Ekonomika

Aká je rezignácia predsedu vlády Igora Madoviča?

Predsedníčka Čaputová hrá významnú úlohu v tom, ako bude nový kabinet vyzerať.

Predseda vlády Igor Madovič oznámil svoju pripravenosť podať demisiu pri prvom výročí svojej vlády. Toto rozhodnutie prichádza v dôsledku koaličnej krízy, ktorá sa tiahla týždne s koaličnými partnermi a nakoniec s prezidentkou Susannou Čputovovou, ktorá požaduje, aby rástol v zárobkoch.

Ale rezignácia, ktorú oznámil, neprišla bez blokovania. Madovič zverejnil zoznam požiadaviek ako predpoklad svojej skutočnej rezignácie.

Madovičov kabinet doteraz stratil šesť členov. Minister hospodárstva Richard Sulak a ministerka spravodlivosti Mária Kolková rezignovali, aby splnili Matovičove požiadavky. Obaja vyjadrili nádej, že ich rozhodnutie pomôže zabezpečiť tieto štyri spojenectvá.

„Ide o rozhodnutie, ktoré bude mať lepší kabinet a prispeje k novému štýlu vládnutia v spojenectve štyroch strán,“ uviedla Kolková pre médiá po formálnom odovzdaní svojej rezignácie.

Nižšie je uvedených šesť ministrov

Marek Krajo (OĽaNO) najskôr odstúpil z funkcie ministra zdravotníctva. Milan Krajnyak z Sme Rodina uvoľnil najvyšší post na ministerstve práce, zatiaľ čo minister školstva Branislav Krahling (SASS) a minister zahraničných vecí Ivan Gorok (kandidát SASS) oznámili rezignáciu 24. marca. Keď vydali posledné varovanie Madovičovi, že rezignovali alebo vystúpili zo straníckeho spojenectva.

Kríza sa v praxi pretiahla počas celého marca, a to aj napriek výzvam koaličných strán, aby sa pokrízový kabinet zameral na včasné riešenie krízových situácií, ktoré nasledujú po Slovensku.

Marcová schôdza parlamentu bola prerušená na druhý týždeň, keď predseda parlamentu Sme Rodina Boris Collar vyhlásil, že „tento cirkus by sa nemal dostať do parlamentu“. Mnoho protiepidemických zákonov tak čaká na rýchle zavedenie zeleného parlamentu.

Koloková a Sulak uviedli, že dúfajú, že ich rezignácia prispeje k ukončeniu krízy, čo je jediné riešenie, ktoré našli v rezignácii Matoviča; Znamená to ukončiť jeho vládu a pripraviť pôdu pre koaličné rokovania v ďalšom kabinete na čele s iným.

READ  Predseda vlády na summite Stredoeurópskej iniciatívy (CEI).

„Odstúpenie Igora Madoviča by sa malo považovať za dohodu,“ povedal slovenskému publiku politológ Grigory Meznikov z Think Tank pre verejné záležitosti. Ani po niekoľkých týždňoch krízy a štyroch rezignáciách ministrov nie je jasné, kedy k tomu dôjde.

Čo bude krajina po páde vlády riešiť:

Akonáhle odstúpi predseda vlády, padne celý kabinet

24. marca 2021 o 11:41 | Nina Hirabovsky Fran பிரான் ois

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close