Ekonomika

Podpísaná dohoda o jadrovej spolupráci so Slovenskom

Maďarsko a Slovensko podpísali dohodu o spolupráci v jadrovej energetike s cieľom koordinovať svoj príspevok k rozvoju jadrových elektrární, ktoré môžu čoskoro využívať najnovšie technológie, uviedol v stredu v Bratislave maďarský minister zahraničia.

Peter Szijardo podpísal dohodu s ministrom hospodárstva SR Petrom Dovhunom a oznámil, že obe krajiny budú koordinovať svoje príspevky k rozvoju jadrovej energetiky.

To nám umožní čo najskôr použiť tieto nové technológie v našich národných energetických projektoch,“ povedal.

Vysvetlil minister zahraničných vecí.

Zdôraznil, že rozširovanie kapacity jadrovej energie je najlepším riešením európskej energetickej krízy, keďže jadrové elektrárne dokážu vyrobiť veľké množstvo elektriny lacno a bezpečne. Jadrová energia je tiež veľmi šetrná k životnému prostrediu, o čom svedčí aj fakt, že rozšírenie jadrovej elektrárne Pax nahradí 17 miliónov ton emisií oxidu uhličitého ročne.

Peter Szijjardo varoval svojho politika, že v Európe „stále existujú vážne ideologicky a politicky motivované snahy znevýhodniť jadrovú energiu a pripraviť krajiny, ktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na jadrovú energiu, o možnosť ju využívať. To je prípad Maďarska a Slovenska. Pre obe strany V Maďarsku a na Slovensku zohráva jadrová energia kľúčovú úlohu v bezpečnosti dodávok energie.“ „Postupné vyraďovanie jadrovej energie je proti našim národným záujmom,“ dodal.

Jadrová energia je riešením európskej energetickej krízy a dobrou správou je, že svoje úsilie v tomto smere môžeme koordinovať so susednými krajinami.

Odvetvie zároveň prechádza mimoriadnym technologickým pokrokom, zdôraznil politik. Zdôraznil, že je v našom záujme podieľať sa na tomto vývoji, je v našom záujme vidieť, čo sa stane, a v budúcnosti môžeme zaistiť bezpečnosť našich dodávok energie pomocou riešení jadrovej energie novej generácie.

Súvisiaci článok

„Konkurencieschopnosť EÚ nemožno zlepšiť bez jadrovej energie“

Prostredníctvom: MTI, Odporúčaný obrázok: Pixabay

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close