Veda

Psychológovia tvrdia, že internet môže zvýšiť náš strach z malých dier: ScienceAlert

Keď niektorí ľudia uvidia zhluk malých otvorov, ktoré sa objavujú v struku lotosových semien alebo plástoch, sú zrazu a bez dôvodu naplnení nepríjemným pocitom lezúceho po koži. Pocit.

Ukazuje sa, že tento neformálny strach môže podnecovať internet. Séria experimentov teraz ukázala, že online diskusie o „trypofóbii“ – alebo strachu z malých dier – môžu čiastočne podporovať tento bežný jav.

Tím psychológov z University of Essex a University of Suffolk vykonal prieskum medzi 283 ľuďmi vo veku 19 až 22 rokov a zistil, že štvrtina trypofóbnych jedincov o tomto stave nikdy nepočula.V skutočnosti sú niektoré aspekty tohto stavu vrodené.

To však neznamená, že neexistuje vplyv rovesníkov.

Tým tiež povedal Prieskum zistil, že respondenti mali väčšiu pravdepodobnosť, že budú trypofóbni a citlivejší na malé póry, ak už o tomto stave počuli.

64 percent ľudí uviedlo, že sa o tomto incidente dozvedelo na internete alebo na sociálnych sieťach.

,Elderban/IMGFlip.com,

„Celkovo tieto výsledky naznačujú, že hoci rozšírená prítomnosť trypofóbie na internete mohla prispieť k aspektu sociálneho učenia tohto javu, nemôže to byť jediné vysvetlenie.“ Napíšte výskumník,

Tím povedal, že to nie je veľmi prekvapujúce. Napokon, sociálne učenie je známou súčasťou iných fóbií, ako sú fóbie z hadov alebo pavúkov, „pri ktorých je človek vystavený predstavám spoločnosti a postojom k určitým objektom a/alebo znechuteniu, ktoré zažíva člen rodiny“. z.“

Nedávne zistenia však naznačujú, že prevalencia trypofóbie môže byť ovplyvnená, aspoň čiastočne, jej rozšírenou prítomnosťou na internete.

,ultra999/Flickr/CC BY-SA 2.0,

Trypofóbia ešte nie je medicínsky uznaný stav. Bolo povedané Tento jav zaznamenali vo vedeckej literatúre v roku 2013 dvaja psychológovia z University of Essex, z ktorých jeden je aj autorom nového článku. Názov tohto podujatia však v skutočnosti znie úplne inak. sa objavil pred ôsmimi rokmi V internetových diskusiách.

READ  Obrie vaječné škrupiny odhaľujú tajomstvá madagaskarských sloních vtákov: NPR

Od tohto prvého oficiálneho dokumentu boli na túto tému napísané stovky spravodajských článkov a Vizuálne mémy teraz ovládajú internet,

Dnes to však vedci zdôrazňujú stále roztrhané Či je alebo nie je trypofóbia skutočným stavom, alebo je to “Strach sa zhoršil kvôli internetu“, ako niektorí ľudia predpovedali. Dokonca sa nevedia dohodnúť na tom, koľko ľudí to zasiahne.

V roku 2013 sa vedci zhodli na 15 percentách, no v roku 2023 sa objaví oveľa väčší počet. Štúdium Štúdia vykonaná na mládeži v Číne zistila, že trypofóbia pravdepodobne postihuje 17,6 percenta ľudí.

Psychológ Geoff Cole, ktorý napísal tento prvý článok v roku 2013, teraz viedol ďalšiu sériu experimentov na univerzite v Essexe, aby lepšie porozumel tomuto stavu. Na rozdiel od ich predchádzajúcej štúdie Cole a jeho tím zistili, že trypofóbia postihuje asi 10 percent ľudí.

Aj keď je pravda, že fóbiu môže spustiť negatívna skúsenosť s udalosťou alebo predmetom, je nepravdepodobné, že by sa ľudia s trypofóbiou niekedy cítili ohrození skupinou malých dier.

Lusk lotosových semien. ,Henry So/Flickr/CC BY-SA 2.0,

Namiesto toho vedci navrhol Pocit strachu alebo znechutenia je evolučným prežitkom. To nám spôsobuje nepríjemné pocity, pretože vzor pripomína parazitárne infekcie, infekčné choroby alebo hnilobu – to všetko môže predstavovať hrozbu pre ľudské zdravie.

Vedci povedali: „Alternatívnym internetom riadeným vysvetlením trypofóbie je, že osoba, ktorá si predtým nebola vedomá tohto stavu, si môže uvedomiť, že je citlivá na žihľavku a potom hľadať informácie cez internet. Môže.“ popísať,

„Internet potom potvrdí to, čo už osoba tušila.“

To neznamená, že sociálne médiá samy osebe propagujú trypofóbiu, ale naznačuje to, že online obsah dáva ľuďom vedieť o pocitoch, ktoré už môžu existovať. To by ich následne mohlo zhoršiť.

READ  Štúdia nachádza proteínové štruktúry, ktoré môžu byť zodpovedné za vznik života

mnohé minulé Psychológia štúdia Štúdia zistila, že trypofóbne obrázky spôsobujú nepohodlie, dokonca aj u detí vo veku 4 a 5 rokov, keď sa deti ešte nestihli zoznámiť s internetom.

„Celkovo,“ povedali výskumníci z Essexu. záver„Tieto údaje naznačujú, že sociálne učenie aj nesociálne učenie prispievajú k trypofóbii.“

Táto štúdia bola publikovaná v r Experimentálny štvrťročník,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close