Veda

NASA potrebuje vašu pomoc pri odhaľovaní kozmických záhad

NASA potrebuje vašu pomoc pri identifikácii veľkých výbuchov vo vesmíre. Vesmírna agentúra vyzýva vedcov z radov občanov, aby sa stali „prenasledovateľmi výbuchov“ tým, že sa pridajú k projektu interpretácie gama zábleskov vo vesmíre a „dekódovania toho, čo vesmír hovorí“. uvoľniť, Obrovské množstvo energie sa uvoľňuje prostredníctvom zábleskov gama žiarenia (GRB), ktorých pôvod je záhadný, ale predpokladá sa, že súvisí s kolapsom obrovských hviezd alebo zlúčením neutrónových hviezd vzdialených miliardy svetelných rokov. Washington Post, Takéto explózie, ktoré sa vyskytujú v pulzoch rôznej veľkosti a intenzity, môžu poskytnúť vodítko o tom, ako vznikol vesmír. „Potrebujeme vašu pomoc pri klasifikácii týchto impulzov, aby sme zistili, čo naozaj sú!“ Hovorí Amy Lin, hlavná riešiteľka projektu „Burst Chaser“.

Registráciou môžu amatérski astronómovia pomôcť k objavom, o ktorých bude v stredu hlásené Astrophysical Journal Letters časopis. Pri analýze 13-ročných údajov z vesmírneho teleskopu Fermi Gamma-ray Space Telescope astronómovia zachytili neočakávaný a nevysvetliteľný signál mimo našej galaxie. Astronómovia objavili útvar gama žiarenia spojený s kozmickým mikrovlnným pozadím (CMB), najstarším známym svetlom vo vesmíre, ktorý sa datuje približne 380 000 rokov po Veľkom tresku, keď sa formovali prvé atómy. Vedci predtým zistili, že CMB je o 0,12 % teplejšia s nadpriemernými mikrovlnami na strane k súhvezdí Leva a o 0,12 % chladnejšia s podpriemernými mikrovlnami na opačnej strane. space.com, Podľa správy sa tento „dipólový“ vzor považuje za výsledok „pohybu našej slnečnej sústavy vzhľadom na CMB“. abc Austrália,

Ak je to pravda, potom podľa Space.com by „podobné dipóly spôsobené pohybom Slnečnej sústavy mali vznikať vo všetkom svetle z astrofyzikálnych zdrojov mimo Slnečnej sústavy“. Astronómovia očakávali potvrdenie tohto v gama lúčoch v smere vrcholu CMB. Namiesto toho našli gama-lúčový dipól „na južnej oblohe, ďaleko od CMB“. [peak]A jeho veľkosť je 10-krát väčšia, ako sme očakávali pri našej rýchlosti,“ hovorí astrofyzik Chris Schrader z Katolíckej univerzity v Amerike. Vrchol dipólu je na rovnakom mieste ako dipól videný v ultra nízkom. Vysokoenergetické kozmické žiarenie, najenergetickejšie častice vo vesmíre, má neznámy pôvod. Podľa Space.com objav naznačuje, že „neznáme zdroje spôsobujú obe udalosti“. (Prečítajte si viac príbehov o gama žiarení.)

READ  Vedci objavia spôsob, ako kvantové stavy vydržať 10 000 krát dlhšie

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close