Veda

Stoja výhody studenej sprchy za nepohodlie?

Väčšina z nás zažila ten moment šoku, keď sa horúca voda minie uprostred šampónu – no mnohí odborníci tvrdia, že výhody studenej sprchy stoja za ten nepríjemný šok.

Pre tých, ktorí nie sú celkom pripravení ponoriť sa do ľadového kúpeľa alebo kryoterapie, môže studená sprcha poskytnúť spôsob, ako minimalizovať fyzické výhody vyplývajúce z nízkych teplôt vody.

Podľa Kylea Zagrodzkiho, zakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti OsteoStrong, si mrazivé a studené sprchy v posledných rokoch získali na popularite, z veľkej časti inšpirované holandským svetovým rekordom Wimom Hofom, ktorý dlho odolával teplotám blízkym bodu mrazu. Kombinuje jedinečnú techniku ​​dýchania, aby vydržal . V Nashville, Tennessee.

Zagrodzki, ktorá má za sebou dlhú kariéru v oblasti zdravia a fitness, začleňuje do svojej praxe terapiu studenou vodou.

Výhody studených spŕch

„Studená voda stimuluje prietok krvi, zvyšuje celkový obeh a rozpumpuje vaše srdce,“ uviedol Zagrodzki v e-maile pre Fox News Digital.

Chladivá sprcha môže byť obzvlášť účinná po tréningu, pretože znižuje bolesť a zápal svalov.

Expert povedal, že vystavenie studenej vode môže tiež stimulovať uvoľňovanie endorfínov, čo môže znížiť stres, znížiť bolesť a okamžite zlepšiť náladu.

„Osobne som zažil transformačné zvýšenie nálady po studenej sprche, keď som sa cítil emocionálne deprimovaný a nemotivovaný,“ povedal Zagrodzki.

Studené sprchy a chladivé sprchy si v posledných rokoch získali popularitu kvôli ich potenciálnym zdravotným výhodám.
getty obrázky

Dodala, že studené sprchy môžu mať aj skrášľovacie výhody, pretože môžu pomôcť stiahnuť póry a zlepšiť zdravie pokožky a vlasov.

Na rozdiel od bežnej asociácie prechladnutia s prechladnutím Zagrodzki povedal, že studené sprchy môžu posilniť imunitný systém.

„Ďalšou neočakávanou výhodou je strata hmotnosti, pretože vaše telo spaľuje extra kalórie na udržanie telesnej teploty, keď je vystavené chladu,“ povedal.

potenciálne riziká

Zatiaľ čo studené sprchy sú vo všeobecnosti bezpečné pre väčšinu zdravých dospelých, môžu so sebou prinášať určité riziká – najmä pre jednotlivcov so špecifickými zdravotnými problémami, varoval Dr Raj Dasgupta, hlavný lekársky poradca pre Sleepopolis v Kalifornii.

READ  CDC nalieha na vakcíny, keď sa vírus šíri - NBC New York
Odborníci tvrdia, že hoci je studená sprcha vo všeobecnosti bezpečná pre väčšinu zdravých dospelých, môžu existovať riziká, najmä u jedincov so špecifickými zdravotnými problémami.
Getty Images/iStockphoto

„Vystavenie chladu spôsobuje stiahnutie krvných ciev a zvyšuje riziko zvýšeného krvného tlaku, čo môže mať negatívne účinky na ľudí so srdcovými chorobami vrátane vysokého krvného tlaku,“ povedal e-mailom pre Fox News Digital.

Ľudia, u ktorých boli diagnostikované kardiovaskulárne problémy, ako je vysoký krvný tlak a ochorenie koronárnych artérií, sa možno budú musieť vyhýbať chladu, pretože to môže spôsobiť dodatočnú záťaž na srdce, varoval Dasgupta.

Odporúčal, aby jedinci, ktorí majú studenú žihľavku (žihľavku), čo je kožná reakcia na vystavenie sa chladu, alebo Raynaudov syndróm, ktorý spôsobuje znecitlivenie prstov na rukách a nohách v reakcii na nízke teploty, mali pred začatím kúpania konzultovať s lekárom. studená voda.

To isté platí pre ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia.

„Ak pocítite akékoľvek negatívne vedľajšie účinky studenej sprchy, okamžite prestaňte a poraďte sa so svojím lekárom,“ povedal Dasgupta.

ako začať

Pre tých, ktorí majú záujem začať so studenou sprchou, Zagrodzki odporúča sprchovať sa pri teplote 60 až 65 stupňov Fahrenheita na 10 až 15 sekúnd, pričom každý deň postupne znižuje teplotu aj trvanie.

Nižšie je uvedený ich sprievodca teplotami vody:

Mierne prechladnutie: Teplota vody medzi 50 a 68 °F (10 až 20 °C) je vhodná pre väčšinu ľudí.

studený alebo chladný: Teploty medzi 45 a 50 °F (7-10 °C) poskytujú viac povzbudzujúci zážitok.

veľmi chladno: Teploty pod 45 °F (7 °C) sú náročné a vhodnejšie pre špecifické terapeutické ciele, ako je zníženie bolesti svalov a zápalu.

Jeden lekár povedal: „Studené sprchy by sa nemali považovať za primárnu liečbu akéhokoľvek stavu a presvedčivý výskum chladovej terapie je stále obmedzený.“
Getty Images/iStockphoto

Dasgupta súhlasil s tým, že je dôležité začať pomaly, aby ste pomohli telu aklimatizovať sa na studenú vodu.

„Môžete začať miernym znížením teploty vody pri každom sprchovaní a potom postupne zvyšovať trvanie,“ hovorí.

READ  Astronaut NASA Frank Rubio sa vracia z rekordnej vesmírnej cesty

„Dávajte dobrý pozor na svoje telo a ak pocítite nepohodlie, je dôležité vyjsť zo sprchy a zahriať sa.“

Ďalšou možnosťou je striedanie teplej a studenej sprchy, známej ako kontrastná sprcha.

Caitlin Spears, certifikovaná trénerka zdravia, výživy a fitness v Miami na Floride, hovorí, že začína 30 až 60-sekundovou horúcou sprchou, po ktorej nasleduje 30 až 60 sekúnd studenej vody.

„Môžete to urobiť niekoľko cyklov, aby ste si vybudovali toleranciu a časom môžete predĺžiť čas cyklu podľa svojich predstáv,“ povedal pre Fox News Digital.

Spears tiež navrhuje premeniť to na hru na stanovenie cieľov a odmeňovanie sa pri postupe.

„Napríklad počas prvých 30 dní by ste sa mohli zamerať na začlenenie studenej sprchy do svojej každodennej rutiny aspoň trikrát týždenne,“ povedala. „Akonáhle dosiahnete tento cieľ, môžete sa odmeniť niečím malým.“

Tiež dodáva: „Len si pamätajte, že maličkosť je dlhá cesta – aj pár minút studenej vody vám môže pomôcť vyliečiť sa, zotaviť sa a celkovo sa cítiť lepšie.“

Dasgupta povedal, že presvedčivý výskum o terapii chladom je stále obmedzený.

„Studené sprchy by sa nemali považovať za prvú pomoc pri akomkoľvek stave,“ povedal.

„Rýchle striekanie studenej vody však môže byť prospešné na zmiernenie symptómov – hoci individuálne reakcie sa môžu líšiť.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close