Slováci sa vrátili na olympiádu

Slovensko 3 Kazachstan 1 (2-0, 1-1, 0-0)

Slováci vstúpili do zápasu ako favoriti, ale vedeli, že v jednom zápase sa môže stať čokoľvek. A tak medzi vypredaným davom v bratislavskej Aréne Ondreja Napelu zúrilo očakávanie a úzkosť.

„S výsledkom som určite spokojný,“ povedal slovenský tréner Craig Ramsey. „Myslel som si, že to bol skvelý začiatok, mali sme niekoľko skvelých šancí a šli sme o dva góly dopredu, potom urobili niekoľko dobrých zmien a potom sme urobili niekoľko zmien a potom to bola dobrá bitka. Snažili sme sa dostať všetkých našich hráčov do zápasu.“ hra a oni všetci Odviedli svoju prácu.

Slovensko podnietené domácimi fanúšikmi, ktorí sa chceli okamžite postarať o veci, vyšlo s energiou a Andrey Shudov – hviezdny brankár Kazachstanu v dvoch zápasoch – bol nútený hneď v prvej minúte zasiahnuť Martinom Pospíšilom.

„Dostal som skvelú prihrávku od Regendu, ale neskončila v sieti,“ pokrčil plecami Pospíšil.

Slováci pokračovali v tlaku a za stavu 3:29 vytiahli prvú presilovú hru. O päť minút sa hanbili, keď strela Mareka Hrivika minula sieť a prešla cez koncovku na druhú stranu, kde sa výborne umiestnil Robert Landosi, aby ju v ostrom uhle umiestnil pred Schutova. Ponorte sa naprieč.

Slovensko pokračovalo, po 39 sekundách takmer skóroval Michal Ivan, no Šudov z teču prestrelil rameno. Po tom, čo Slováci zabili penaltu, strelili v čase 12:21 svoj druhý gól. Pospíšil vyhral súboj o puk dole a nakŕmil ho pred Pavlom Regendom, ktorý odpálil domov.

„Myslím si, že sme odviedli dobrú prácu na forčeku, keď sme jazdili na sieť,“ povedal Pospíšil o hre s Regendom a jeho bratom Christianom Pospíšilom. „Obaja sú naozaj veľkí a myslím si, že sme mali dobrú kombináciu.“

READ  Austrálsky deň otvorených dverí 14: Hlava č. 9 pre Novaka Djokoviča, zneužitie a rešpekt Naomi Osaka

Na začiatku druhej tretiny mal dobrú šancu Kazachstanu Roman Starčenko, no Samuel Hlavaj ju zneškodnil.

Za strednou hranicou Slovensko viedlo 3:0 vďaka tvrdej práci Adama Lišku a Adama Sýkoru. Prvý zákrok zblízka predviedol Šudov, ale odrazenú loptu premenil Liška.

Kazachstan sa dostal na palubovku s časom 4:08 na koniec v strednom framu, keď strela Nikitu Mikheilisa z vysokého slotu oklamala Klavaja a prešla labyrintom palíc.

Prvá polovica tretej tretiny sa hrala opatrne, čo Slovensku vyhovovalo, no postupom času začal tlačiť Kazachstan. V presilovej hre v záverečnej sedemminútovke sa Cajaki takmer dotiahli na vyrovnanie, no ich tlak viedol k šanciam aj na opačnej strane. Päť minút pred koncom sa odtrhol Milan Pospíšil, ale Šudov zastavil.

„Mali sme veľa šancí a nakoniec ich bolo viac, ako bolo,“ povedal Pospíšil. „Som však veľmi šťastný, že sme vyhrali – je to veľmi dôležitý zápas – a som šťastný, že idem do Milána.“

Penalta pre Dimitriho Brusa v čase 4:05 dostala Kazachov do úzkych, pretože Slováci radi čakali na čas bez toho, aby sa pokúsili skórovať. Neskorý tlak, keď sa Shudov odtiahol a Kazachovia po záverečnom klaksóne zasúvali puk do siete – neskoro.