Veda

Astronauti možno budú musieť prehodnotiť jedenie šalátu vo vesmíre

Šalát pestovaný na Medzinárodnej vesmírnej stanici je populárny medzi astronautmi, ale vedci sa domnievajú, že nie je zdravý

Astronauti pridávajú vodu a živiny do rastlín vo vegetariánskom hardvéri na Medzinárodnej vesmírnej stanici. – NASA

Vesmírny šalát je populárny na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), astronauti si pochutnávajú na listovej zeleni vo vesmírnej záhrade zvanej Veggies a dokonca žujú kúsok červeného listového šalátu, ktorý si sami vypestovali.

Vedci však zistili, že šalát pestovaný v simulovanom prostredí mikrogravitácie na Zemi je náchylnejší na infekcie ako E. coli alebo Salmonella ako šalát pestovaný vo vesmíre a nemusí byť pre astronautov taký bezpečný.

Nedávno vyšiel článok vedecká správa Ukázalo sa, že skupina výskumníkov pestovala rastliny v zariadení zvanom klinostat, ktorý ich otáčal ako kura na grile, takže stratili pocit dezorientácie. Gizmodo informovaný o.

„V skutočnosti závod nebude vedieť, ktorým smerom je hore alebo dole,“ uviedol vo vyhlásení Noah Totsline, hlavný autor nového článku. „Boli sme zmätení ich reakciou na gravitáciu.“

Rastliny majú bunky snímajúce gravitáciu, ktoré spôsobujú, že ich korene rastú nadol, zatiaľ čo rastlina rastie nahor. V prostredí s mikrogravitáciou je však prirodzená obrana rastliny proti stresu menej účinná.

Stomata sú malé póry v listoch a stonkách, ktoré umožňujú dýchanie a uzatvárajú sa, keď cítia stres, ako sú baktérie. Podľa výskumu sa rastliny počas ich karnevalovej jazdy na Clinostate v prítomnosti baktérií dezorientovali a otvorili svoje póry.

„Skutočnosť, že zostali otvorení, keď sme im predložili niečo, čo vyzeralo byť stresujúce, bola skutočne neočakávaná,“ ​​povedal Totsline.

Z experimentu výskumníci dospeli k záveru, že baktérie, ako je Salmonella, by mohli ľahšie napadnúť tkanivo listov v simulovaných podmienkach mikrogravitácie, ako sú tie na ISS.

Štúdia z roku 2020 o prvej plodine šalátu pestovanej na ISS v rokoch 2014 až 2016 ukázala, že šalát mal podobné živiny ako odroda Zeme, ale vykazoval vyššie hladiny baktérií.

READ  V blízkosti Zeme dnes letí asteroid, takže ho vedci strieľajú rádiovými vlnami

Napriek úsiliu o zníženie mikrogravitácie môže uzavreté prostredie s astronautmi žijúcimi v centrále ISS vystaviť rastliny patogénom, ktoré by mohli potenciálne ovplyvniť systém Veggie, ktorý možno nájsť na Mesiaci alebo Marse.Výživný zdroj potravy pre budúce misie.

Výskumníci navrhujú upraviť genetiku vesmírneho šalátu, aby sa zabránilo otvoreniu prieduchov vo vesmíre, čo by znížilo riziko bakteriálnej infekcie pre astronautov, ktorí konzumujú zeleň.

V súčasnosti testujú rôzne odrody šalátu v simulovanom prostredí mikrogravitácie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close