Kvalifikačné nádeje Walesu klesli po prehre so Slovenskom – ich futbalovým centrom

Hlavný tréner Walesu Ryan Wilkinson sa pozerá na ženský kvalifikačný zápas UEFA EURO 2025 medzi Walesom a Chorvátskom 5. apríla 2024 (Foto: Jan Kruger/Getty Images)

Slovensko utrpelo neúspech v nádeji Walesu kvalifikovať sa na svoj prvý veľký turnaj výhrou 2:1 nad Slovenskom v prvom zápase play-off o Euro 2025.

Slovensko vďaka gólom Martyny Churnovskej a Marie Mikolajovej vyhralo zápas v Bobrate. Neskorý gól Fionna Morgana však Walesanom vrátil cestu späť.

Začiatok XI

Slovensko

Korenciová; Vojděková, Košíková, Bartovíková, Horvatová, Mikolajová, Mazavková, Hmirová, Morávková, Fabová, Churnovska.

Wales

úradník; Woodham, Evans, Laud, Green, Holandsko, Rowe, James, Estcourt, Green, Jones.

Prvá polovica

Pre Slovensko to bol napätý začiatok, pretože inkasovalo skorý rohový kop, po ktorom brankárka Mária Gorenciová zachytila ​​jej prihrávku. Tento skvelý štart pokračoval pre hostí, keď Charlie Estcourt z voleja zachránil pri bližšej žrdi. Napriek tomuto svižnému začiatku sa tempo čoskoro zmenilo a dostihlo domácich. Wales sa len ťažko vyrovnával s agresívnym vysokým pressingom Slovenska a bol napätý v držaní lopty. Ako sa dalo očakávať, absencia skúsenej internacionálky Sophie Ingle bola obrovskou stratou.

V 38. minúte mala Martina Szczurnowska polovičnú šancu. Jej pokus v curlingu však zachránila Olivia Clarke. Po hrozivom centri Márie Mikolajovej bol strelec opäť povolaný do akcie.

Slovensko je na hrane

Rozhodujúca obranná hlavička Josie Greena takmer zaručila gól hostí. O pár sekúnd neskôr však Szczurnowska prelomila patovú situáciu úchvatným zásahom z hranice šestnástky. Waleske sa nepodarilo odpratať roh a hráčka prvého polčasu napokon videla svoje meno v zápise o stretnutí.

Wales bol v poriadnych problémoch, keď kapitán Angarath James zle vyzval a rozohral priamy kop zo vzdialenosti. Presadila sa Mikolajová a bravúrnym zakončením napálila presilovku do horného rohu.

Jess Fishlock – ktorý bol životne dôležitý pre všetko, čo Wales urobil po jeho striedaní – poslal loptu domov Morganovi. Hráč Bristolu City udržal nádej Walesu nažive.

READ  Eurovision INFE Poll 2021: Výsledky Slovenska sú ďalšie

Vložiť z Getty Images

Gól Morgana oživil waleskú stranu a tlak pokračoval v posledných piatich minútach. Skvelá defenzíva Slovenska však zabezpečila tesný náskok smerujúci do utorňajšieho druhého zápasu.

Nabudúce vonku

Oba tímy sa opäť stretnú na Cardiff City Stadium v ​​utorok 29. októbra. Ktorý tím vyhrá v súčte, bude čeliť Gruzínsku alebo Írskej republike. Tí vo Veľkej Británii môžu zápas streamovať na BBC iPlayer.