Veda

Astronómovia nachádzajú najväčší známy zhluk planetárnych prvkov, ktorý sa točí okolo mladej hviezdy

Astronómovia objavili to, o čom veria, že ide o najväčšiu známu sériu materiálov na tvorbu planét vo vesmíre

MYS CANAVERAL, Florida – Astronómovia objavili najväčšiu známu dávku materiálu, z ktorého vznikajú planéty, víriaci okolo mladej hviezdy.

Tento obrovský disk má priemer asi 3 300-krát väčší ako vzdialenosť medzi Zemou a Slnkom, s dostatkom plynu a prachu na vytvorenie superveľkých planét na vzdialených obežných dráhach, informovali tento týždeň americkí a nemeckí vedci.

Je taký masívny a bohatý na planetárne stavebné bloky, prach a plyn, že vedci sa môžu dozvedieť viac o „zrodení a vývoji svetov mimo nášho vlastného,“ povedala vedúca autorka Christina Monsch z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

Podľa Monscha tento takzvaný protoplanetárny disk na snímkach vyzerá ako motýľ. Čierny, zaprášený pruh v strede vyzerá ako dlhé telo motýľa, povedal, zatiaľ čo modré a biele laloky vyzerajú ako dve úzke vlákna nad krídlami a tykadlami.

Zistenia opísali v pondelok v Astrophysical Journal Letters. Na publikovanie bola prijatá aj ďalšia práca od niektorých z tých istých výskumníkov.

Disk označený ako IRAS 23077 je približne dvakrát väčší ako predchádzajúci držiteľ rekordu, povedal Monsch.

Monsch povedal, že vesmírne teleskopy Hubble a Webb agentúry NASA môžu byť schopné zistiť, či sa už tvoria planéty veľkosti Jupitera alebo ešte väčšie. Akékoľvek skalnaté planéty, ako je naša, by boli pravdepodobne príliš malé na to, aby ich bolo možné vidieť, a pravdepodobne tam existujú ešte väčšie systémy tvoriace planéty.

READ  Fyzici zachytávajú nepolapiteľný 4D „duch“ na urýchľovači častíc CERN: ScienceAlert

„Musíme ich len hľadať,“ povedala.

,

Zdravotnícke a vedecké oddelenie Associated Press dostáva podporu od Mediálnej skupiny pre vedu a vzdelávanie Howarda Hughesa. AP je výhradne zodpovedná za všetok obsah.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close