Ekonomika

Ukrajinská ponuka EÚ je „dobrá“: rozvíjajúca sa Európa tento týždeň

Môžete si prečítať celé naše spravodajstvo o ruskej invázii na Ukrajinu vrátane komentárov a článkov, ktoré poskytujú kontext a základné informácie.


Ruská invázia na Ukrajinu

Vo štvrtok predsedníčka Európskej komisie Ursula van der Leyenová povedal Fascinovala ju rýchlosť Ukrajina napreduje vo svojej snahe stať sa členom Európskej únie.

„Prístupový proces prebieha dobre. Je pôsobivé vidieť rýchlosť, odhodlanie, presnosť, s akou napredujete,“ povedal van der Leyen na tlačovej konferencii s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve.

Oslovila aj von der Leyen Európska únia členské štáty, ktoré si nesplnili svoje povinnosti vybaviť Ukrajinu.

„Všetkým členským štátom: Je absolútne nevyhnutné a nevyhnutné podporiť Ukrajinu vojenskou technikou, ktorú potrebuje na svoju obranu. Dokázali, že to dokážu, ak sú dobre vybavené,“ povedal. „Toto je všeobecné odporúčanie pre všetky členské štáty“.

Tiež oznámila Európska únia vyčlenila 150 miliónov eur na pomoc vnútorne vysídleným ľuďom na Ukrajine 100 miliónov eur na zimné prístrešie, ako aj rekonštrukčné a opravárenské práce pre školy poškodené inváziou.

Pápež František vo štvrtok povedal, že je morálne legálne, aby krajiny poskytovali zbrane Ukrajine Pomôžte brániť sa proti ruskej agresii.

V rozhovore s novinármi po návrate z trojdňovej cesty v Kazachstane František trval na tom, že aj keď Kyjev „vonia“, pre ukrajinskú stranu bude ťažké zostať otvorený konečnému dialógu.

Informovala o tom vo štvrtok ukrajinská armáda Ruské snahy o postup v Doneckej oblasti pokračujú Ale bolo zmarené. Uviedla tiež, že niektoré ustupujúce ruské jednotky v Charkovskej oblasti boli rozpustené.

„Nepriateľ naďalej sústreďuje svoje úsilie na pokusy o úplné obsadenie Doneckej oblasti. Nepriateľ ostreľuje naše pozície pozdĺž línie dotyku a snaží sa preskupiť jednotky v samostatných smeroch,“ uviedla armáda.

READ  Volkswagen prinesie 2 000 nových pracovných miest, zahájenie výroby je plánované na rok 2023 - Spoločnosti a trhy - Ekonomika

Na doneckom fronte od konca júna došlo k malému pohybu.

Poľská delegácia v Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni uviedla, že riadiaci orgán agentúry prijal uznesenie. Žiada stiahnutie ruských síl z okolia Záporožskej jadrovej elektrárne.

delegácie Tweetoval „Poľsko-kanadská rezolúcia MAAE vyzývajúca na stiahnutie ruských ozbrojených síl z ukrajinskej jadrovej elektrárne Záporižžja prijatá väčšinou členov Najvyššej rady.“


Ďalšie novinky

Viac ako 100 arménsky Vojaci sú zabití Hraničné konflikty s Azerbajdžan Od pondelka to vo štvrtok povedal arménsky premiér Nikol Pashinian. Azerbajdžan medzitým uviedol, že 71 jeho vojakov bolo zabitých, pričom obe strany z boja obviňujú tú druhú. Ide o posledný z dlhotrvajúcich konfliktov medzi oboma bývalými sovietskymi republikami o spornú oblasť Náhorného Karabachu. Arménsko v stredu večer uviedlo, že s Azerbajdžanom bolo dohodnuté prímerie, hoci Azerbajdžan to ešte nepotvrdil.

Maďarsko Existuje Už nie „úplná demokracia„A EÚ musí urobiť všetko pre to, aby prinavrátila európske hodnoty,“ vyhlásili vo štvrtok europoslanci. Ku krajine by sa malo pristupovať ako k „hybridnému režimu volebnej autokracie“, kde sa voľby konajú pravidelne, ale nerešpektujú demokratické normy. Považované za silné hlasovanie , a tentoraz má dvojtretinovú väčšinu.

Účelové akcie Zmrazenie cien elektriny pre domácnosti a poskytnutie podpory energeticky náročným spoločnostiam bude stáť Poľsko Viac ako 30 miliárd zlotých (6,35 miliardy USD), uviedol vo štvrtok premiér Mateusz Morawiecki. Krajina plánuje zmraziť ceny pre domácnosti využívajúce až 2000 kilowatthodín ročne. Ak dôjde k 10-percentnému zníženiu spotreby elektriny, 10-percentné zníženie ceny bude poskytnuté ako stimul na šetrenie elektriny. „Všetky tieto podporné opatrenia sú veľké náklady, keď to všetko spočítame a podpora pre energeticky náročné spoločnosti presahuje 30 miliárd zlotých,“ povedal Morawiecki na tlačovej konferencii.

READ  Malta zaznamenala nárast komunálneho odpadu na osobu, je to však známka prosperujúcej ekonomiky?

Slovenska Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok Noví ministri zložili prísahu Premiér Eduard Heger, ktorý ich predchodcov nahradil mladším koaličným partnerom, ktorý zbehol z vládnej štvorkoalície, stratil parlamentnú väčšinu. Menovanie prišlo po tom, čo Čaputová v septembri prijala demisiu štyroch ministrov z liberálnej Strany slobody a solidarity z vládnych postov. Sú medzi nimi šéf strany a minister hospodárstva Richard Sulík, minister zahraničných vecí Ivan Gorkoc, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a minister školstva Branislav Kroling. Trojicu nahradili odborníci, ktorí nie sú spojení so žiadnou politickou stranou.

Kosova Minister zahraničných vecí počas stredajšieho televízneho rozhovoru oznámil, že malá krajina sa bude snažiť Štatút kandidáta v rámci EÚ Je to krok, ktorý položí základy pre jeho prípadnú integráciu do tela – do konca roka – ale je nepravdepodobné, že bude prijatý, kým nevyrieši svoje súčasné problémy so svojimi severnými susedmi. Srbsko. „Podáme žiadosť tento rok, podáme žiadosť tento rok,“ povedala kosovská ministerka zahraničných vecí Donika Kervalla-Schwarz pre tamojšiu televíznu sieť Klankosova.

Obchodovanie s hedžovými fondmi východoeurópsky Vidia ich akcie a dlhopisy Najhorší výkon za osem rokov, oslabený rastom globálnej inflácie, silou amerického dolára a vojnou na Ukrajine, ukázal východoeurópsky index Barclays. Index, ktorý sleduje výkonnosť hedžových fondov obchodujúcich s akciami a dlhopismi v regióne, klesol od začiatku roka 2022 do konca augusta o 22,65 percenta. Ďalší index od rovnakého poskytovateľa údajov, ktorý sleduje správcov fondov, ktorí obchodujú len s akciami vo východnej Európe, klesol za rovnaké obdobie o takmer 32 percent.

kazašský Prezident Kassym-Jomart Tokajev súhlasil Obnovte starý názov hlavného mesta krajiny Tri roky po tom, čo ho premenoval na počesť svojho predchodcu, uviedol tento týždeň jeho hovorca. Hovorca Tokajeva Ruslan Želiban uviedol, že prezident súhlasil so zmenou názvu po iniciatíve skupiny poslancov. Jedným z prvých krokov Dogajeva po nástupe do úradu v roku 2019 bolo premenovanie hlavného mesta Kazachstanu Astana na Nur-Sultan po tom, čo prezident Nursultan Nazarbajev odstúpil z funkcie.

READ  Európska komisia schvaľuje český ozdravný plán vo výške 7 miliárd eur

Miestny organizátor pochodu LGBT hrdosti to tento týždeň zakázal srbský Predstavitelia hovoria po tlaku náboženských a pravicových skupín Priaznivci EuroPride vyjdú do ulíc Belehradu 17. septembra napriek zákazu. V živom vysielaní na Instagrame s balkánskou službou RFE/RL 15. septembra Marko Mihailović uviedol, že sa proti rozhodnutiu ministerstva vnútra o zablokovaní podujatia odvolal na srbský správny súd. „Otázka je, či to bude krátka prechádzka alebo zastavenie, ale pôjdeme do ulíc,“ povedal Mihailovič. „Je dôležité, aby sme sa tam dostali a aby bolo počuť naše hlasy.“


foto: © Európska únia


Na rozdiel od mnohých spravodajských a informačných stránok, Rozvíjajúca sa Európa Čítanie zadarmo, vždy bude. Nie je tu žiadna platová stena. Sme nezávislí a nie sme spojení so žiadnou politickou stranou ani komerčným subjektom ani ich nezastupujeme. Pre rastúcu Európu chceme to najlepšie, nič viac, nič menej. Vaša podpora nám pomôže pokračovať v šírení informácií o tomto úžasnom regióne.

Môžete prispieť Tu. Vďaka.

Rastúca Európa podporuje slobodnú tlač

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close