Hlavné správy

Atlas Obscura – Zaujímavé a vzrušujúce cestovateľské destinácie

Uhniezdený v tieni Prechádzka po dláždenej uličke Bratislavského hradu, Kapitulskej, sa môže zdať ako výlet priamo na stredoveké Slovensko, odľahlé od turistického centra a zástavby 21. storočia. Tak tichá, niet divu, že ju miestni prezývali „Ulička duchov“.

V jednom rohu môžu návštevníci naraziť na sochu primitívnych jašterov alebo mlokov v pieskovo sfarbenom základnom kameni? Hoci je nenáročný, je veľmi nápadný, výrazný. Aký to má význam? Určite vyzerá staro, renesančne alebo stredoveko; Na boku však nemá vysvetľujúcu plaketu ani nič podobné, čo vo vás vyvoláva zmätok a zvedavosť.

Mnohí miestni obyvatelia, aspoň tí, ktorí o soche vedia, si položili rovnakú otázku bez odpovede. Ich odhady sú rovnako dobré ako vaše, niektorí veria, že ide o 14. storočie, iní to pripisujú ére Márie Terézie.

Pravdou je, že nejde o nič menej historické. The okopník, ako sa v slovenskej architektúre hovorí, tu vznikol až v 80. rokoch minulého storočia, keď ulica prešla rozsiahlou rekonštrukciou. Bol odstránený v roku 2000 kvôli určitému poškodeniu a bol uložený na takmer dve desaťročia, kým sa v roku 2019 opäť vrátil, úplne obnovený, ale rovnako nejasný ako kedykoľvek predtým.

READ  Európska liga: LASK Linz - FC DAC Dunajská Streda 7: 0

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close