Veda

CDC hovorí, že COVID-19 už neznamená päť dní v izolácii

NEW YORK (AP) – Američania, ktorí majú pozitívny test na COVID-19, sa už nemusia päť dní izolovať, oznámili v piatok americkí predstavitelia zdravotníctva.

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb zmenila svoje dlhodobé vedenieTvrdenie, že ľudia sa môžu vrátiť do práce alebo k bežným aktivitám, ak sú ich príznaky mierne a zlepšujú sa a už uplynul deň, čo mali horúčku.

Zmena prichádza v čase, keď COVID-19 už nie je hrozbou pre verejné zdravie bolo to raz. Z tretej najčastejšej príčiny smrti v krajine na začiatku pandémie klesla na desiate miesto v minulom roku.

Väčšina ľudí si vyvinula určitý stupeň imunity voči koronavírusu očkovaním alebo infekciou. Niektorí odborníci tvrdia, že mnohí ľudia aj tak nedodržiavajú pokyny na päťdňovú izoláciu.

„Naším cieľom je pokračovať v ochrane ľudí ohrozených vážnym ochorením a zároveň uistiť ľudí, že tieto odporúčania sú jednoduché, jasné, ľahko pochopiteľné a možno ich dodržiavať,“ povedala riaditeľka CDC Dr. Mandy Cohenová.

Niektorí odborníci sa však obávajú, že táto zmena by mohla zvýšiť riziko infekcie u starších ľudí a u iných, u ktorých je vyššie riziko vážneho ochorenia.

Prečo sa usmernenia menia?

COVID-19 nespôsobuje toľko hospitalizácií a úmrtí ako v prvých rokoch pandémie. Zmenou ide o snahu zefektívniť odporúčania tak, aby boli podobné dlhoročným odporúčaniam pre chrípku a iné respiračné vírusy. Úradníci tvrdia, že mnohí ľudia s nádchou, kašľom alebo inými príznakmi nie sú testovaní, aby zistili, či ide o COVID-19, chrípku alebo niečo iné.

Nemusí to byť také prísne, ale usmernenia zdôrazňujú, že všetci ľudia s respiračnými príznakmi by mali zostať doma, ak sú chorí, povedal doktor David Margolius, vedúci oddelenia zdravotníctva v Clevelande.

Keď ľudia testujú pozitívne, sú stále infekční, a to sa nezmenilo, povedala Jennifer Nuzzo, riaditeľka Epidemického centra na Škole verejného zdravia Brownovej univerzity.

READ  Vedci objavili tajnú hybnú silu klimatických zmien

„To, čo sa zmenilo, je, ako veľmi nám COVID ako obyvateľstvu ubližuje,“ povedal Nuzzo.

Úradníci poznamenali, že niektoré ďalšie krajiny a Kalifornia a Oregon uvoľnili vedenie izolácie podobným spôsobom ako pri poslednej zmene CDC – a nezaznamenali prudký nárast prípadov.

Aké sú nové usmernenia?

Ak máte príznaky, zostaňte doma, kým sa vaše príznaky nezmiernia a nezlepšia a neuplynul jeden deň, čo ste mali horúčku. Stále však môžete zostať opatrní tým, že budete nosiť masku a budete si udržiavať odstup od ostatných.

Usmernenie CDC pre personál v domovoch dôchodcov a iných zdravotníckych zariadeniach však zostáva rovnaké. To zahŕňa odporúčanie, aby zdravotnícky personál zostal doma aspoň sedem dní po objavení sa symptómov a aby bol test negatívny do dvoch dní po návrate do práce.

Agentúra zdôrazňuje, že každý by sa mal stále snažiť predchádzať infekcii najprv očkovaním, umývaním rúk a podnikaním krokov na získanie väčšieho množstva čerstvého vzduchu vonku.

Existuje proti tejto zmene odpor?

Áno, a dokonca aj niektorí ľudia, ktorí rozumejú odôvodneniu zmeny, majú obavy.

„Mojím najväčším záujmom v tomto všetkom je, že zamestnávatelia urobia túto zmenu v usmerňovaní pre zamestnancov, aby sa vrátili do práce… skôr, ako budú pripravení, kým sa budú cítiť dosť dobre a skôr, ako budú mať nejaké Nenechajte sa poškodiť. Ich spolupracovníci „povedal Nuzzo.

COVID-19 zostáva obzvlášť nebezpečný pre starších ľudí a ľudí s inými zdravotnými problémami. je ich ešte viac 20 000 hospitalizovaných a ešte viac 2000 úmrtí každý týždeň kvôli koronavírusu, podľa CDC. Hospitalizácia a úmrtnosť sú najvyššie medzi osobami vo veku 65 rokov a staršími.

Tento týždeň uviedlo CDC Starší občania by mali dostať druhú dávku Aktualizácia vakcíny proti COVID-19.

READ  Stanovenie nových limitov pre vnútro neutrónových hviezd

Zmenia školy svoje pravidlá?

nie nevyhnutne, Školy a poskytovatelia starostlivosti o deti majú zmiešané záznamy o dodržiavaní odporúčaní CDC a často hľadajú konečné rozhodnutie od miestnych úradníkov. a niekedy aj iné ciele, ako napr znížiť absenciuMôže ovplyvniť rozhodnutia štátu alebo okresu.

Keď Kalifornia uvoľnila svoje vedenie, povzbudila deti, aby chodili do školy, ak sú mierne choré. Hovorí tiež, že študenti, ktorí majú pozitívny test na COVID-19, ale nemajú žiadne príznaky, môžu navštevovať školu.

Je to prvá zmena v pokynoch na izoláciu?

Nie. CDC pôvodne odporúčalo 10 dní izolácie, no koncom roka 2021 ju skrátilo na päť dní pre Američanov, ktorí sú infikovaní koronavírusom a nemajú žiadne príznaky alebo len krátke choroby. Podľa tohto usmernenia pre širokú verejnosť sa izolácia končí iba vtedy, ak je osoba bez horúčky aspoň 24 hodín bez použitia liekov na zníženie horúčky a ak ostatné príznaky ustupujú.

,

Spisovateľka AP Education Bianca Vazquez Tones z Bostonu prispela k tejto správe.

,

Zdravotnícke a vedecké oddelenie Associated Press dostáva podporu od Mediálnej skupiny pre vedu a vzdelávanie Howarda Hughesa. AP je výhradne zodpovedná za všetok obsah.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close