Hlavné správy

Bahrajn a Izrael sa dohodli na normalizáciu vzťahov, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil v piatok na sociálnej sieti Twitter dosiahnutie „mierovej dohody“ medzi Bahrajnom s Izraelom.

Bahrajn sa tak – po Spojených arabských emirátoch (SAE) – stal druhou arabskou krajinou, ktorá sa v ostatných týždňoch rozhodla normalizovať svoje vzťahy s Izraelom, uvádza agentúra AFP.

„Dnes ďalší HISTORICKÝ prielom! Naši dvaja skvelé priatelia Izrael a Bahrajnské kráľovstvo dosiahli mierovú dohodu – v priebehu 30 dní tak už druhá arabská krajina uzavrie mier s Izraelom,“ napísal Trump.

Krátko nato sa Izraelčanom prihovoril aj ich premiér Benjamin Netanjahu. „Občania Izraela, som dojatý, že dnes večer dosahujeme ďalšie mierovú dohodu s ďalšou arabskou krajinou,“ povedal.

Podľa spoločného vyhlásenia USA, Izraela a Bahrajne, ktoré Trump tiež zverejnil na Twitteri, sa obe krajiny dohodli na obnovenie „Úplných diplomatických vzťahov“.

Dohodu slávnostne podpíšu 15. septembra na ceremónii v Bielom dome. Zároveň bude podpísaná rovnaká dohoda aj so SAE, ktoré jej dosiahnutie oznámili už 13. augusta.

Historické dohody Izraela sa SAE is Bahrajnom sprostredkovali Spojené štáty. Dohodu sa SAE považuje Trump za svoj veľký diplomatický úspech pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA.

SAE sa rozhodli nadviazať diplomatické vzťahy s Izraelom ako vôbec prvá krajina z oblasti Perzského zálivu av poradí tretí arabský stáť – po Egypte a Jordánsku. Netanjahuova vláda sa v rámci dohody so SAE zaviazala, že pozastaví kontroverzné plány anexia časti palestínskych území v okupovanom Západnom brehu.

READ  Pre oživenie bolo na Slovensku objavené parkovisko a pohrebná kaplnka

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close