Svet

ako dlho budeš žiť? Tento algoritmus AI dokáže predpovedať, kedy zomriete

Kongens Lyngby, Dánsko:

Výskumníci v Dánsku používajú umelú inteligenciu a údaje od miliónov ľudí na predpovedanie štádií života jednotlivca až do konca, dúfajúc, že ​​zvýšia povedomie o sile technológie a jej nebezpečenstvách.

Bez akejkoľvek morbídnej fascinácie, tvorcovia life2vec chcú takzvané programy hlbokého učenia na skúmanie vzorcov a vzťahov, ktoré dokážu predpovedať rôzne zdravotné alebo sociálne „životné udalosti“.

„Je to veľmi všeobecný rámec na vytváranie predpovedí o ľudskom živote,“ povedala Sune Lehmannová, profesorka na Technickej univerzite v Dánsku (DTU) a jedna z autorov štúdie pre AFP v časopise Nature Computational Science.

Pre Lehmana sú možnosti nekonečné.

„Môže predpovedať zdravotné výsledky. Dokáže teda predpovedať plodnosť alebo obezitu, alebo môžete predpovedať, kto dostane rakovinu alebo kto nie. Dokáže však predpovedať aj to, že zarobíte veľa peňazí.“ povedal.

Algoritmus používa proces podobný ChatGPT, ale namiesto toho analyzuje premenné, ktoré ovplyvňujú život, ako je narodenie, vzdelanie, sociálne výhody alebo pracovné plány.

Tím sa snaží prispôsobiť inovácie, ktoré umožňujú algoritmom na spracovanie jazyka „študovať vývoj a predvídateľnosť ľudského života na základe podrobných sekvencií udalostí“.

„Z jednej perspektívy je život sériou udalostí: ľudia sa narodia, navštívia pediatra, začnú chodiť do školy, presťahujú sa na nové miesto, oženia sa a tak ďalej,“ povedal Lehman.

Napriek tomu odhalenie programu rýchlo vyvolalo tvrdenia o novej „kalkulačke úmrtnosti“, pričom niektoré podvodné stránky podvádzali ľudí s ponukami na použitie programu AI na predpovedanie očakávanej dĺžky života – často výmenou za zaslanie osobných údajov.

Výskumníci zdôrazňujú, že softvér je proprietárny av súčasnosti nie je dostupný na internete ani v širšej výskumnej komunite.

Údaje zo šiestich miliónov

Základom modelu Life2vec sú anonymizované údaje približne šiestich miliónov Dánov, ktoré zozbierala oficiálna štatistická agentúra Dánska.

Analýzou sledov udalostí možno predpovedať životné výsledky až do posledného dychu.

Pri predpovedaní smrti je algoritmus správny v 78 percentách prípadov; Keď predpovedá, či sa človek presťahuje do iného mesta alebo krajiny, je to správne v 73 percentách prípadov.

„Pozeráme sa na skorú úmrtnosť. Vezmeme teda mladú kohortu vo veku od 35 do 65 rokov. Potom sa na základe osemročného obdobia od roku 2008 do roku 2016 snažíme predpovedať, či niekto zomrie v nasledujúcich štyroch rokoch,“ Lehman povedal. .

„Model to dokáže lepšie ako akýkoľvek iný algoritmus, ktorý sme našli,“ povedal.

Podľa výskumníkov zameranie sa na toto vekové rozpätie – kde sú úmrtia zvyčajne nižšie – im umožňuje skontrolovať spoľahlivosť algoritmu.

Nástroj však ešte nie je pripravený na použitie mimo prostredia výskumu.

„Zatiaľ je to výskumný projekt, kde skúmame, čo je možné a čo nie,“ povedal Layman.

On a jeho kolegovia chcú preskúmať dlhodobé účinky a vplyv sociálnych interakcií na život a zdravie.

„Spoločný kontrapunkt“

Pre výskumníkov tento projekt poskytuje vedeckú protiváhu k veľkým investíciám veľkých technologických spoločností do algoritmov AI.

„Môžu vyrábať takéto modely, ale nezverejňujú ich. Nehovoria o nich,“ povedal Lehman.

„Práve teraz ich vytvárajú, aby vám predali viac reklám alebo aby vám predali viac reklám a predali vám viac produktov.“

„Je dôležité mať otvorený a verejný protipól, aby sme začali chápať, čo sa môže stať aj s takýmito údajmi,“ povedal.

Bernil Drenberg, dánsky odborník na etiku údajov, pre agentúru AFP povedal, že to platí najmä preto, že takéto mechanizmy už využívajú podniky, ako napríklad poisťovne.

„Dajú vás do skupín a povedia: OK, máte chronické ochorenie, riziko je toto a toto,“ povedal Dronberg.

READ  Princ William vysiela fanúšikov cez svoje zbrane po tom, čo dostal svoju prvú vakcínu COVID-19

„Môže sa to zneužiť na to, aby ste nás diskriminovali tak, že budete musieť platiť vyššie poistné, alebo nemôžete získať úver v banke, alebo nemôžete získať verejné zdravotníctvo, pretože zomriete. Čokoľvek,“ povedala. .

Pri predpovedaní našej vlastnej záhuby sa niektorí vývojári už pokúsili komercializovať takéto algoritmy.

„Na internete sa už pozeráme na predpovedné hodiny, ktoré nám hovoria, koľko budeme mať rokov,“ povedal Dronberg. „Niektoré z nich nie sú spoľahlivé.“

(Okrem nadpisu tento príbeh neupravoval personál NDTV a bol publikovaný zo syndikovaného kanála.)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close