Ekonomika

Autá v bazároch sú drahšie. Toto je 10 najviac inzerovaných – Poradenské – Auto

Nové autá sú čoraz drahšie, čo zvyšuje dopyt po použitých vozidlách. Ponuka sa, žiaľ, zužuje aj kvôli poklesu dovážaných vozidiel zo západnej Európy. Ceny stúpajú aj v autobazároch.

Ponuka v autobazároch nie je momentálne veľmi atraktívna. Ojazdené autá sú nákladnejšie, je ich menej a zvyšuje sa aj ich vek a priemerný počet najazdených kilometrov.
Autor: Lutz

Ponuka ojazdených vozidiel v strednej Európe klesla až o 72 162 automobilov mesačne. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Aures Holdings, ktorá prevádzkuje sieť automobilových centier AAA Auto. Výrazný pokles bol spôsobený hlavne zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou, ktorá so sebou priniesla reštriktívne opatrenia v jednotlivých krajinách. Do celkovej situácie na trhu sa odrazil aj pokles dovážaných ojazdených vozidiel zo západnej Európy, ktorý klesá takmer po celý rok a rast nemožno očakávať ani v decembri.

„Aj v októbri bola situácia na sekundárnych trhoch s ojazdenými vozidlami relatívne stabilná. Potom však začala ponuka klesať. Zatiaľ čo v priebehu októbra bolo na celom Slovensku v ponuke takmer 52 400 automobilov, v novembri to bolo len niečo cez 48 000 inzerovaných ojazdených vozidiel,“ “komentuje situáciu na trhu Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Aures Holding. Podobná situácia bola aj v susedných krajinách. Česká ponuka klesla o 18 600 automobilov a poľský trh stratil 30 000 automobilov z pôvodných takmer 260 000.

Pokles dovozu je jedným z hlavných faktorov, prečo stúpajú ceny ojazdených automobilov a klesá ich kvalita pri kúpe. Priemerná cena na Slovensku bola v novembri 6 300 eur, pričom priemerná hodnota najazdených kilometrov sa zvýšila zo 162 na 166-tisíc. V priemere automobily vo veku od 9,1 do 9,7 rokov. Zaujímavé však je, že počet vozidiel s alternatívnym pohonom v ponuke sa zvýšil z 319 na 423 kusov. Prvých päť ponúkaných modelov zostáva stabilných. Väčšinou ju ponúkajú Octavia, Fabia a Passat.

Najčastejšie inzerované ojazdené automobily v Slovenskej republike (XI. 2020)

Model Počet kusov
1. Škoda Octavia 3 655
2. Škoda Fabia 1 825
3. VW Passat 1 806
4. VW Golf 1 714
5. Škoda Superb 1 339
6. BMW 3 1 089
7. Ford Focus 960
8. BMW 5 850
9. VW Touran 793
10. Ford Mondeo 655

ZDRAVIE: Aures Holdings

Páči sa vám tento článok?
Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je každý deň prinášať aktuálne správy. Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close