Veda

Webbov teleskop odhaľuje nové detaily v srdci Mliečnej dráhy

Prihláste sa na odber vedeckého bulletinu CNN Wonder Theory. Preskúmajte vesmír s novinkami o fascinujúcich objavoch, vedeckých pokrokoch a ďalších,cnn
,

Vesmírny teleskop Jamesa Webba Nazreli sme do srdca galaxie Mliečna dráha a odhalili nové funkcie a záhady v chaotickej oblasti, ktoré by astronómom mohli pomôcť dozvedieť sa viac podrobností o ranom vesmíre.

Schopnosť vesmírneho observatória vidieť vesmír v infračervenom svetle, ktoré je ľudským okom neviditeľné, zachytila ​​doteraz nevídané detaily na snímke, ktorú v pondelok zverejnila NASA.

Astronómovia použili Webb na pohľad na Sagittarius C alebo SGR C, aktívnu oblasť tvorby hviezd, ktorá sa nachádza asi 300 svetelných rokov od stredu galaxie. Supermasívna čierna diera Sagittarius A*, A svetelné rokyToľko prejde lúč svetla za rok, čo je 5,88 bilióna míľ (9,46 bilióna kilometrov).

„Obrázok z webu je ohromujúci a veda, ktorú z neho získame, je ešte lepšia,“ uviedol vo vyhlásení Samuel Crowe, hlavný výskumník pozorovaní a postgraduálny študent na University of Virginia. „Obrovské hviezdy sú továrne, ktoré vyrábajú ťažké prvky vo svojich jadrových jadrách, takže lepšie im porozumieť je ako učiť sa príbeh pôvodu veľkej časti vesmíru.“

Štúdium stredu galaxie s Webbom môže poskytnúť informácie o tom, koľko hviezd sa tam tvorí a či je pravdepodobnejšie, že sa masívne hviezdy vytvoria v blízkosti stredu galaxie, a nie v špirálových ramenách galaxie.

„Nikdy neboli k dispozícii žiadne infračervené údaje o tejto oblasti s úrovňou rozlíšenia a citlivosti, akú dosahujeme s webom, takže tu po prvýkrát vidíme veľa funkcií,“ povedal Crowe. „Webb odhalil neuveriteľné množstvo detailov, čo nám umožnilo študovať formovanie hviezd v prostrediach, ako je toto, čo predtým nebolo možné.“

Mladé hviezdy a dynamická emisia

Odhaduje sa, že na obrázku žiari 500 000 hviezd, všetky sa líšia veľkosťou a vekom. skupina z nich trpasličích hviezdAlebo husté zhluky prachu a plynu, ktoré stále rastú a vyvíjajú sa do úplných hviezd – vrátane obrovskej protohviezdy v strede zhluku, ktorá má viac ako 30-násobok hmotnosti Slnka.

Protohviezdy vylučujú svetelný materiál a vytvárajú svetelné gule, ktoré vychádzajú z formácie a ktoré sa v infračervenom svetle javia ako dramaticky tmavé.

„Galaktické centrum je najextrémnejším prostredím v našej galaxii, kde môžu byť súčasné teórie o vzniku hviezd podrobené najprísnejšiemu testu,“ povedal Jonathan Tan, profesor astronómie na University of Virginia a jeden z Croweových poradcov. vo vyhlásení.

Blízko infračervená kamera observatória navyše pozorovala emisiu ionizovaného vodíka okolo spodného okraja hviezdneho poľa, ktorá je na obrázku znázornená azúrovou farbou.

Astronómovia sa stále snažia zistiť, čo vyprodukovalo také veľké množstvo energetického plynu, ktoré presahuje množstvo, ktoré zvyčajne uvoľňujú mladé obrie hviezdy. Pozorovací tím je tiež prekvapený štruktúrami, ktoré vyzerajú ako ihly v ionizovanom vodíku, ktoré nie sú usporiadané v žiadnom poradí.

„Galaktické centrum je preplnené, turbulentné miesto. „Existujú oblaky turbulentného, ​​zmagnetizovaného plynu, z ktorých sa tvoria hviezdy, ktoré potom svojimi prúdiacimi vetrom, tryskami a žiarením ovplyvňujú okolitý plyn,“ povedal Rubén, spoluriešiteľ projektu a postdoktorandský výskumný pracovník z Instituto Astrofísica de Andalusia. v Španielsku.povedal Fedriani. , vo vyhlásení. „Web nám poskytol množstvo údajov o tomto extrémnom prostredí a my ho len začíname skúmať.“

READ  Nová technika môže pomôcť vyriešiť záhadu DNA

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close