Hlavné správy

Peter Pellegrini: Prezidentské voľby vyhral spojenec Slovenska s Ruskom podporovaným premiérom

Radovan Stoklasa/Reuters

Kandidát na prezidenta SR Peter Pellegrini v nedeľu vystúpil vo svojom sídle v Bratislave.CNN

V sobotňajších prezidentských voľbách v krajine zvíťazil slovenský nacionalisticko-ľavicový vládny kandidát Peter Pellegrini, ktorý si upevnil svoj vplyv. Proruský premiér Robert Figo nad Slovenskom.

Pellegrini (48) trval na tom, že jeho víťazstvo predstavuje podporu vládnej agende a odmietnutie „oportunistického opozičného mocenského centra“.

Figo, ktorý začal svoje štvrté funkčné obdobie vlani v októbri, sa presťahoval SlovenskoZahraničná politika smerom k proruským pozíciám a iniciovanie reforiem trestného práva a regulácie médií vyvolávajú obavy z erózie právneho štátu.

Pellegrini získal 53,26 % hlasov, zatiaľ čo opozičný kandidát Ivan Gorkoc podporovaný Západom získal 46,73 % hlasov, podľa výsledkov z 99,66 % volebných okrskov.

Slovenskí prezidenti majú síce obmedzené výkonné právomoci, no zákony môžu vetovať alebo ich napadnúť na Ústavnom súde. Menujú sudcov Ústavného súdu, ktorí by mohli formovať politické konflikty okolo Ficových reforiem zameraných na zníženie trestov za korupciu.

Ficova koalícia, v ktorej je aj strana vedená Pellegrinim, zastavila oficiálny vývoz zbraní Slovenska na Ukrajinu.

Fico kritizoval to, čo považoval za zásah Západu do konfliktu, a varoval, že slovanské národy sa stávajú voči sebe nepriateľskými.

Pellegrini vykreslil Korčaka ako vojnového štváča kvôli jeho podpore vyzbrojovania Ukrajiny a navrhol, aby Korčak mohol zapojiť slovenských vojakov do konfliktu v susednej krajine, čo Korčak poprel.

READ  TCR Europe odhalila 22 vstupov automobilov na Slovensko

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close