Veda

Má naše Slnko dlho stratené dvojča?

Umelcove zobrazenie nášho Slnka spolu s jeho predpokladaným slnečným spoločníkom.

Umelcove zobrazenie nášho Slnka spolu s jeho predpokladaným slnečným spoločníkom.
obraz: M. Weiss

Podivná konfigurácia materiálu vo vonkajšom dosahu našej slnečnej sústavy viedla tím vedcov k špekuláciám, že Slnko malo počas prvých dní spoločníka. Je zaujímavé, že tento scenár by mohol vysvetliť prítomnosť predpokladaného Planet Nine, ak by skutočne existovala.

Hypotetické dvojča nášho Slnka je dávno preč, ale jeho stopy možno vidieť v nadbytku materiál umiestnený vo vonkajšom Oortovom oblaku, podľa nového výskum publikované v The Astrophysical Journal Letters.

Oortov oblak je najvzdialenejšou oblasťou v slnečnej sústave fainé ako vonkajšie planéty a Kuiperov pás. Na rozdiel od Kuiperovho pásu, ktorý je tvarovaný ako šiška, Oortov oblak je masívny a hrubý guľový obal, ktorý obklopuje celú slnečnú sústavu. Vnútorný Oortov oblak začína okolo 1 000 AU od Slnka (v ktorom je 1 AU priemerná vzdialenosť od Zem do slnko), zatiaľ čo jeho vonkajší okraj sa zastaví na približne 100 000 AU.

Táto oblasť vesmíru je plná miliárd, možno bilióny skalných a ľadových predmetov, ktoré zostali po vytvorení slnečnej sústavy. Podľa ton nový papier, nadbytok materiálu, o ktorom sa predpokladá, že existuje vo vonkajšom Oortovom oblaku, je výsledkom skorého stintu nášho Slnka ako binárneho systému.

Počítače, ktoré sa pokúšali simulovať tvorbu slnečnej sústavy, doteraz nedokázali reprodukovať podiel objektov videných vo vonkajších ríšach Oortovho oblaku a rozptýlených diskov – špecifickú populáciu transneptunských objektov mimo Kuiperovho pásu. Výsledkom je, že vonkajší Oortov oblak je „nevyriešené tajomstvo“, podľa článku, ktorý autori astronómovia Avi Loeb a Amir Siraj z Centra pre astrofyziku na Harvard a Smithsonian.

Nový dokument predstavuje elegantné riešenie problému s nadmerným počtom obyvateľov: druhé slnko.

„Hviezdny spoločník na Slnku by zvýšil pravdepodobnosť zachytenia objektov z pôrodného zoskupenia Slnka,“ napísal Loeb v e-maile. „Slnko a jeho spoločník pôsobia ako rybárska sieť, ktorá zachytáva objekty gravitačne, keď prechádzajú okolo jednej z dvoch hviezd a strácajú energiu tým, že ju mierne kopajú.“

Loebom sa podľa klastra narodenia rozumie zhluk hviezd, ktorý vznikol spolu v rovnakom molekulárnom oblaku, tiež známy ako hviezdna škôlka., Zhluky hviezd sa nakoniec rozptýlia, buď preto, lebo silných hviezdnych vetrov alebo prílivových gravitačných síl vyvíjaných samotnou galaxiou Mliečna dráha. Sunovo predpokladané dvojča by sa odtiahlo ďaleko, ďaleko preč.

„Populárna teória spája pôvod Oortovho oblaku s úlomkami, ktoré zostali po vzniku solarový systém, “povedal Loeb. „Planéty rozptýlili objekty na veľké vzdialenosti. Tento model má však problémy s reprodukciou pozorovaného pomeru medzi rozptýlenou diskovou populáciou objektov a sférickejším Oortovým mrakom. Náš model môže tento pomer zodpovedať. “

Predpokladané druhé slnko, aby zachytilo tento prebytočný materiál, by vyžadovalo hmotu porovnateľnú s našim vlastným Slnkom. takže, v podstate dvojča. Podľa nového modelu by tieto dve hviezdy boli od seba zhruba 1 000 AU.

„Je celkom pravdepodobné, že Slnko mohlo začať svoj život ako binárny systém,“ Konstantin Batygin, profesor planetárnej vedy na Kalifornskom technologickom inštitúte, ktorý sa nezúčastnil novej štúdie, uviedol v e-maile. „V skutočnosti pozorovania mladých hviezdokopov naznačujú, že veľká časť hviezd podobných slnku sa rodí ako násobky, ktoré sa neskôr disociujú. “

Bolo by to obrovské množstvo nebeského materiálu stratili sa, keď sa obe hviezdy oddelili, ale autori tvrdia, že zostal dostatok materiálu na vysvetlenie Oortovho oblaku. Za oddeľovanie hviezd bolo pravdepodobne zodpovedné odovzdávanie hviezd v klastri narodenia Sod jeho predpokladaný spoločník, ale nie skôr, ako naša slnečná sústava zachytila ​​svoju vonkajšiu populáciu objektov, menovite Oortov oblak a – celkom pravdepodobne – nepolapiteľný. Planet Nine, Táto gigantická hypotetická planéta, sú popísané nižšieed Batygin a jeho Caltech kolega Mike Brown v roku 2016, sa predpokladá, že existuje vo vonkajšej slnečnej sústave kvôli zvláštnemu zhlukovaniu určitých Kuiper Belt objects.

Pre Planet Nine je príbeh pôvodného pôvodu taký, že sa vytvoril ako plynný gigant vo vnútornej slnečnej sústave, ale po vtiahnutí príliš blízko k Jupiteru sa dostal do vonkajšej slnečnej sústavy. Nový dokument ponúka alternatívny scenár: Planet Nine bola zachytená našou slnečnou sústavou.

„Formačná skladačka nezahŕňa iba Oortove oblaky, ale aj extrémne transneptunské objekty, ako je napríklad potenciálna Planet Nine,“ uviedol Loeb. „Nie je jasné, odkiaľ prišli, a náš model predpovedá, že by malo byť viac objektov s podobnou orbitálnou orientáciou ako Planet Nine. “

Planet Nine by mohla byť doslova deviata planéta alebo celá populácia trpasličích planét, alebo dokonca a masívny kruh trosiek,

„Siraj a Loeb predložili nový nápad pre ranú históriu našej slnečnej sústavy a dávajú zaujímavý nový pohľad na možný pôvod hypotetickej planéty Deväť,“ James Unwin, fyzik z University of Illinois v Chicagu, ktorý nie je pridružený k novému výskumu, uviedol v e-maile. „Je pozoruhodné, že autori predkladajú testovateľnú hypotézu vo forme prebytku trpasličích planét a určite bude zaujímavé zistiť, či sa to potvrdí v budúcich pozorovaniach.“

Nadchádzajúce observatórium Vera C. Rubin, ktoré sa má otvoriť v roku 2021, má potenciál dokázať alebo vyvrátiť existenciu Planet Nine. Čo sa týka nájdenia dávno strateného dvojča nášho Slnka, mohlo by to byť neúprosne ťažké. Ako Siraj poznamenal v Harvarde a Smithsonianovi tlačová správa, táto opustená hviezda „by teraz mohla byť kdekoľvek na Mliečnej ceste“.

Škoda. Ale vážne, aké by bolo skvelé nájsť najbližšieho súrodenca nášho Slnka?

READ  Dôležitý objav ukazuje, že neandertálci môžu produkovať ľudskú reč: ScienceAlert

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close