šport

Česká tenisová hviezda, 16: Oslavy s otcom a trénerom, ktorí ju chytili za zadok, sa už viac nebudú diať

Mnohí možno videli, ako sa otec a tréner 16-ročnej Sarah Bejlek „napálil“ po jej úžasnom víťazstve nad Britkou Heather Watson.

V Českej republike – a ďalších krajinách strednej a východnej Európy – je však „potľapkanie po zadku“ bežným prejavom náklonnosti.

Aj keď potľapkanie cudzinca po pleci nie je pozdravom medzi členmi rodiny alebo blízkymi priateľmi, môže to byť pozdrav, pozdrav alebo gesto šťastia – podobné, ako keď niekoho potľapkáte po pleci.

Aj keď sa to v niektorých krajinách odsúva, nepovažuje sa za nezvyčajné, že muži v rodine – otcovia alebo strýkovia – potľapkajú mladé ženy po pleci.

Vyrába sa každý rok na Veľkú noc s tradíciou „pomlaska“ – alebo veľkonočnej šibačky, ktorá sa praktizuje v Českej republike, na Slovensku av niektorých častiach Maďarska.

Obrázok: Muž používa vŕbový konár na ‚bičovanie‘ ženy podľa tradície pomlásky, ktorá sa dodržiava počas Veľkej noci – v krajinách strednej a východnej Európy, ako je Česká republika.

Podľa tradície chodia muži na Veľkonočný pondelok ráno od domu k domu a šijú miestne ženy špeciálnym ručne vyrobeným bičom alebo vypínačom ozdobeným farebnými stuhami z konárov (napríklad vŕby).

Ženy medzitým tradične nosili dlhé šaty na ochranu pred pomlaskou – hoci teraz sú preferovanou voľbou džínsy.

K tradícii patria aj piesne o vajíčkach, jari, dobrote a plodnosti. Tradícia hovorí, že bič sa používa na ochranu zdravia, krásy a plodnosti žien počas celého budúceho roka.

Ženy na oplátku dávajú mužom zdobené vajíčka na tvrdo a silný alkohol (napríklad slivovici či slivovicu).

Štúdia z roku 2019 zistila, že 60 percent českých domácností stále dodržiava tradíciu siahajúcu až do 14. storočia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close