Veda

Supervulkán na Novom Zélande robí toľko hromu, že nad sebou posúva zem

Obrovská plocha nebesky modrých vôd jazera Taupi, obklopená hmlovými, hornatými horizontmi, vyvoláva extrémny pocit pokoja.

A predsa, hlboko v zemi pod nimi prebieha geologická porucha, A. Podľa nový papier In New Zealand Journal of Geology and Geophysics,

Jazero Taupi je najväčšie sladkovodné jazero v Austrálii, ktoré sa nachádza v strede Severného ostrova Nového Zélandu. A hoci to dnes vyzerá pokojne, jazero má príbeh o násilnom pôvode.

Vody jazera ležia v prehistorickej kaldere – slovo vychádzajúce zo španielčiny pre „kotol“ alebo „varný hrniec“ – vytvorenú počas najnovšej Zeme. superrupciaErupcia Oruanui pred 25 400 rokmi.

Keď magma a. je oslobodený od dozorný Erupcia Oruanui (definovaná ako uvoľnenie najmenej 1 000 kubických kilometrov materiálu pri jednej erupcii) vedie k potopeniu zemského povrchu, jaskyniam s nízkou magmou a krajina sa natrvalo premení na kalderu.

Za posledných 12 000 rokov bola sopka Taupi aktívna 25-krát. Jeho posledná erupcia v roku 232 nl je opísali autori nového článku Ako „jedna z najvýbušnejších erupcií Zeme v historickom čase“. Odvtedy sopka zaznamenala najmenej štyri „epizódy turbulencií“, ktoré spôsobili ničivé zemetrasenia a v roku 1922 masívne zosuvy pôdy.

Je to modernejšie obdobie pozorovacích porúch, ktoré výskumníci študovali a analyzovali 42 rokov údajov zozbieraných na 22 miestach roztrúsených okolo a cez jazero. A existujú dôkazy, že supervulkán stále dune.

„V roku 1979 [researchers] predstavili novú techniku ​​prieskumu, ktorá využíva povrch jazera na detekciu malých zmien, po čom nasledujú štyri prieskumy každý rok,“ vedúci autor a seizmológ Victoria University of Wellington. Vysvetlil Finn Ilsley-Kemp, Táto technika zahŕňa použitie meradla, ktoré meria vertikálny posun dna jazera.

Aby sa zaistila spoľahlivosť údajov, tieto meradlá sú vážené, aby sa minimalizovali účinky vlnovej funkcie, a pre každý údajový bod sa vykonávajú viaceré merania, aby sa zistila miera variácií a odľahlých hodnôt. Na každom mieste je nainštalovaný aj záložný merač ako poistka proti rušeniu inými silami.

READ  Misia Juno pozoruje tancovanie „skřítkov“ v atmosfére Jupitera

Na začiatku projektu sa merania zaznamenávali len z ručných meradiel inštalovaných na šiestich staniciach. V období medzi augustom 1982 a júlom 1983 pribudlo ďalších osem staníc a v tomto období sa začala prejavovať hodnota týchto meraní.

Začiatkom roku 1983 systém zaznamenal vzostup alebo pokles na rôznych miestach. Krátko nato oblasťou postupne otriasol roj zemetrasení, čo viedlo k pretrhnutiu niekoľkých zlomov, čo spôsobilo, že centrálny zlomový pás Kaipo klesol a stúpal v iných oblastiach na južnom konci jazera.

Otrasy zemetrasenia v roku 1983 boli len prvou zo siedmich premyslených epizód nepokojov zaznamenaných za posledných 35 rokov.

Do roku 1986 sa každý rok uskutočňovali pravidelné prieskumy s ďalšími senzormi s ďalšími pozorovaniami po zemetrasení, čím sa vytvoril robustný súbor údajov, ktorý sa postupom času stal podrobnejším.

Autori pozorovali, že počas období geologických porúch sa severovýchodný koniec jazera (ktorý je najbližšie k stredu sopky a okolitým zlomovým líniám) zväčšil; Dno jazera kleslo blízko stredu zlomového pásu; A na južnom konci jazera došlo k menšiemu poklesu.

„Vo vnútri jazera, v blízkosti útesov Horomatangi, spôsobila sopka 160 mm. [16 cm or 6.3 inches] zdvihu, kým v dôsledku tektonických porúch na sever od jazera 140 mm [5.5 inches] konkávnosti,“ Ilsley-Kemp povedal:,

Myslí si, že tento región, ktorý má oveľa menej zemetrasení ako okolité regióny, je miestom Taupiho zásobníka magmy, ktorý obsahuje hlbokú horninu, ktorá je príliš horúca a roztavená na zemetrasenia.

Výskumníci tvrdia, že 16 cm zdvih – ktorý nie je katastrofický, určite dosť na to, aby spôsobil nejaké škody na budovách alebo potrubiach – je pravdepodobne spôsobený pohybom magmy bližšie k povrchu počas obdobia turbulencií.

Ilsley-Kemp uviedol, že výskum ukazuje, že Taupo je aktívna a dynamická sopka, ktorá je úzko spojená s okolitou tektonikou.

READ  Štyri prípady kmeňa koronavírusu „Delta Plus“ nájdené v Izraeli

Výskumníci sa domnievajú, že severovýchodný cíp sopky – ktorý obsahuje najmladšie prieduchy – je pravdepodobnejšie ovplyvnený expanziou horúcej magmy, ktorá tlačí zem nahor. Myslia si, že je to pravdepodobne spôsobené „potápajúcim sa“ centrom zlomu Taupo a hlbokým ochladzovaním magmy (a teda zmršťovaním) po prúde na južnom konci jazera, tektonickým rozšírením trhliny alebo oboje.

Ilsley-Kemp pravidelne uisťuje ľudí, že hoci je v stave nepokoja, nič nenasvedčuje tomu, že by sopka mohla v dohľadnej dobe vybuchnúť.

„Je však pravdepodobné, že Taupi vybuchne v určitom štádiu v priebehu niekoľkých nasledujúcich tisíc rokov – a preto je dôležité, aby sme tieto obdobia turbulencií monitorovali a porozumeli im, aby sme mohli identifikovať akékoľvek príznaky, ktoré môžu naznačovať nadchádzajúcu erupciu.“ Povedal Novozélandský herald v článkoch na rok 2021,

V konečnom dôsledku je tento výskum skôr o pochopení normálneho „správania“ kaldery a o tom, na čo si dať pozor, keď sa veci zahrievajú.

Táto štúdia je publikovaná v New Zealand Journal of Geology and Geophysics and Geophysics,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close