Hlavné správy

Assangeovi hrozí najprísnejšie väzenie v Spojených štátoch, uviedol svedok pred súdom

Assange je momentálne vo väzení v Londýne.

Zakladateľovi Wikileaks Julianovi Assangeovi hrozí americkým úradom väzenie v ich najprísnejšom zariadení ADX Florencia v Colorade. Na utorňajšom pojednávaní o vydaní v Londýne to uviedla svedkyňa Maureen Bairdová.

Assange je momentálne vo väzení v Londýne, kde ešte stále prebieha súdny spor, ktorý rozhodne o jeho žiadosti o vydanie do USA. Ak bude prepustený, bude čeliť najprísnejšiemu možnému režimu, uviedol Baird, ktorý má viac ako 30 rokov skúseností ako dozorca vo federálnych väzniciach v USA.

Americký prezident Donald Trump (Ilustrácia).

Prečítajte si tiež

Trump ponúkol Assangeovej milosť výmenou za zdroj uniknutých e-mailov

Baird verí, že Assangea bude zadržaná v režime zvláštnych administratívnych opatrení (SAM). Väzni sú za tohto režimu úplne izolovaní a vo svojej cele trávia 23 hodín denne.

Svedok ďalej uviedol, že tieto podmienky môžu u väzňa spôsobiť psychické problémy vrátane úzkosti a paranoje.

Ak americký minister spravodlivosti, ktorý je zároveň generálnym prokurátorom, rozhodne, že Assange má nárok na režim SAM, a „pokiaľ nedôjde k zásadnej zmene jeho zdravia,“ je ADX Florencia „jediným miestom“, kam môže ísť, Baird povedal.

Terorista Ted Kaczynski, drogovo závislý Joaquín Guzmán, inžinier teroristického útoku na World Trade Center v roku 1993, Ramzi Júsuf a Zacarias Moussaoui, Francúz spojený s útokmi na USA z 11. septembra 2001, si odpykávajú tresty v r. táto „super prísne strážená“ klasifikácia.

Právnici americkej vlády tvrdia, že Assangeov duševný stav nie je taký zlý, ako tvrdia jeho právnici, a nehrozí mu zlé zaobchádzanie v USA.

Proces vydania v Londýne sa má skončiť tento týždeň. Potom sa predpokladá, že sudca vynesie rozsudok niekoľko týždňov až mesiacov. Obe strany budú mať možnosť odvolať sa proti rozsudku.

READ  Bora potvrdil zostavu na Tour de France: Saganov tím je však plný starostí a starostí!

(TASR)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close