Hlavné správy

Assangeovi hrozí najprísnejšie väzenie v Spojených štátoch, uviedol svedok pred súdom

Assange je momentálne vo väzení v Londýne.

Zakladateľovi Wikileaks Julianovi Assangeovi hrozí americkým úradom väzenie v ich najprísnejšom zariadení ADX Florencia v Colorade. Na utorňajšom pojednávaní o vydaní v Londýne to uviedla svedkyňa Maureen Bairdová.

Assange je momentálne vo väzení v Londýne, kde ešte stále prebieha súdny spor, ktorý rozhodne o jeho žiadosti o vydanie do USA. Ak bude prepustený, bude čeliť najprísnejšiemu možnému režimu, uviedol Baird, ktorý má viac ako 30 rokov skúseností ako dozorca vo federálnych väzniciach v USA.

Americký prezident Donald Trump (Ilustrácia).

Prečítajte si tiež

Trump ponúkol Assangeovej milosť výmenou za zdroj uniknutých e-mailov

Baird verí, že Assangea bude zadržaná v režime zvláštnych administratívnych opatrení (SAM). Väzni sú za tohto režimu úplne izolovaní a vo svojej cele trávia 23 hodín denne.

Svedok ďalej uviedol, že tieto podmienky môžu u väzňa spôsobiť psychické problémy vrátane úzkosti a paranoje.

Ak americký minister spravodlivosti, ktorý je zároveň generálnym prokurátorom, rozhodne, že Assange má nárok na režim SAM, a „pokiaľ nedôjde k zásadnej zmene jeho zdravia,“ je ADX Florencia „jediným miestom“, kam môže ísť, Baird povedal.

Terorista Ted Kaczynski, drogovo závislý Joaquín Guzmán, inžinier teroristického útoku na World Trade Center v roku 1993, Ramzi Júsuf a Zacarias Moussaoui, Francúz spojený s útokmi na USA z 11. septembra 2001, si odpykávajú tresty v r. táto „super prísne strážená“ klasifikácia.

Právnici americkej vlády tvrdia, že Assangeov duševný stav nie je taký zlý, ako tvrdia jeho právnici, a nehrozí mu zlé zaobchádzanie v USA.

Proces vydania v Londýne sa má skončiť tento týždeň. Potom sa predpokladá, že sudca vynesie rozsudok niekoľko týždňov až mesiacov. Obe strany budú mať možnosť odvolať sa proti rozsudku.

READ  Slovensko vs. Lotyšsko: Streamujte svetový hokej juniorov IIHF naživo – ako sledovať a streamovať zápasy Major League a College Games

(TASR)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close