Ekonomika

Slovensko oznamuje koniec vojenskej pomoci Ukrajine – EURACTIV.com

Slovensko končí s vojenskou pomocou Ukrajine, oznámil vo štvrtok (26.10.) novovymenovaný proruský premiér Robert Fico na summite EÚ v Bruseli krokom, ktorý vyvolá napätie s jeho európskymi partnermi.

Figo deň po vymenovaní svojej trojkoaličnej vlády povedal slovenským poslancom, že Bratislava „už nebude Ukrajine dodávať zbrane“.

„Podporil by som nulovú vojenskú pomoc Ukrajine (…) Najlepším riešením, ktoré pre Ukrajinu máme, je okamžité zastavenie vojenských operácií – EÚ sa musí zmeniť z dodávateľa zbraní na mierotvorcu,“ povedal Figo.

Figo vo svojom prejave k poslancom v Bratislave zdvojnásobil svoj nesúhlas so sankciami proti Rusku: „Nebudem hlasovať za žiadne sankcie proti Rusku, kým neuvidíme analýzu ich vplyvu na Slovensko.“

„Ako pri väčšine ekonomických sankcií, ak sú pre nás takéto sankcie škodlivé, nie je dôvod ich podporovať,“ dodal.

Fico týmto vyhlásením splnil sľub, ktorý dal vo svojej predvolebnej kampani, ale povedal, že Slovensko bude naďalej poskytovať humanitárnu pomoc svojim vojnou zničeným susedom.

V novej vláde Slovenska sú Ficov ľavicový Smar-SD, krajne pravicová a proruská SNS a odštiepenec Hellas-SD od Smara.

Predchádzajúca stredopravá vláda za oboch bývalých premiérov Ľudovíta odora a Eduarda Hegera poslala na Ukrajinu niekoľko balíkov zbraní vrátane systému protivzdušnej obrany S-300 a starších stíhačiek MiG-29.

Smar-SD minulý mesiac vyhrala referendum o prísľube ukončiť vojenskú pomoc Ukrajine, čo vyvolalo obavy z trhlín v západnej podpore Kyjeva.

Štvrtkové vyhlásenie postaví Fico do sporu s ostatnými európskymi lídrami.

Očakáva sa, že okrem riešenia konfliktu medzi Izraelom a Hamasom budú lídri EÚ zhromaždení v Bruseli aj naďalej podporovať Ukrajinu v jej boji proti ruskej agresii.

Niektorí predstavitelia EÚ a diplomati sa obávajú, že Ukrajina môže mať problém získať rovnakú politickú pozornosť a zdroje zo Západu, najmä zo Spojených štátov, v dôsledku obnovenej krízy na Blízkom východe v posledných týždňoch.

Októbrový summit Európskej únie však nemohol podpísať viacročné plány vo výške až 50 miliárd eur finančnej pomoci a 20 miliárd eur vojenskej pomoci Ukrajine, uviedli pred stretnutím diplomati EÚ.

Budú súčasťou širšej rozpočtovej bitky, ktorú úradníci dúfajú, že sa skončí do konca roka a vyvrcholí tvrdými rokovaniami na ďalšom riadnom summite EÚ v decembri, uviedli.

Okrem Ukrajiny čoraz väčší počet členských štátov EÚ vyjadruje znepokojenie nad jednotným postojom bloku voči Rusku, najmä maďarský premiér Viktor Orbán a jeho ministri, ktorí majú časté verejné stretnutia so svojimi ruskými partnermi.

Podanie ruky Orbána s ruským prezidentom Vladimirom Putinom počas fóra v čínskom Pekingu minulý týždeň podnietilo najnovšie obavy.

[Edited by Zoran Radosavljevic]

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close