Veda

Prečo sa NASA vracia na Mesiac

„Odchádzame.“

To je hlavná fráza, ktorú NASA používa pri príprave na prvý let svojej rakety New Moon, ktorá by mohla odštartovať v pondelok o 8:33 východného času. Je to fráza, ktorú zopakovali predstavitelia agentúry, pridali ju ako hashtag na príspevky na sociálnych sieťach a oznámili na transparentoch rozvešaných okolo miesta štartu v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride.

Ak nie ste fanúšikom vesmíru, posielanie astronautov späť na Mesiac môže znieť ako veľké zívnutie.

prečo? Už sme išli.

Prečo by mala NASA opakovať to, čo urobila pred polstoročím, najmä preto, že astronauti v skutočnosti nevstúpia na Mesiac dlhé roky a dovtedy NASA minie takmer 100 miliárd dolárov?

Predstavitelia NASA dnes tvrdia, že misie na Mesiac sú ústredným bodom jej programu vesmírnych letov s ľudskou posádkou, nie prerušením pristátí Apolla na Mesiaci v rokoch 1969 až 1972.

„Toto je budúcnosť, kde NASA pristane na Mesiaci s prvou ženou a prvým farebným človekom,“ povedal administrátor NASA Bill Nelson počas tlačovej konferencie tento mesiac. „A na týchto čoraz zložitejších misiách budú astronauti žiť a pracovať v hlbokom vesmíre a rozvíjať vedu a technológiu na vyslanie prvých ľudí na Mars.“

Toto je zmena až v roku 2010, keď prezident Barack Obama vystúpil s prejavom na mieste, kde Američania odštartovali na Mesiac, a povedal, že NASA by sa mala zamerať na asteroidy a ambicióznejšie destinácie, ako je Mars a ďalšie.

„Už sme tam boli,“ povedal Obama.

Vedúci predstavitelia NASA počas Trumpovej administratívy pomenovali dnešný program Artemis. V gréckej mytológii bola Artemis dvojča Apolóna. Prvým krokom v programe bude nadchádzajúci testovací let mesačnej rakety, známej ako Space Launch System, s kapsulou Orion na vrchu, kde budú astronauti sedieť počas budúcich misií. Tento let bez posádky, kde Orion bude krúžiť okolo Mesiaca pred návratom na Zem, má za cieľ vyriešiť všetky problémy s kozmickou loďou predtým, ako nasadí ľudí na palubu.

READ  Vedci z UC Berkeley môžu objaviť prízračnú čiernu dieru

Ak počasie alebo technický problém zabránili rakete v pondelok odlepiť sa od zeme, môže to skúsiť znova v piatok alebo nasledujúci pondelok. Meteorológovia predpovedali 70-percentnú šancu na priaznivé podmienky na štart v sobotu.

Okrem funkcie misie ako skúšobnej pôdy pre technológie potrebné na dlhú cestu na Mars, NASA tiež dúfa, že naštartuje spoločnosti, ktoré lietajú na Mesiac, aby vytvorili stabilný obchod s vedeckými prístrojmi a iným užitočným zaťažením. študentov vstúpiť do oblasti vedy a techniky.

„Hľadáme, pretože je to súčasť našej povahy,“ povedal pán Nelson v rozhovore.

Nie je to len NASA, kto chce v týchto dňoch ísť na Mesiac. V posledných rokoch Čína úspešne vykonala tri robotické misie na Mesiac. India a izraelská nezisková organizácia tiež poslali pristávacie moduly v roku 2019, hoci obe havarovali. Juhokórejský orbiter je na ceste.

Pán Nelson povedal, že rozšírené vesmírne ambície Číny, ktoré zahŕňajú lunárnu základňu v 30. rokoch 20. storočia, tiež poskytli inšpiráciu pre Artemis. „Musíme sa obávať, že povedia: Toto je naša špeciálna oblasť. Zostaňte vonku,“ povedal. „Takže áno, je to jedna z vecí, na ktoré sa pozeráme.“

Pre vedcov je obnovené zameranie na Mesiac prísľubom nových údajov v nadchádzajúcich rokoch.

Horniny zozbierané astronautmi počas misií Apollo zvýšili pochopenie planetárnych vedcov o slnečnej sústave. Analýza rádioaktívnych izotopov poskytla presné datovanie rôznych oblastí povrchu Mesiaca. Skaly tiež odhaľujú prekvapivý príbeh o pôvode Mesiaca: zdá sa, že vznikol z trosiek vyvrhnutých do vesmíru, keď objekt veľkosti Marsu narazil na Zem pred 4,5 miliardami rokov.

Ale dve desaťročia po poslednom pristátí Apolla 17 na Mesiaci NASA odvrátila svoju pozornosť od Mesiaca, ktorý sa mnohým javil ako pustý, suchý svet bez vzduchu. Presunula svoju pozornosť na iné miesta v slnečnej sústave, ako je Mars a množstvo mesiacov Jupitera a Saturna.

Vedecký záujem o Mesiac však nikdy úplne nezmizol. Skutočne, jeho pustá povaha znamená, že skaly, ktoré stvrdli pred miliardami rokov, sú v takmer nedotknutom stave.

„Ako vedci chápeme, že Mesiac je v určitom zmysle Rosettská doska,“ povedal David A. z Lunárneho a planetárneho inštitútu neďaleko Houstonu. povedal Kring. „Je to najlepšie miesto v Slnečnej sústave na štúdium pôvodu a vývoja planét v Slnečnej sústave.“

Vedci tiež zistili, že Mesiac nie je taký suchý, ako si mysleli.

Zamrznutá voda na dne večne čiernych kráterov na póloch je cenným zdrojom. Mohla by poskytnúť pitnú vodu pre budúcich astronautov idúcich na Mesiac a voda by sa mohla rozložiť na vodík a kyslík.

Kyslík môže poskytnúť dýchateľný vzduch; Kyslík a vodík môžu byť tiež použité ako raketové pohonné látky. Mesiac alebo čerpacia stanica na obežnej dráhe okolo Mesiaca by teda mohla slúžiť ako zastávka pre kozmické lode na doplnenie nádrží pred cestou do Slnečnej sústavy.

Ľad, ak by išlo o staroveké nahromadenie počas niekoľkých miliárd rokov, by mohol poskytnúť aj vedeckú knihu histórie slnečnej sústavy.

Rastúce poznatky o ľade podnietili obnovený záujem o Mesiac. Začiatkom roku 2000 Anthony Colapret, planetárny vedec z NASA Ames Research Center v Mountain View v Kalifornii, povedal, že na Mesiac myslel „iba zbežne“.

Potom NASA vyzvala na predloženie návrhov na kozmickú loď, ktorá by sa mohla približovať k Mesiacu s nadchádzajúcou misiou na prieskum Mesiaca. Dr. Colapret, ktorý sa v tom čase zaoberal hlavne klimatickými modelmi Marsu, navrhol družicu na pozorovanie a snímanie lunárneho krátera alebo LCROSS, o ktorej si myslel, že by mohla potvrdiť známky vodného ľadu, ktorý zachytilo niekoľko lunárnych kozmických lodí. 90. roky 20. storočia.

„Bola to hrubá metóda odberu vzoriek,“ povedal Dr. Povedal Colapret v rozhovore.

NASA sa však nápad páčil a vybrala si ho. V júni 2009 bola vypustená raketa nesúca Lunar Reconnaissance Orbiter a LCROSS. V októbri sa LCROSS potopil v kráteri Cabeus blízko južného pólu Mesiaca.

O mesiac neskôr Dr Colapret odpovedal: Na dne cabeusu bola skutočne voda a bolo jej celkom dosť.

Prístroje na indickej orbitálnej dráhe Chandrayaan-1 tiež našli nezameniteľné znaky vody a vedci pomocou najmodernejších techník našli vodu uzavretú v mineráloch zo starých skál Apollo 15 a Apollo 17.

Ale Barbara Cohen, planetárna vedkyňa z Goddard Space Flight Center NASA v Greenbelt, MD, povedala, že vedci majú veľa nezodpovedaných otázok.

Existujú chladné oblasti so snehom, ale existujú aj chladné oblasti, ktoré sa zdajú byť bez ľadu. Niektoré miesta sú na povrchu mrazivé a iné majú pod povrchom sneh, no nie vždy sa oba regióny prekrývajú. „Nerozumieme úplne, kedy a ako sa voda dostala,“ povedala.

To znamená, že ani vedci v skutočnosti nevedia, koľko vody je tam alebo aké ľahké by bolo extrahovať vodu z okolitej horniny a pôdy.

Doktor Kolaprat stále pracuje na Mesiaci. „Komunita sa za posledné dve desaťročia rozrástla,“ povedal. Teraz je hlavným vyšetrovateľom Volatile Probe Polar Exploration Rover alebo VIPER, robotického vozidla, ktoré má koncom roka 2024 pristáť blízko južného pólu a vydať sa do niektorých tmavých kráterov, aby si ho zblízka pozrelo, vrátane vŕtania Is. metrov v zemi.

„Jedným z našich primárnych cieľov je pochopiť pôvod a formy vody na Mesiaci,“ povedal Dr. povedal Colapret.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close