Veda

Prielet NASA Europa ukazuje „niečo“, čo sa pohybuje pod ľadom

Orientačné body na povrchu Európy ukazujú, že ľadová kôra je vydaná na milosť a nemilosť vode pod ňou. Najdôležitejšie je, že nedávna návšteva Juno odhaľuje, aká by mohla byť aktivita oblaku, ktorá, ak by bola skutočná, by umožnila budúcim misiám ochutnať vnútorný oceán bez potreby pristátia.

Už sú to takmer dva roky, čo sa Juno najbližšie priblížila k Európe, no jej pozorovania sa stále analyzujú. Pozoruhodné je, že napriek tomu, že obiehajú okolo Jupitera od roku 2016, päť snímok, ktoré Juno urobila 29. septembra 2022, boli prvými detailnými zábermi Európy od poslednej návštevy kozmickej lode Galileo v roku 2000.

To pravdepodobne predstavuje šokujúce zanedbanie jedného z najzaujímavejších svetov v slnečnej sústave, ale mohlo by to poskytnúť aj dlhú základnú líniu na zistenie toho, čo sa zmenilo.

Európa je najhladší objekt v Slnečnej sústave vďaka neustálej recirkulácii poháňanej vnútorným oceánom. Napriek tomu nie je ani zďaleka nevýrazný a Juno spozorovala niektoré priehlbiny so strmými stenami široké 20 až 50 kilometrov (12 až 31 míľ) a obrazce zlomenín, o ktorých sa predpokladá, že svedčia o „skutočná polárna exkurzia,

„Skutočný polárny strih nastane, keď sa ľadová škrupina Európy odtrhne od jej skalnatého vnútra, čo vedie k vysokej úrovni napätia na škrupine, čo vedie k predpovedaným vzorom zlomenín,“ povedala Dr. Candy Hansenová z Planetary Science Institute. vyhlásenie,

Myšlienka skutočného polárneho rozptylu spočíva v tom, že škrupina na vrchole vnútorného oceánu Európy sa otáča inou rýchlosťou ako zvyšok Mesiaca. Predpokladá sa, že voda pod ňou stúpa a ťahá škrupinu so sebou, pričom pohyby škrupiny ovplyvňujú podmorské prúdy. Prúdy sú zase pravdepodobne poháňané teplom v skalnom jadre Európy, keďže gravitačná sila Jupitera a väčších mesiacov mení Európu na obrovskú stresovú guľu.

READ  Po rýchlom obrate z pristátia Crew Dragon je druhý pripravený na štart

V tomto procese môže interakcia medzi oceánom a ľadom natiahnuť a stlačiť oblasti, čím sa vytvárajú trhliny a hrebene, ktoré boli pozorované od návštevy Voyageru 2.

Hansen je súčasťou tímu, ktorý hľadá Junino snímky južnej pologule Európy. „Je to prvýkrát, čo boli tieto modely zlomenín zmapované na južnej pologuli, čo naznačuje, že vplyv skutočného polárneho putovania na povrchovú geológiu Európy je oveľa rozšírenejší, ako sa predtým vedelo,“ povedal vedec.

Nie všetky zmeny na mapách Európy sú výsledkom vnútorných morských prúdov. Zdá sa, že aj NASA uviazla v optickom klame. „Kráter Guern už neexistuje,“ povedal Hansen. „To, čo sa kedysi považovalo za 13-míľový impaktný kráter – jeden z mála zdokumentovaných impaktných kráterov v Európe – Guernsey, bolo odhalené v údajoch JunoCam ako súbor pretínajúcich sa hrebeňov, ktoré vytvárali oválny tieň.

Juno však oveľa viac dáva, ako berie. Tím je nadšený, že volajú platypus pre jeho veľkosť, nie preto, že má viacero funkcií, ktoré by sa nemali vyskytovať spolu. Zdá sa, že hrebeňové štruktúry pozdĺž jeho okraja sa do neho zrútia a tím si myslí, že tento proces môžu spôsobiť vrecká slanej vody, ktoré čiastočne prenikli do ľadovej škrupiny.

Táto funkcia je pomenovaná planetárnymi vedcami, ktorí zrejme nikdy nevideli skutočného ptakopyska, označeného žltou farbou s oblasťou hrebeňov v modrej farbe.

Obrazový kredit: NASA/JPL-Caltech/SwRI

Takéto vrecká by boli vzrušujúcimi nepriamymi cieľmi pre štúdium Europa Clipper, ale ešte zaujímavejšie sú tmavé škvrny, ktoré mohli byť uložené kryovulkanickou aktivitou.

„Tieto znaky naznačujú súčasnú povrchovú aktivitu a prítomnosť podpovrchovej tekutej vody na Európe,“ povedala Heidi Baker z Jet Propulsion Laboratory. Takáto aktivita bola potvrdená v gejzíroch Enceladus, ale existujú protichodné dôkazy o tom, či sa v súčasnosti vyskytuje na Európe.

READ  veľmi pekné! Persistence Rover zachytáva nádherné video zo zatmenia Slnka na Marse

Takáto činnosť by umožnila otestovať vnútorný oceán a zistiť známky života preletom cez oblak a zozbieraním niekoľkých kociek ľadu bez pristátia na súši, nehovoriac o vŕtaní.

V súčasnosti môže polárny putovanie spôsobiť pomerne malé úpravy umiestnení útvarov na povrchu Európy, existujú však dôkazy, že pred miliónmi rokov z neznámych dôvodov došlo k posunu o viac ako 70 stupňov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close