Veda

Teleskop NASA odhaľuje 7 nových planét obiehajúcich vzdialenú hviezdu „teplejšiu ako Slnko“

Astronómovia, ktorí študujú údaje z vyslúžilého vesmírneho teleskopu NASA Kepler, objavili nový systém siedmich „spálených“ planét obiehajúcich okolo vzdialenej hviezdy, ktorá je ešte väčšia a teplejšia ako Slnko. Informovala o tom vo štvrtok vesmírna agentúra,

NASA opísala novo nájdené planéty ako „horúce“ a „kúpali sa“ v sálacom teple vyžarovanom hostiteľskou hviezdou, ktorá bola opísaná ako „podobná Slnku“. Táto hviezda je o 10 % väčšia a o 5 % „teplejšia“ ako Slnko, uviedla NASA, a táto hviezda má viac tepla na plochu ako ktorákoľvek planéta v našej slnečnej sústave.

Všetky planéty sú väčšie ako Zem, pričom dve vnútorné planéty sú o niečo väčšie a zvyšných päť planét je ešte väčších, približne dvakrát väčších ako Zem. Vnútorné planéty „sú pravdepodobne kamenné a môžu mať tenkú atmosféru,“ uviedla NASA, zatiaľ čo päť vonkajších planét by malo mať hustejšiu atmosféru.

Umelecký koncept systému siedmich planét, Kepler-385, bol odhalený v novom katalógu kandidátov na planéty objavených vesmírnym teleskopom NASA Kepler.

NASA/Daniel Rutter


Systém bol pomenovaný ako systém Kepler-385 kvôli úlohe vyradeného teleskopu pri objavovaní planét.

Tento systém je uvedený v a Nový zoznam kandidátov na planétu Objavený ďalekohľadom. Celkovo existuje asi 4 400 kandidátov na planéty, vrátane viac ako 700 systémov s viacerými planétami, ale NASA uviedla, že je zriedkavé, že existuje systém s viac ako šiestimi kandidátmi na planéty. A kandidát planéty To znamená, že planétu objavil ďalekohľad, no jej skutočná existencia ešte nebola potvrdená.

NASA uviedla, že katalóg sa „zameral na vytvorenie komplexného katalógu, ktorý poskytuje presné informácie o každom systéme, čo umožňuje objavy ako Kepler-385.“

Umelcov koncept zobrazujúci dve zo siedmich objavených planét obiehajúcich okolo hviezdy podobnej Slnku. Systém s názvom Kepler-385 bol identifikovaný pomocou údajov z misie NASA Kepler.

NASA/Daniel Rutter


keplerov ďalekohľadBola navrhnutá na vyhľadávanie planét nájdených v systéme Kepler-385, ukončila svoje primárne pozorovania v roku 2013 a predĺžila misiu do roku 2018. Ukázalo sa, že v galaxii je viac planét ako hviezd, a pomohlo vytvoriť podrobný obraz o tom, ako každá z týchto planét a ich domovských systémov vyzerá.

„Doposiaľ sme zostavili najpresnejší zoznam kandidátov na planétu Keplerov a ich vlastnosti,“ povedal Jack Lissauer, vedecký pracovník z Ames Research Center NASA v Silicon Valley v Kalifornii a hlavný autor článku, ktorý predstavuje nový zoznam. „Misia Kepler od NASA objavila väčšinu známych exoplanét a tento nový katalóg umožní astronómom dozvedieť sa viac o ich charakteristikách.“

READ  Zriedkavý prípad opičích kiahní nájdený v štáte Texas cestujúci do zahraničia

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close