Ekonomika

Regióny sa musia zapojiť do reakcie na krízu – EURACTIV.com

EÚ musí zmenšiť priepasť medzi svojimi spoločnosťami a regionálnymi aktérmi, aby mohla efektívne reagovať na súčasné krízy a výzvy, povedal Apostolos Digitsikostas pre EURACTIV Slovensko.

Apostolos Digigostas je od roku 2013 guvernérom regiónu Stredné Macedónsko. Od februára 2020 je od februára 2020 predsedom Európskej rady regiónov.

Za posledné desaťročie protieurópske hlasy v EÚ silnejú. V prvom kole nedávnych francúzskych volieb viac ako polovica voličov odovzdala svoj hlas kandidátom proti establišmentu: Marine Le Pen, Jean-Luc Mன்சlenchon a Eric Jemmore. Tzitzikostas to pripisuje nezákonnosti inštitúcií EÚ.

„Čelíme extrémistickým a protieurópskym hlasom. Regióny a mestá sú veľmi blízko občanom a ich skutočné problémy možno pochopiť. Bez nich by dôvera medzi občanmi a úniou nebola možná,“ povedal Digigostas.

Aby sa tento rozdiel zmenšil, Tzitzikostas vyzval na zmenu dynamiky triedy politík EÚ – z „dvojrozmernej“ únie na „trojrozmernú“ s väčším zapojením miestnych samospráv. Povedal, že to bude zahŕňať konzultácie s miestnymi aktérmi o každom zákone, stratégii alebo dokumente.

„Pri plánovaní projektov sú výsledky prekvapivé. Napríklad konsolidačné fondy vo väčšine prípadov reagujú na skutočné potreby ľudí,“ povedal Digigostas. Pokiaľ ide o politiky synchronizácie, Politika partnerstva EÚ vyžaduje, aby národná vláda zapojila miestnych aktérov do všetkých fáz plánovania, implementácie a monitorovania projektov financovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF).

Pre národné plány obnovy je to len odporúčanie. V dôsledku toho Digigostas povedal, že sa obáva, že plány „nesplnia skutočné potreby ľudí“.

Ak národné vlády nespolupracujú s regiónmi a mestami pri príprave týchto plánov, Djigostas varoval: „Cieľ, ktorý sme si ako EÚ stanovili, nedosiahneme – rýchlo sa zotaviť z epidémie.“

Návrhy občanov

Digigostas uviedol, že účasť EÚ na konferencii o budúcnosti Európy (CoFoE), demokratickom programe, jasne ukázala, že Európania potrebujú, aký druh únie chcú. „Vieme, že občania chcú demokratickejšiu Európu a chcú byť súčasťou rozhodovacieho procesu,“ povedal.

READ  České duo vyhralo ženskú štvorhru na Australian Open

„Musíme konať hneď, pretože nechcem myslieť na to, čo sa stane s naším európskym domovom, ak po týchto diskusiách a návrhoch neurobíme nič,“ varoval Djigostas.

Implementácia návrhov mnohých občanov CoFoE si však bude vyžadovať zmeny v dohodách EÚ.

Digicostas uviedol, že by to nemal byť prvý krok, keď je dohoda otvorená možnosti zmien. „Najdôležitejšie je dnes vidieť, čo môžeme urobiť v rámci existujúcich dohôd, aby sa Európa stala legitímnejším demokratickým domovom,“ povedal.

„Ak to nie je možné v rámci podmienok existujúcich dohôd, prečo ich neotvoriť. Musíme urobiť zmeny. Bez akejkoľvek zmeny je Európa vo veľkom nebezpečenstve.“

Štrukturálne fondy pre Ukrajinu

Digicostas uviedol, že regióny a samosprávy preukázali svoju odolnosť v reakcii na nedávne výzvy v celej EÚ súvisiace s epidémiou Kovit-19 a ruskou inváziou na Ukrajinu. „Sú schopní konať rýchlo a prinášať dobré výsledky,“ pokračoval.

„Nikto si s takýmito situáciami nevie poradiť sám,“ zdôraznil a zdôraznil, že toto je posledné ponaučenie z oboch kríz.

Poznamenal však, že účinky koronavírusu a ukrajinskej krízy sa líšia v tom, ako ovplyvňujú obce. V súvislosti s epidémiou bolo šírenie COVID-19 spoločnou výzvou, zatiaľ čo migračná vlna z Ukrajiny zasiahla proporčne niektoré oblasti.

S cieľom financovať príchod nových prisťahovalcov Komisia zmiernila pravidlá upravujúce výdavky štrukturálnych fondov. Niektoré popredné krajiny však varovali, že to nestačí.

Niektorí navyše tvrdili, že štrukturálne fondy by nemali pokrývať náklady na absorbovanie vysídlených Ukrajincov, pretože ich účelom je odstrániť rozdiely v raste medzi regiónmi.

„Verím, že synchronizačné fondy by sa mali použiť na oboje. Kríza má tendenciu prehlbovať nerovnosť medzi regiónmi. Preto dúfam, že ich použijem na riešenie týchto nových výziev,“ povedal Digigostas.

„Musíme ich však využívať flexibilne a včas, a preto som navrhol koordinačnej komisárke Elize Ferreirovej, aby vytvorila nástroj pre starostov a guvernérov, ktorí by pomohli získať prostriedky EÚ na humanitárnu krízu, ktorú riešime.

READ  „Vychádza“ poľská delegácia z konzervatívcov EÚ? - EURACTIV.com

Tzitzikostas vysvetlil, že EÚ má v súčasnosti päť rôznych fondov, z ktorých možno prideľovať peniaze. „Potrebujeme nástroj na zníženie byrokracie a urýchlenie realizácie financovania,“ uzavrel.

Na otázku, či by sa mali Ukrajine poskytnúť európske štrukturálne fondy ako prostriedok povojnovej obnovy, odpovedal, že nie. „Prostriedky EÚ by sa mali prideľovať len krajinám, regiónom a mestám EÚ“.

[Edited by Nathalie Weatherald/Alice Taylor]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close