Veda

Ak Oregončania nezmenia svoje spôsoby rýchlo, nové projekcie ukazujú, že raketa COVID-19 prudko stúpa

Oregonské Prípady ochorenia covid-19 boli na vzostupe rekordné úrovne za posledný mesiac. A bude sa to oveľa zhoršovať, pokiaľ 4,2 milióna obyvateľov štátu okamžite nezmení svoje správanie, tvrdia úradníci.

Nové modelovanie vydané v piatok to ukazuje ak prenos Podľa súčasného tempa sa očakáva, že počet novo identifikovaných prípadov – známych ako počet prípadov – sa do 5. novembra zvýši z 345 každý deň na 570.

Pretože väčšina prípadov zostáva nezistených, úradníci odhadujú, že skutočný počet Oregončanov infikovaných každý deň by bol asi 2 200 ľudí. To je nárast o 69% a nárast, ktorý štátny zdravotník Dr. Dean Sidelinger označuje za „znepokojujúci“.

Ale ešte horšie je, že ak sa rýchlosť prenosu v priebehu nasledujúcich troch týždňov zvýši, počet nových hlásených prípadov každý deň by sa mohol viac ako zdvojnásobiť na 740. To by znamenalo 3 400 Oregončanov infikovaných každý deň, bez ohľadu na to, či sú ich prípady identifikované alebo nie. Niektorí odborníci tvrdia, že ide o veľmi pravdepodobný scenár, pretože sa predpokladá, že vírus sa bude v nasledujúcich týždňoch šíriť ľahšie vďaka halloweenskym večierkom, trikovým liečeniam a chladnejšiemu, vlhkejšiemu počasiu, ktoré obyvateľov bude viesť k tomu, aby trávili viac času v interiéroch.

Napriek tomu úradníci Oregonského úradu pre zdravie v piatok neoznámili žiadne nové obmedzenia ani opatrenia verejnej bezpečnosti. Namiesto toho zopakovali správu, ktorú zdôrazňujú už mesiace: Udržujte si fyzický odstup od ostatných, ktorí nie sú členmi vašej domácnosti. Vyhýbajte sa zhromažďovaniu vo veľkých sociálnych skupinách. Noste masky. Umývajte si ruky.

“Ospravedlňujem sa, že nemáme kreatívnejšie posolstvo,” uviedol Pat Allen, riaditeľ Oregonského úradu pre zdravie, na virtuálnu tlačovú konferenciu reportérov.

Znova požiadal Oregončanov, aby zmenili svoje individuálne správanie.

READ  Sledujte, ako SpaceX spúšťa raketu Falcon 9 na rekordnom šiestom lete do vesmíru

“Pri štúdiu našich údajov vyniká jeden trend: spoločenské stretnutia sú naďalej silným hnacím motorom tohto nárastu,” uviedol Allen s tým, že príliš veľa ľudí nie je dosť opatrných. „… Musíme nájsť spôsoby, ako sa bezpečne socializovať bez toho, aby sme ohrozili rodinu alebo priateľov.“

Tento prístup – vyžadujúci viac ľudí, ktorí sa jednoducho snažia viac robiť lepšie – zjavne nerezonoval vzhľadom na údaje za posledný mesiac. Počet nových známych denných infekcií sa od 11. septembra takmer zdvojnásobil. Miera pozitivity sa zároveň zvýšila o celý percentuálny bod, na 5,1% všetkých vykonaných testov sa vrátilo pozitívne.

V piatok si k nej guvernérka Kate Brownová pridala Lane County „Zoznam na pozeranie“ čo umožní prílivu ďalších štátnych zdrojov do kraja na pomoc v boji proti vírusu. Lane County sa na zoznam dostala čiastočne kvôli nárastu infekcií vyvolaných študentmi Oregonskej univerzity, ktorí sa zhromažďovali na veľkých mimoškolských večierkoch a menších stretnutiach.

Na tlačovej konferencii Allen a Sidelinger odmietli podporiť zmenu v odporúčaní guvernéra, aby Oregončania mohli organizovať večierky alebo stretávať sa s 10 a menej ľuďmi. Obaja úradníci vyhlásili, že odporúčanie ľuďom, aby sa vyhýbali stretávaniu s širšou rodinou alebo priateľmi, nie je udržateľné alebo v súlade s ľudskou povahou.

“Vieme, že je tu únava,” povedal Sidelinger. “Ľudia túžia po tejto socializácii s členmi rodiny mimo ich domácností a so svojimi priateľmi.”

Allen a Sidelinger tiež zopakovali odporúčanie štátu proti halloweenskym párty osobne a trik alebo liečba tento rok vzhľadom na riziká kontaktu so skóre alebo dokonca so stovkami rôznych ľudí na prahu dverí.

Naopak, niektoré mestá a štáty v celej krajine prijali množstvo povinných obmedzení.

Mestá od Beverly Hills v Kalifornii po Springfield v štáte Massachusetts oznámili zákaz trikov alebo liečby.

READ  Planéta X? Prečo namiesto toho malá čierna diera?

Niektoré štáty, vrátane Vermontu, s najnižšou mierou infekcie v krajine, vyžadujú, aby väčšina alebo všetci ľudia prekročili svoje hranice, aby dostali karanténu na 14 dní.

Kalifornia a niekoľko ďalších štátov zavreli bary.

V auguste sa podpísalo viac ako 150 oregonských lekárov list naliehanie na guvernéra, aby zatvoril bary a prípadne zakázal stravovanie v reštauráciách v interiéroch. O pár týždňov neskôr Brown povedala, že uvažuje robiť to ak by sa prípady stále zvyšovali. Odvtedy sa prípady zvýšili z denného priemeru 256 nových známych infekcií na približne 345.

V piatok však Allen a Sidelinger tvrdili, že nemajú dôkazy o tom, že sa COVID-19 šíri v baroch alebo v jedálňach reštaurácií v Oregone. Sidelinger uviedol, že úradníci budú vedieť, či je prenos v týchto podnikoch problémom, pretože vyšetrovatelia verejného zdravotníctva žiadajú ľudí, ktorí dostali pozitívny test, aby vymenovali všetky miesta, ktoré mohli byť vírusu vystavené. Uznal, že sa osobitne nepýtajú, či ľudia nedávno boli v baroch alebo reštauráciách.

Carlos Crespo, riaditeľ Školy komunitného zdravia na Portlandskej štátnej univerzite, uviedol, že zatváranie barov pre službu v interiéroch je taktika, ktorú by Oregon mal použiť, pretože vírus sa ľahko prenáša v uzavretých priestoroch, kde nemaskovaní ľudia hlasno hovoria.

“Keď máš v interiéri otvorené mreže, žiadaš o problémy,” povedal Crespo.

V septembri a štúdium americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb zistili, že u ľudí, ktorí mali pozitívny test na COVID-19, bola dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že nedávno večerali v reštaurácii, hoci štúdia nešpecifikovala, ako často títo chorí večerali vo vnútri alebo vonku.

Sidelinger uviedol, že moc zvrátiť trajektóriu Oregonu a spomaliť šírenie spočíva v rozhodnutiach, ktoré urobí každý človek. Modelovanie, ktoré bolo zverejnené v piatok, načrtlo jeden optimistický scenár – že ak by verejnosť obmedzila riskantné správanie COVID-19, mohlo by v nasledujúcich troch týždňoch dôjsť k poklesu prípadov takmer o 20%. To by znamenalo, že dnešný priemer 345 nových známych prípadov klesne na 290. A počet celkových infekcií – vrátane veľkého počtu nezistených – by klesol na 800 obyvateľov infikovaných v priemerný deň.

READ  SpaceX doubleheader! Sledujte zdvih 2 rakiet Falcon 9 z nedele na Floride

Ale vzhľadom na chladné a daždivé dni jesene to mohla byť veľká objednávka.

“Toto nové modelovanie naznačuje, že v zastavení šírenia máme ešte veľa času,” uviedol Sidelinger. “Ale Oregončania to už robili predtým.” A som si istý, že to dokážu znova. “

Koronavírus v Oregone: Najnovšie správy | Sledovač živých máp |Textové upozornenia | Spravodaj

– Aimee Green; [email protected]; @o_aimee

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close