Ekonomika

Slovenské úrady zapečatili rómsku osadu na štvrtinu po pozitívnom teste na Covid

BRAKE 5. februára (Reuters) – Slovenské regionálne úrady uzavreli rómsku osadu na východe krajiny po tom, čo testy ukázali, že štvrtina jej obyvateľov bola pozitívne testovaná na koronavírus.

Nekvalitnú osadu Sacurov pri Vranove nad Topľou, pozostávajúcu z dvoch trojposchodových bytov a asi 70 chatrčí s holými tehlovými stenami a strechami z vlnitého plechu, majú na 10 dní uzavrieť.

Slovensko, kde žije 5,5 milióna ľudí, zápasí s približne 5 000 novými infekciami denne a jeho nemocnice sú napäté, a to aj napriek blokovacím opatreniam, ktoré obmedzili pohyb a zatvorili väčšinu maloobchodných prevádzok a škôl.

V krajine žije odhadom 440 000 rómskych obyvateľov, z ktorých mnohí žijú na okraji miest, hoci väčšina sa hlási k Slovákom alebo Maďarom.

Na televíznych záberoch televízie TA3 bolo vidieť policajné auto, ktoré blokovalo príjazdovú cestu do sídla.

Starosta Sachurova Peter Bharat pre TA3 povedal, že ľudia môžu nakupovať potraviny individuálne a s ďalšími službami im pomôžu pomocníci.

Počet pozitívnych prípadov vzrástol z iba piatich v predchádzajúcom kole testovania, povedal.

„Za týždeň a pol sa to pre neudržiavanie izolácie a karantény rozrástlo na neskutočných 113,“ povedal.

V osade žije asi 750 ľudí, informoval denník Dennikn.sk a ďalších 400 bolo testovaných. Väčšina pozitívnych prípadov bola medzi deťmi bez alebo s miernymi príznakmi.

Slovenský premiér Igor Matovič v piatok uviedol, že viac ako 70 % tých, ktorí boli v stredu pozitívne testovaní PCR, malo vysoko nákazlivý variant vírusu v Spojenom kráľovstve. (Správa John Lopatka, strih Rosalpa O’Brien)

READ  Komisia odporúča cestu k digitálnej dekáde, ktorá má do roku 2030 priniesť digitálnu transformáciu EÚ

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close