Hlavné správy

Ako sľúbil nový líder, Slovensko zastavuje dodávky zbraní na Ukrajinu

Slovensko, malá východoeurópska krajina, ktorá je popredným vývozcom zbraní na Ukrajinu, tvrdí, že ukončí všetku vojenskú pomoc svojmu susedovi, čo je krok, ktorý pravdepodobne nezmení pomer síl na bojisku, ale ide o zmenu politiky. Symbolický úder Kyjevu v čase, keď v niektorých častiach Európy po 20 mesiacoch vojny narastá únava.

Novovymenovaný premiér SR Robert Fico vo štvrtok v hlavnom meste SR Bratislave vyhlásil, že „podporím nulovú vojenskú pomoc Ukrajine“ a zároveň obhajuje „komplexnú“ nevojenskú pomoc Ukrajine v jej vojne proti Rusku.

Bola by to prvá z krajín, ktoré poslali do Kyjeva zbrane od vypuknutia vojny, ktorá by Slovensku povedala, že prestane. Očakáva sa však, že obchodné zmluvy Slovenska s Ukrajinou na delostrelectvo a iné obranné systémy slovenskej výroby budú pokračovať.

Vo svojom prejave v parlamentnom výbore pre záležitosti Európskej únie p. Figo nepovedal, či Slovensko, ktoré hraničí s Ukrajinou a má s krajinou železničné a cestné spojenie, bude naďalej tranzitnou trasou pre dodávky zbraní. inými západnými krajinami. Hlavnou tranzitnou krajinou takéhoto vývozu bolo Poľsko, ale Slovensko sa využívalo aj na dodávky zbraní z Českej republiky a niektorých ďalších krajín.

Neskôr vo štvrtok p. Figo odmietol hovoriť s novinármi. Ukrajinskí predstavitelia jeho oznámenie bezprostredne verejne nekomentovali.

Ale Mr. Ficove vyjadrenia vyvolali pobúrenie medzi slovenskými spolučlenmi EÚ, ktorí sú pevne proukrajinskí.

V pobaltskom štáte Litva, ktorý je jedným z najvernejších podporovateľov Kyjeva, Laurinas Kasiunas, šéf Národného výboru pre obranu a bezpečnosť v parlamente, povedal: „Toto rozhodnutie nebude mať praktický vplyv na prebiehajúci konflikt, ale je to otrava. Jednota západných krajín, ktoré podporujú Ukrajinu.“

Vyzval Slovensko, aby neblokovalo dodávky zbraní iných krajín na Ukrajinu, pričom vo vyhlásení uviedol, že akékoľvek obmedzenia cez územie SR by mali „vážne dôsledky pre Slovensko v rámci NATO a EÚ“.

Bývalý premiér p. Fico minulý mesiac len tesne vyhral parlamentné voľby po tom, čo robil kampaň za sľub, že nepošle na Ukrajinu „jedinú kazetu“ munície. Jeho strana Smar, ktorá začínala na ľavici, no čoraz viac si osvojovala pravicové názory na imigráciu a kultúrne otázky, sa počas kampane pripojila k proruským silám, často v reakcii na proukrajinské pozície svojich politických rivalov.

Pán. Slovensko bolo prvou krajinou, ktorá za predchádzajúcej vlády, vedenej Figovými liberálnymi a centristickými oponentmi, poslala na Ukrajinu systémy protivzdušnej obrany a spolu s Poľskom viedla k presadzovaniu väčšej západnej vojenskej pomoci. Ale keďže dodávky na Ukrajinu výrazne znižujú zásoby postrádateľných zbraní a bojových lietadiel, Slovensko už nemá čo dať.

Moskva, znepokojená známkami slabnúcej podpory pre Kyjev, povedal p. reagoval na Figovo uistenie s netypickou zdržanlivosťou. Hovorca Kremľa Dmitrij S. Peskov povedal, že úloha slovenských dodávok zbraní Ukrajine „nie je skutočne veľká, preto toto rozhodnutie neovplyvňuje celý proces“.

Slovensko minulý rok vyslalo na Ukrajinu rakety protivzdušnej obrany S-300 a niekoľko stíhačiek zo sovietskej éry, v čase, keď ostatní debatovali, čo robiť. Ale tieto zásoby sú zakrpatené zásielkami z USA a iných krajín.

Z pohľadu Moskvy je dôležitejšie, či sa Slovensko pripojí k maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi v blokovaní sankcií EÚ voči Rusku.

Rozchod s ostatnými vodcami v skupine, Mr. Orbán sa tento mesiac stretol s ruským prezidentom Vladimirom V. S Putinom sa stretol v Číne. Ale opatrný, aby som nevystupoval proti väčším, mocnejším európskym národom, p. Orbán sa do značnej miery pripojil k európskym sankciám, a to napriek jeho právu veta a chuti absurdnej kritiky politiky bloku.

Na štvrtkovom stretnutí s parlamentným výborom p. podotkol Figo. Podpora nových zákazov je však už v mnohých krajinách slabá.

READ  Ukážka: Slovensko vs. Ukrajina - predpoveď, skupinové novinky, zostavy

Thomas Topcus Prispeli reportáže z litovského Vilniusu a Pavel Straba z Bruselu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close