Ekonomika

Aktualizácia 1 – Ukrajina a Poľsko diskutujú o protestoch na hraniciach kamionistov

(Odseky 3-7 dopĺňajú podrobnosti o námietke, správa ministerstva)

9. novembra (TASR) – Ukrajinský minister infraštruktúry Oleksandr Kubrakov a jeho poľský náprotivok diskutovali o protestoch poľských kamionistov na ukrajinskej hranici a nepristúpia na kompromisy, pokiaľ ide o licencie pre ukrajinských vodičov, informovalo vo štvrtok jeho ministerstvo v Kyjeve.

Poľskí autodopravcovia v pondelok zablokovali cesty vedúce k trom križovatkám s Ukrajinou na protest proti nečinnosti vlády v súvislosti so stratou obchodu pre zahraničných konkurentov od ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022. Jednou z ich hlavných požiadaviek je, aby ukrajinskí kamionisti dostali obmedzený počet licencií.

Na oboch stranách bolo zablokovaných viac ako 20 000 vozidiel, informovalo ukrajinské ministerstvo.

„Ukrajina rešpektuje právo na protest a je pripravená na konštruktívny dialóg na vyriešenie situácie… Zároveň si uvedomujeme, že blokovanie hraníc poľskými demonštrantmi porušuje logistické kanály, čo už ovplyvňuje Ukrajinu aj hospodárstvo Európskej únie,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Ukrajinskí predstavitelia v stredu uviedli, že protesty narušili tri hraničné priechody, ale päť ďalších funguje normálne.

Protesty prichádzajú uprostred hospodárskeho spomalenia v Európe a po tom, čo Európska únia uvoľnila pravidlá z roku 2022 pre ukrajinské dopravné spoločnosti s cieľom uľahčiť pohyb tovaru do a z východoeurópskej krajiny.

Ukrajina je významným svetovým producentom potravín, ale ruská invázia zablokovala jej hlavné čiernomorské exportné trasy a obchodníci sa snažia čo najviac prepraviť cez železničné a cestné hranice s Poľskom, Slovenskom a Maďarskom. (Správa: Yulia Taisa; strih: Toby Chopra a Paul Simao)

READ  Inflácia HICB na Slovensku v apríli stúpa

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close