Veda

Prvá dokumentovaná reinfekcia koronavírusu hlásená v Hongkongu

33-ročný muž bol infikovaný druhýkrát koronavírusom viac ako štyri mesiace po jeho prvom záchvate, čo je prvý zdokumentovaný prípad tzv. Reinfekcie, informovali vedci v Hongkongu v pondelok.

Toto zistenie nebolo neočakávané, najmä vzhľadom na milióny ľudí nakazených na celom svete. A muž po druhýkrát nemal žiadne príznaky, čo naznačuje, že aj keď predchádzajúca expozícia nezabránila reinfekcii, jeho imunitný systém udržal vírus trochu pod kontrolou.

„Druhá infekcia bola úplne asymptomatická – jeho imunitná reakcia zabránila zhoršeniu choroby,“ povedal Akiko Iwasaki, imunológ z Yale University, ktorý sa nezúčastnil na práci, ale na žiadosť New York Times správu preskúmal. “Je to milé. učebnicového príkladu toho, ako by imunita mala fungovať. “

Ľudia, ktorí nemajú príznaky, môžu vírus stále šíriť na ďalších, avšak zdôrazňujúc dôležitosť vakcín, povedal Iwasaki. V prípade človeka dodala, „prirodzená infekcia vyvolala imunitu, ktorá zabránila chorobe, ale nie reinfekcii.“

„Na zabezpečenie odolnosti proti stádu je potrebná silná vakcína na vyvolanie imunity, ktorá zabráni reinfekcii aj chorobe,“ uviedol Iwasaki.

Lekári hlásili niekoľko prípadov predpokladanej reinfekcie v Spojených štátoch a inde, ale žiadny z týchto prípadov nebol potvrdený dôsledným testovaním. O zotavených ľuďoch je známe, že nesú vírusové fragmenty celé týždne, čo môže viesť k pozitívnym výsledkom testu bez prítomnosti živého vírusu.

Výskumníci z Hongkongu však tento vírus sekvencovali z oboch ľudských infekcií a našli významné rozdiely, čo naznačuje, že pacient bol infikovaný druhýkrát.

„Domnievam sa, že toto je prvý hlásený prípad, ktorý je potvrdený sekvencovaním genómu,“ povedal Dr. Kelvin Kai-Wang To, klinický mikrobiológ z University of Hong Kong.

Štúdia sa má uverejniť v časopise Clinical Infectious Diseases. The Times získal rukopis od univerzity.

READ  Nová štúdia gravitačných šošoviek poukazuje na problémy modelov tmavej hmoty

Prvý prípad bol diagnostikovaný 26. marca a mal iba mierne príznaky. V súlade s nariadeniami v Hongkongu bol hospitalizovaný 29. marca, aj keď jeho príznaky ustúpili a prepustili 14. apríla až potom, čo bol dvakrát testovaný na prítomnosť vírusu.

Po prvom záchvate vírusu nemal žiadne detekovateľné protilátky. Bol pozitívny na koronavírus pri teste slín 15. augusta po ceste do Španielska cez Spojené kráľovstvo; test sa uskutočnil na letisku. Vedci zistili, že tento kmeň sa objavil v Európe v júli a auguste.

Jeho infekcie boli jasne spôsobené rôznymi verziami koronavírusu. „Naše výsledky dokazujú, že jeho druhá infekcia je spôsobená novým vírusom, ktorý získal v poslednej dobe, a nie predlžovaním vírusového vylučovania.“

Je známe, že bežné studené koronavírusy spôsobujú reinfekciu za menej ako rok, ale odborníci dúfali, že nový koronavírus sa môže správať skôr ako jeho bratranci, závažný akútny respiračný syndróm a respiračný syndróm na Blízkom východe, ktorý podľa všetkého vyvoláva ochranu trvajúcu niekoľko rokov.

Stále nie je jasné, aká by mohla byť spoločná reinfekcia nového koronavírusu, pretože len málo výskumníkov sekvenovalo vírus od každej infekcie.

„Doteraz sme dokumentovali 23 miliónov prípadov, ale skutočnosť, že jeden z nich bol v tomto okamihu znovu infikovaný, by zatiaľ nemala spôsobiť neprimerané znepokojenie,“ povedal Jeffrey Shaman, epidemiológ na Columbia University v New York.

„Zostáva však veľmi, veľmi znepokojujúce – a to nič nerieši – že môžeme byť opakovane infikovaní týmto vírusom,“ uviedol.

Iwasaki bol viac sanguínsky. Poznamenala, že muž nemal žiadne protilátky po prvej infekcii, ale produkoval ich po druhej expozícii. Očakáva sa, že imunita sa bude zvyšovať pri každej expozícii patogénu presne týmto spôsobom, poznamenala.

READ  Voyager 1 agentúry NASA posiela späť záhadné údaje mimo našej slnečnej sústavy

„Opäť platí, že by sa to malo stať v učebnici,“ povedala. „Keď máte druhú expozíciu rovnakému patogénu, mali by ste zvýšiť protilátku a to sa deje.“

Väčšina ľudí infikovaných koronavírusom vytvára detekovateľné protilátky, ktoré by sa podľa očakávania mali chrániť pred vírusom. Dokonca aj ľudia, ktorí mali iba mierne príznaky, vrátane tohto človeka, môžu mať imunitnú „pamäť“ vo forme B a T buniek, ktoré bránia symptómom pri druhej expozícii.

„Väčšina pacientov má pravdepodobne kokteil imunitných reakcií, ktoré sa aktivujú pri druhej expozícii,“ povedal Brian Wasik, viroológ na Cornell University. „Zdá sa, že tento pacient v Hongkongu je aj pri druhej infekcii asymptomatický, pravdepodobne kvôli určitej imunitnej odpovedi. . „

Vedci však uviedli, že je tiež možné, že u niektorých ľudí bude druhá expozícia závažnejšia. „Zatiaľ sa nedá zovšeobecniť, pretože stále existuje možnosť, že druhá infekcia môže byť horšia,“ povedal To.

Budovanie imunitnej pamäte nie je na rozdiel od posilnenia pamäti človeka, povedal Dr. Michael Mina, imunológ z Harvard TH Chan School of Public Health.

Počiatočný záchvat s novým koronavírusom pravdepodobne povedie k „nesterilizujúcej imunite“, ale vírus vyvolá silnejšiu reakciu pri každej expozícii, uviedol: „Často tieto druhé a tretie expozície pomáhajú spevniť pamäťovú odpoveď pre dlhý termín.“

Celkovo odborníci uviedli, že nie je jasné, ako často sa ľudia môžu znovu infikovať a ako skoro po prvom záchvate vírusu.

„Zostávajú otvorené otázky, pretože jedna osoba, ktorá vykazuje miernu reinfekciu, jasne zdokumentovaná ako zreteľný kmeň vírusu, neposkytuje dostatočný dôkaz takým či onakým spôsobom,“ uviedol Shaman.

SÚVISIACE FOTKY

Koronavírusový prúžok

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close