Veda

Asteroid zničil dinosaurov. Pomohlo to vtákom prosperovať?

Pred 66 miliónmi rokov zasiahol Mexický záliv asteroid. Táto katastrofa spôsobila vyhynutie približne troch štvrtín všetkých druhov na Zemi, vrátane dinosaurov, ako je Tyrannosaurus rex. Niektoré lietajúce operené dinosaury však prežili a nakoniec sa z nich vyvinulo viac ako 10 000 druhov vtákov, ktoré dnes žijú, vrátane kolibríkov, kondorov, papagájov a sov.

Na základe fosílnych záznamov paleontológovia už dlho tvrdili, že po dopade asteroidu nastal obrovský skok vtáctva. Hromadné vymieranie iných zvierat eliminovalo veľkú časť konkurencie pre vtáky, čo im umožnilo vyvinúť sa do pozoruhodnej rozmanitosti druhov, ktoré dnes okolo nás lietajú.

ale a nové štúdium Táto myšlienka bola spochybnená pohľadom na DNA 124 druhov vtákov. Medzinárodný tím vedcov zistil, že vtáky sa začali diverzifikovať milióny rokov pred katastrofickou zrážkou, čo naznačuje, že asteroid nemal žiadny zásadný vplyv na vývoj vtákov.

„Myslím, že to bude niektorým ľuďom vadiť,“ povedal Scott Edwards, evolučný biológ z Harvardu a jeden z autorov štúdie. Výskum bol zverejnený v pondelok v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Dinosaury vyvinuli primitívne perie najmenej pred 200 miliónmi rokov, nie na lietanie, ale pravdepodobne na izoláciu alebo párenie. V línii malých dvojnohých dinosaurov sa tieto perá stali zložitejšími a nakoniec vyviedli stvorenia do vzduchu ako vtáky. Ako sa perie zmenilo na perie na let, je stále predmetom diskusií. Ale akonáhle sa vtáky vyvinuli, zmenili sa na rôzne formy, z ktorých mnohé boli vyhynul Keď asteroid uvrhol Zem do rokov zimy.

Vedci pri hľadaní fosílií hlavných skupín dnes žijúcich vtákov našli takmer žiadne Ktorý vznikol ešte pred dopadom asteroidu. Táto pozoruhodná absencia viedla k teórii, že hromadné vymieranie vyčistilo evolučné pole pre vtáky, čo im umožnilo explodovať do mnohých nových foriem.

READ  Jupiter sa zdá byť najväčší a najjasnejší na Zemi v pondelok za 59 rokov

Nová štúdia však dospela k úplne inému záveru.

„Zistili sme, že táto katastrofa nemala žiadny vplyv na moderné vtáky,“ povedal Shaoyuan Wu, evolučný biológ z Jiangsu Normal University v Xuzhou v Číne.

Dr Wu a jeho kolegovia použili DNA vtákov na rekonštrukciu rodokmeňa, ktorý odhalil, ako sú hlavné skupiny príbuzné. Najstaršie rozdelenie vytvorilo dve línie, jedna zahŕňala dnešné pštrosy a emu a druhá zahŕňala všetky ostatné živé vtáky.

Vedci potom porovnali nahromadené mutácie pozdĺž vetiev, aby odhadli, kedy sa vetvy rozdelia na nové línie. Čím staršie je rozdelenie medzi dvoma vetvami, tým viac mutácií bude v každej línii.

Tím zahŕňal paleontológov, ktorí pomohli doladiť genetický odhad skúmaním veku 19 fosílií vtákov. Ak sa vetva javila ako novšia ako jej fosília, upravili počítačové modely, ktoré odhadujú rýchlosť evolúcie vtákov.

Je to obzvlášť pozoruhodné kvôli analýze fosílií, povedal paleontológ Michael Pittman z Čínskej univerzity v Hongkongu, ktorý sa na novej štúdii nezúčastnil. „Mali vysnívaný tím paleontológov,“ povedal.

Štúdia zistila, že živé vtáky mali spoločného predka, ktorý žil pred 130 miliónmi rokov. Nové vetvy jeho rodokmeňa sa rozdeľovali pomerne stabilnou rýchlosťou počas obdobia kriedy aj po nej, pred aj po dopade asteroidu. Dr Wu povedal, že tento stabilný trend mohol byť poháňaný zvýšenou rozmanitosťou kvitnúcich rastlín a hmyzu počas rovnakého obdobia.

Jacob Barve, evolučný biológ z University of Michigan, ktorý sa na štúdii nezúčastnil, povedal, že táto štúdia opisuje najmodernejšie metódy na chrumkanie obrovského množstva genetických údajov na rekonštrukciu evolučnej histórie. S jej záverom ale nesúhlasil.

Ak bola nová štúdia správna, mali by existovať fosílie všetkých hlavných skupín vtákov žijúcich dlho pred dopadom asteroidu. Ale takmer žiadne sa nenašli.

READ  Kozmická loď Sojuz pripojená k pružinám ISS uniká chladivo

„Signál z fosílneho záznamu nie je jednoznačný,“ povedal Dr Barve.

Dr. Barve má podozrenie, že skutočný príbeh pochádza z fosílií a že väčšina hlavných skupín vtákov sa objavila po dopadoch asteroidov. Problém novej štúdie je podľa neho v tom, že predpokladá, že DNA vtákov mutuje konštantnou rýchlosťou z jednej generácie na druhú.

Ale devastácia spôsobená dopadom asteroidu – ktorá spôsobila kolaps lesov a nedostatok koristi – spôsobila, že väčšie vtáky vyhynuli, zatiaľ čo menšie vtáky prežili. Menším vtákom trvá rozmnožovanie menej času a vytvoria oveľa viac generácií – a oveľa viac mutácií – ako vtáky pred nárazom. Ak vedci ignorujú tento druh mutačnej redundancie, pomýlia si načasovanie evolúcie.

Napriek tomu Dr. Barve uznal, že vedci len začínajú vyvíjať metódy, ktoré by im umožnili lepšie odhadnúť rýchlosť evolúcie a integrovať ju s inými dôkazmi, ako je DNA a fosílie. „Mám podozrenie, že sa tým vyriešia niektoré debaty,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close