Ekonomika

Diskusia ECB tento týždeň s potvrdením zvýšenia v marci

(Bloomberg) – Do prvého rozhodnutia Európskej centrálnej banky o úrokových sadzbách z roku 2023 zostáva už len niekoľko dní, no pozornosť sa už presunula na to, čo sa stane po ňom.

Najčítanejšie od Bloombergu

Polbodové zvýšenie je zaručené vo štvrtok po tom, čo prezidentka Christine Lagardeová a niekoľko jej kolegov zdvojnásobilo sľub z posledného stretnutia v decembri.

Skutočnou správou je, či potvrdia predbežné plány zopakovať krok v marci alebo otvoria dvere menšiemu nárastu.

Existuje presvedčivý prípad pokračovať v už teraz najintenzívnejšom období sprísňovania menovej politiky v histórii ECB. Zatiaľ čo inflácia spomaľuje, blíži sa k dvojciferným hodnotám nad 2-percentným cieľom. Medzitým rastú základné ceny.

Ale keďže európske náklady na energiu klesajú, Federálny rezervný systém zvažuje v stredu pomalšie zvyšovanie sadzieb a Bank of Canada pozastavuje sprísňovanie, stále sa môžu vkrádať pochybnosti. Niektorí v 26-člennom riadiacom orgáne už uvažujú o znížení.

„Budeme veľmi pozorne počúvať, čo sa hovorí o budúcich pohyboch sadzieb, či budú jastrabie alebo jastrabie v porovnaní s decembrom – alebo ak bude tón o niečo mäkší,“ povedal Felix Höfner, ekonóm UBS. Vo februári a marci vidí polbodové kroky a v máji možno ďalšie.

Po tom, čo ECB minulé leto pozastavila budúce usmerňovanie, trvala na tom, že všetky rozhodnutia musia byť prijímané na stretnutí a na základe údajov. To nezabránilo Lagardeovej sľubovať 50-bodový posun na február a podobný krok budúci mesiac.

Ozvali sa aj jeho kolegovia – pravdepodobne budú mať roztržku po ďalšom stretnutí.

Na jednej strane prezident Bundesbanky Joachim Nagel a Francúz Francois Villeroy de Galhau naznačili podporu dvom polovičným krokom, rovnako ako politici z Rakúska, Slovinska, Slovenska, Fínska, Írska a pobaltských štátov.

Špičkoví jastrabi ako šéf holandskej centrálnej banky Klaus Knott nedovoľujú, aby sa tempo pred polovicou roka spomalilo.

READ  Komisia kritizuje navrhované obmedzenia exportu obilnín na Slovensku – EURACTIV.com

Na druhom konci spektra taliansky Ignacio Visco spochybňuje, či „je lepšie sprísniť príliš veľa ako príliš málo“, zatiaľ čo Grécko Yannis Stornarus nalieha na postupnejšie opatrenia.

Posúdenie, ktorá skupina bude prevládať, komplikujú rýchlo sa meniace perspektívy. Nové štvrťročné prognózy v marci môžu prispieť k objasneniu inflácie aj vyhliadok 20-člennej eurozóny, ktorá sa vyhne recesii.

„Jasná komunikácia bude kľúčovou výzvou v nasledujúcich mesiacoch,“ povedal Anatolij Annenkov, hlavný ekonóm Société Générale. „Je dôležité zdôrazniť, že keď celková inflácia klesá, reštriktívna politika by mala zostať v platnosti, kým jadrová inflácia nebude bezpečne na cieli.“

Údaje o inflácii za január sú k dispozícii tento týždeň, aj keď budú skreslené štatistickými faktormi a vládnymi zásahmi na zmiernenie rastúcich účtov za teplo a elektrinu. V Španielsku sa rast spotrebiteľských cien prekvapivo zrýchlil začiatkom roka, ukázali pondelkové údaje.

Očakáva sa však, že európske spotrebiteľské ceny v marci klesnú, pričom zásobníky zemného plynu sú po miernej zime dobre zásobené, čo povzbudzuje priaznivcov mäkšej politiky.

Prečítajte si tiež: Inflácia sa v týždni zvyšovania sadzieb ECB zmierňuje, HDP stagnuje

Obchodníci tiež neveria, že tohtoročný polbodový nárast vydrží aj budúci mesiac, hoci je to ich pravdepodobný záver. Zvýšili mzdy za zvýšenie sadzieb po tom, čo údaje o španielskej inflácii zaznamenali v polovici roka nárast vkladovej sadzby nad 3,50 %.

Lagardeová už skôr naznačila, že nie je spokojná s očakávaniami trhu a na štvrtkovej tlačovej konferencii sa môže stiahnuť.

Výnos z dvojročných nemeckých bankoviek, ktoré sú najcitlivejšie na zmeny menovej politiky, sa v decembri prvýkrát od roku 2008 obchodoval okolo 2,75 %, pričom klesol na úroveň okolo 2,65 %.

Viac podrobností tento týždeň o plánoch na zmenšenie portfólia dlhopisov ECB v hodnote 5 biliónov eur (5,4 bilióna dolárov) od marca pravdepodobne nezmení náladu.

READ  Ukrajina a Slovensko majú značný potenciál pri posilňovaní vzťahov v mnohých oblastiach

Tu je to, čo hovorí Bloomberg Economics

„Očakávame, že ECB pred dlhou prestávkou zvýši depozitnú sadzbu na 3,25 %, aby posúdila vplyv minulého sprísnenia – vyššie bezrizikové sadzby sú ešte ďaleko od toho, aby sa plne prejavili v nákladoch na pôžičky, ktorým čelia domácnosti a podniky.“

– Jamie Rush a Meva Cousin. Kliknutím sem zobrazíte úplný náhľad

Lepší výhľad pre európske hospodárstvo poskytuje jastrabom bezpečnosť a podporuje ďalšie významné zisky. Hoci produkcia v posledných troch mesiacoch roka klesla o 0,2 %, pondelkové údaje ukázali, že Nemecko vzdoruje obavám z hlbokej recesie a vládnej prognóze rastu na celý rok 2023.

Pred tohtotýždňovým stretnutím sa väčšina členov riadiaceho orgánu zhromaždila za Lagardeovú, ktorá sa na Svetovom ekonomickom fóre v Davose zaviazala, že ECB „takto zostane“.

Podľa šéfa makrovýskumu ING Carstena Breschiho bude najväčšou výzvou pre ECB tento týždeň prísť so spoločným jazykom, ktorý bude trvať dlhšie ako pár dní.

„Lagardeová musí nájsť lepšiu a jasnejšiu komunikáciu o tom, čo je správna reakčná funkcia ECB,“ povedal. „Aké sú stimuly na zastavenie zvyšovania sadzieb? Celková inflácia, jadrová inflácia, inflačné očakávania, vývoj miezd?“

Dostať jasný odkaz uprostred toľkých protichodných názorov môže byť naozaj zložité. Keďže všetky možnosti sadzieb lietajú, člen predstavenstva Dowish Fabio Panetta si myslí, že pred vydávaním predpovedí je najlepšie počkať na všetky potrebné údaje.

„Naše decembrové výsledky boli založené na prognózach dostupných v tom čase,“ povedal minulý týždeň. „V marci dostaneme nové a musíme situáciu prehodnotiť.“

–S pomocou Grega Ritchieho a Harumi Ichigura.

(Aktualizácie začínajúce v stĺpci 14 o španielskej inflácii, nemeckom HDP.)

Najčítanejšie z Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg LP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close