálnymi aktívami, ktoré sú dnes prakticky bezcenné.“

„Potenciálni investori do cenných papierov s digitálnymi aktívami majú právo vedieť, aj keď boli navrhovatelia kompenzovaní emitentmi týchto cenných papierov,“ povedala Kristina Littman, vedúca kybernetickej jednotky. „Spoločnosť McAfee údajne využila svoju slávu na to, aby klamlivo propagovala početné cenné papiere pre digitálne aktíva svojim nasledovníkom bez toho, aby informovala investorov o svojej úlohe plateného promotéra.“

Spoločnosť McAfee založila jednu z prvých spoločností, ktorá vytvorila programy na zaistenie bezpečnosti na internete. V minulosti ich prehľadali americké úrady a orgány v stredoamerickom štáte Belize, kam sa kvôli nižším daniam v roku 2008 vydal do USA. Do júla 2019 bol zadržaný v Dominikánskej republike, kde bol obvinený z nosenia zbraní na svojej jachte.

READ  Rusko-ukrajinská kríza: Ukrajinská populácia utečencov sa blíži k 1,5 miliónu, ruská ofenzíva vstupuje do 11. dňa, World News

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close