Hlavné správy

Aký je záujem Slováka o miestodržiteľa?

Výročie skupiny Viscerat

Slovenský minister zahraničných vecí píše, že V4 ako veľmoc v EÚ nie je dobrý nápad.

Ivan Gorok je ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenska

Viceroyalty uplynulo 30 rokov spolupráce medzi štyrmi krajinami strednej Európy: Českou republikou, Maďarskom, Poľskom a Slovenskom. Môj život v slovenskej diplomacii je iba o rok kratší, takže mám veľa zážitkov na zdieľanie a veľa spomienok na Viceroyalty Group (V4).

Žiadny blok napájania

V máji 2003 komentovala vtedajšia komentátorka denníka Sme Marion Leiko budúcnosť V4. Na moje predchádzajúce vyhlásenie reagoval slovami: „V4 si zachová prístup do EÚ, nemala by však pôsobiť ako sila, s ktorou treba rátať.“

Leikoho kolóna narazila do pravého domu. Na rozdiel od toho, čo predseda vlády Mikule Durinda uviedol v reakcii na rovnakú otázku o budúcnosti V4, predstavil moje vyhlásenie – diplomatickejšiu odpoveď ako moje. „V4 môže priniesť obozretnú spoluprácu, a preto ju podporujeme,“ uviedol.

Zhodou okolností sa výmena uskutočnila pred summitom V4 predsedu vlády v Prahe. Cestou do Prahy mi o tom prečítal Durinda a potom sa spýtal, či potrebujem povedať, čo som povedal.

Naše vyhlásenie odznelo ešte neskôr, keď naši poľskí priatelia trvali na tom, aby naša vtedajšia veľvyslankyňa Makta Warova vysvetlila, prečo spochybňujeme V4.

Súvisiaci článokNová vláda má ukončiť akékoľvek kroky vedúce mimo euroatlantickej cesty čítaj viac

Od tejto epizódy uplynulo 17 rokov a za svojím tvrdením si stojím. Vysvetlím dôvod. V prvom rade chcem všetkých ubezpečiť, že nepatrím k tým, ktorí volajú po opustení Slovenska V4. Skupina má silnú podporu naprieč politickým spektrom na Slovensku a Mikule Durinda má od roku 2003 pravdu s diplomatickou reakciou.

READ  Mnoho hráčov Seattle Saunders bolo povolaných do reprezentačných povinností

Dodal by som, že V4 nie je v EÚ viditeľný iba svojím životom. Tento život sa žije bez ohľadu na EÚ a má hodnotu, ktorá musí rásť ešte viac, ako sme kedy mali – hlavne kultúra alebo infraštruktúra.

Ale môj prístup k V4 v EÚ je v úplnom súlade s tým, čo naša koalícia napísala v projektovom vyhlásení tejto vlády: „Považujeme V4 za dôležitú pre regionálnu spoluprácu, a preto je Slovensko aktívnym členom.“

Kľúčovými kritériami pre našu prácu v regionálnej rade bude podpora záujmov Slovenska a príspevok V4 k spoločným riešeniam v EÚ.

Čo je dobré pre Slovensko

15. februára 2021 o 18:07 | Ivan Gorok

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close