Veda

Alternatívne zbrane k vakcínam by mohli posilniť vašu imunitu, tvrdí štúdia

Ak ste predložili rovnaké rameno pre každú dávku konkrétnej vakcíny, možno by ste to mali prehodnotiť. striedavé zbrane môže vyvolať silnejšiu imunitnú odpoveďNová štúdia ukazuje.

Vedci skúmali reakcie na prvé dve dávky vakcín proti COVID-19. U tých, ktorí dostali rovnaké rameno, došlo k miernemu zvýšeniu imunity v porovnaní s tými, ktorí dostali obe dávky do toho istého ramena.

Pre jednotlivcov, ktorí slabo reagujú na vakcíny z dôvodu veku alebo zdravotného stavu, môže byť dôležitá aj malá dávka, uviedli vedci. V tomto bode pandémie, keď väčšina ľudí mala viacero dávok vakcíny alebo infekciu, alternatívne ramená pre vakcíny proti Covidu nemusia poskytnúť veľa výhod.

Ak by to však potvrdili ďalšie štúdie, výsledky by mohli mať dôsledky pre všetky viacdávkové vakcíny vrátane očkovania detí.

„V tomto bode nedávam odporúčania, pretože to musíme oveľa lepšie pochopiť,“ povedal Dr. Marcel E. Curlin, lekár na infekčné choroby z Oregon Health & Science University, ktorý prácu viedol.

Ale „za rovnakých okolností by sme mali zvážiť zmenu zbraní.“

Niektoré štúdie porovnávajú oba prístupy sa stali menšími A priniesli zmiešané výsledky, A Žiadna štúdia nepreukázala zásadný rozdiel Na obranu.

Štúdia na myšiach zistila, že jediná lymfatická uzlina môže po očkovaní vytvoriť silnú imunitu, povedala Jennifer Gommerman, vedúca oddelenia imunológie na univerzite v Toronte, ktorá sa na novom výskume nezúčastnila.

„Znamená to, že lymfatické uzliny sú naozaj dobré vo svojej práci,“ povedala a väčšina vakcín zameraných na jednu ruku bude fungovať dobre.

U väčšiny ľudí môže predĺženie intervalu medzi dávkami na tri až štyri mesiace, ako sa to urobilo pri očkovaní COVID v Kanade namiesto troch až štyroch týždňov odporúčaných v Spojených štátoch, poskytnúť väčší úžitok ako výmena zbraní., povedal doktor Gommerman.

READ  Vedci vložili Fibonacciho sekvenciu do kvantového počítača a stalo sa niečo zvláštne

Napriek tomu stojí za to študovať všetky tieto stratégie, pretože pre ľudí s oslabenou imunitou „stojí za to urobiť čokoľvek, čo pomôže ich imunitným reakciám,“ dodal.

V novej štúdii doktor Curlin a jeho kolegovia opakovane merali hladiny protilátok u 54 párov zamestnancov univerzity v závislosti od veku, pohlavia a času od očkovania.

V rámci väčšieho výskumného projektu boli účastníci randomizovaní tak, aby dostali druhú dávku v rovnakom ramene ako prvá dávka alebo v opačnom ramene. Vedci vylúčili každého, kto sa počas štúdie nakazil Covidom.

Vedci zistili, že výmena zbraní zvýšila hladinu protilátok v krvi až štyrikrát. Výsledky boli publikované v časopise The Journal of Clinical Investigation.

Imunitná odpoveď bola silná ako proti pôvodnému koronavírusu, tak aj proti variantu Omicron, ktorý sa objavil asi rok po autorizácii prvých vakcín na Covid.

„Ide o konzistentný, štatisticky významný efekt; je dosť veľký; A zdá sa, že je celkom odolný,“ povedal Dr. Curlin.

Na prvý pohľad sa zdá, že výsledky sú v rozpore s výsledkami nemeckej štúdie z minulého leta, ktorá ukázala, že zabalenie rovnakého rukávu zakaždým môže vyvolať lepšiu imunitnú odpoveď. Ale v tejto štúdii sa hladiny protilátok merali len dva týždne po druhej dávke.

Podobné výsledky boli zistené v nových štúdiách počas tohto obdobia. Ale počas nasledujúcich mesiacov sa vzorec postupne posunul k vyšším hladinám protilátok u tých, ktorí zmenili ruky.

Výsledky novej štúdie nemeckých výskumníkov úplne neprekvapili.

„To, čo vidia, je alternatíva, ktorú som mal na mysli ako možnosť, takže je svojím spôsobom zaujímavé, že v skutočnosti našli takú variáciu účinkov,“ povedala Martina Cester, imunologička zo Saarlandskej univerzity v Saarbruckene v Nemecku. .“

Výmena rúk pri každej dávke „môže byť jednou časťou z množstva krokov, ktoré môžete ľahko urobiť, aby ste dosiahli úspešnú imunitnú odpoveď,“ povedal Dr. Cester.

READ  Neuveriteľné video ukazuje, ako rastliny „dýchajú“ v detailoch

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close