Hlavné správy

Slovenský premiér Igor Madovic rezignoval

Slovenský premiér sa chystá obchodovať s ministrom financií krajiny s cieľom ukončiť mesačnú politickú krízu.

Slovenský premiér Igor Madovič odstúpil z čela vládnej koalície po mesačnom politickom nepokoji okolo jeho rozhodnutia kúpiť ruské vakcíny Kovit.

Uznal však, že ich počet nie je dostatočný na to, aby porazili Lukašenkovu vládu, a že v kabinete bude pokračovať. Heger je na ministerstve financií od marca 2020 a je bývalým manažérom niekoľkých súkromných spoločností. Predtým pôsobil aj ako poradca na slovenskom ministerstve obrany.„[Heger] Madovic v rozhovore pre novinárov v hlavnom meste Slovenska Bratislave uviedol: „Je to dobrý človek a môžeme sa na neho všetci spoľahnúť.

Madovič aj Heger sú členmi najväčšej civilnej strany vládnej koalície, zmena zamestnania si však pred nástupom pána Hegera bude vyžadovať súhlas ďalších členov slovenskej vládnej koalície.

Sekvencia vakcíny

Slovensko sa koncom februára ponorilo do politickej krízy, keď Matovič kúpil dva milióny dávok ruskej vakcíny Spotnik proti Kovit-19 napriek rozdielom medzi jeho koaličnými partnermi.

Prvá várka 200 000 vakcín ruskej výroby dorazila do Bratislavy 1. marca, čím sa Slovensko stalo po Maďarsku druhým najväčším dovozcom produktov Sputnik proti Japonsku v Európskej únii.

Do doby, kým vakcíny dorazili, pán Madovič obchod tajil.

Napriek oneskoreným výsledkom testov publikovaným vo februári v lekárskom časopise The Lancet nebol Sputnik V ešte schválený Európskou farmaceutickou asociáciou, čo ukazuje, že Jab poskytuje 92-percentnú ochranu proti Govit-19.

Madovic obhajoval nákup vakcíny Spotnik V a uviedol, že by to pomohlo urýchliť slovenskú kampaň proti klopeniu.

Rezignácie

Odkedy však vyjde najavo Madovicova dohoda o Sputniku, zo 16-členného kabinetu rezignovali šiesti členovia slovenskej vlády vrátane ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Koroka a ministra školstva François Krollinga a dvaja koaliční partneri – Ľudová sloboda a solidarita – kabinet. Povedali, že opustia vládu, ak neodstúpi.

READ  Slovensko očakáva, že Nord Stream 2 nebude mať vplyv na využitie existujúcej infraštruktúry

Prezidentka SR Jusana Sabutova 26. marca tiež vyzvala predsedu vlády, aby rezignoval.

Slovensko doteraz tvorilo jednu dávku vakcíny Kovit-19 16,5 percenta zo svojej 5,46 milióna populácie, čo je mierne viac ako priemer EÚ 15,45 percenta.


Foto: Európska únia


Na rozdiel od mnohých spravodajských a informačných stránok Rastúca Európa Zdarma na čítanie, vždy bude. Powell tu nie je. Sme nezávislí, združení alebo zastúpení v akejkoľvek politickej strane alebo obchodnej organizácii. Chceme to najlepšie pre rastúcu Európu, nič viac, nič menej. Vaša podpora nám pomôže pri šírení informácií o tejto úžasnej oblasti.

Môžete prispieť Tu. Vďaka.

Rozvíjajúca sa Európa podporuje nezávislú žurnalistiku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close