Veda

Môžeme nájsť mimozemský život prostredníctvom jeho znečistenia?

Okrem krátkej životnosti NO2 je však problémom aj to, že existuje veľa prírodných zdrojov, ktoré ho produkujú – od elektriny až po lesný požiar, takže nemusí byť ťažké nájsť dôkazy, že mimozemská civilizácia vyvinula napríklad spaľovací motor alebo akúkoľvek inú technológiu chrliacu NO2. Arney a jeho spoluautori však tvrdia, že na Zemi prírodné zdroje samy o sebe neprodukujú dostatok NO2 na to, aby ho bolo možné detekovať na diaľku. Preto jeho pozorovanie v atmosfére inej planéty môže skutočne naznačovať, že prebieha nejaký druh priemyselnej činnosti.

Vedci sa už pozerajú na svetlo odrazené od vzdialených planét a snažia sa prísť na to, aké chemikálie by sa tam mohli nachádzať. V septembri vedci oznámili, že použili vesmírny teleskop Jamesa Webba Na detekciu metánu a oxidu uhličitého V atmosfére planéty s názvom K2-18b, ktorá obieha okolo trpasličej hviezdy asi 120 svetelných rokov od Zeme. Toto bol veľký objav sám o sebe, pretože ukázal, že planéta môže byť obklopená oceánom vody.

„Toto je prvýkrát, čo sme sa dostali tak blízko k tvrdeniu, že môžeme povedať, že exoplanéta má oceán,“ hovorí Nikku Madhusudan z University of Cambridge.

Mohlo by sa vám páčiť:

Ale on a jeho kolegovia našli dôkaz o ešte vzrušujúcejšej zlúčenine nazývanej dimetylsulfid alebo DMS v atmosfére K2-18b. Na Zemi túto zlúčeninu produkuje iba život, hoci ju emitujú aj niektoré priemyselné zdroje – napríklad celulózky, ktoré spracúvajú drevo.

Madhusudan zdôraznil, že výsledky sú predbežné a že je potrebné ďalšie potvrdenie, aby sa zabezpečilo, že DMS je skutočne pravdivá. Ale teoreticky by to mohol byť biologický podpis – znamenie života – a ktovie, možno aj technologický podpis, ak mimozemšťania spracovávajú materiály rovnakým spôsobom ako my na Zemi. Madhusudan však hovorí, že je pre neho ťažké predstaviť si industrializovanú mimozemskú civilizáciu vo svete, ktorý je úplne ponorený vo vode.

READ  Objavil sa chýbajúci vzťah medzi rizikovými génmi spojenými s Alzheimerovou chorobou

A napriek tomu, ako hovorí, hľadanie života inde vo vesmíre musí zvážiť možnosti, ktoré nás prekvapia: „Musíme očakávať neočakávané.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close