Veda

Asteroid zasiahol Zem nad Nemeckom len niekoľko hodín po objavení

Malý asteroid vstúpil v nedeľu ráno do atmosféry Zeme a rozžiaril oblohu nad východným Nemeckom. Videá z incidentu sa stali virálnymi na sociálnych sieťach a ukazujú žiariaci objekt klesajúci nad Európou. Odborníci neskôr potvrdili, že svetlo pochádzalo z rozpadnutého meteoritu.

Asteroid 2024 BX1, predbežne označený ako Sar2736, podľa astronómov a pozorovateľov pristál neďaleko Neunhausenu pri Berlíne okolo 1:30 miestneho času. Podľa The International Astronomical Union bol maďarský astronóm Kristian Sarneczky prvým človekom, ktorý objavil prichádzajúci asteroid niekoľko hodín pred jeho dopadom.

Tento incident potvrdila minimálne 20 minút pred jeho dopadom aj NASA. „Pozor: Malý asteroid sa rozpadne v neškodnej ohnivej guli o 1:32 SEČ pri Neunhausene, západne od Berlína. Ak to bude jasné, pozorovatelia to uvidia!'' napísala vesmírna agentúra.

Táto udalosť predstavuje ôsmy prípad objavenia asteroidu pred zrážkou so Zemou a tretíkrát, čo ho objavil Krzysztyan Sarnecki. Sarnecki je známy „lovec asteroidov“, ktorý objavil asteroidy a ďalšie vesmírne objekty smerujúce k našej planéte, vrátane dvoch asteroidov, ktoré spadli nad Francúzsko v roku 2023 a Severný ľadový oceán v roku 2022.

Aký veľký bol asteroid?

Podľa Dennisa Vidu, PhD spolupracovníka, ktorý sa špecializuje na meteorickú fyziku na Western University v Kanade, meral asteroid od jedného konca k druhému asi 1 meter. Vida je tiež mozgom projektu Global Meteor Project, misie zameranej na globálne zvýšenie pozorovaní meteorov prostredníctvom kooperatívnej siete kamier nasmerovaných do vesmíru.

Dennis Vida zdieľal pôsobivý videoklip klesajúceho asteroidu, pôvodne zaznamenaný kamerou v priamom prenose umiestnenom v nemeckom meste Lipsko. Zábery boli zverejnené na X. Vo svojich sprievodných pozorovaniach Vida špekuluje, že asteroid mohol vypustiť meteority po dosiahnutí zemskej atmosféry a rozpade sa. Vo vysvetlení pre CBS News prostredníctvom e-mailu Vida uviedol, že asteroid sa začal rozpadať na mieste asi 50 kilometrov západne od Berlína.

READ  Satelitné snímky kráterov odhaľujú silu asteroidov a meteoritov, ktoré narážajú na Zem

Asteroid je pomenovaný Centrom malých planét.

Pôvodne nazvaný Sar2736 asteroid prešiel oficiálnym procesom pomenovania v Centre pre malé planéty Medzinárodnej astronomickej únie.

Podľa správy EarthSky dostal označenie 2024 BX1. Hlavnú úlohu pri zhromažďovaní komplexných údajov o kométach a „vonkajších nepravidelných prirodzených satelitoch veľkých planét“ zohráva najmä Centrum malých planét podporované grantom z programu NASA na pozorovanie objektov v blízkosti Zeme.

(s príspevkami od agentúr)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close