Slovenská lyžiarka Vlová využíva zbesilú finálovú jazdu, aby porazila Shiffrinovú v dažďom zmáčaných nočných pretekoch Svetového pohára

COURCHEVALE, Francúzsko (AP) — Michaela Shiffrin 2, Petra Vlová 2.

Dve najlepšie slalomárky na Svetovom pohári žien pokračovali vo štvrtkovom súperení, pričom Vlová využila zbesilú záverečnú jazdu, aby predstihla Shiffrinovú v ťažkých podmienkach v nočných pretekoch pokazených dažďom a hmlou.

Obaja v tejto sezóne vyhrali dva slalomy. Vedie olympijská víťazka z roku 2014 Shiffrinová s 330 bodmi; Zlatá olympijská medailistka z roku 2022 Vlhová zaostáva na druhom mieste o 50 bodov. 11. sezóna obsahuje slalomy.

Vo štvrtok Vlhová zaostávala za Američankou o 0,17 sekundy po úvodnej jazde, ale dosiahla najrýchlejší druhý čas jazdy a viedla preteky.

Shiffrinová ako posledná štartujúca strácala na Vlhovú v každom segmente, v závere jej chýbalo 0,24.

„Petra je neskutočná slalomárka. Nemôžem ju zdolať, pokiaľ nebudem stopercentná. Dnes sa mi lyžovalo naozaj dobre,“ povedala Shiffrinová, ktorá sa po skončení usmiala a Vlovej zablahoželala s objatím.

„Samozrejme, nevidel som jej druhú jazdu. Viem si však predstaviť, že sa jej darilo rovnako dobre ako pri tej výhre. Druhé miesto ma teší, možno nie úplne, samozrejme. Ale myslím si, že zvládal tieto podmienky lepšie ako v minulosti.

Vlhová vyhrala svoj prvý slalom v tejto sezóne a Shifrinová ďalšie dva Preteky v Killingtone, Vermont v novembri.

Lena Duerová sa vlani v januári stala poslednou lyžiarkou okrem Shiffrinovej či Valhovej, ktorá vyhrala slalom Svetového pohára. Vo štvrtok Nemec zajazdil tretí najrýchlejší čas na prvom kontrolnom bode pred prejazdom bránou.

Výsledkom je 23. raz v histórii Svetového pohára žien, kedy Shiffrinová a Valhová skončili v slalome 1:2, čo je 13-krát, čo americký tím vyhral.

„Je to dobré pre náš šport, pretože si myslím, že sa posúvame navzájom. Posúvame naše lyžovanie na vyššiu úroveň,“ povedala Vlhová.

READ  Vakcína skrýva tvár kampane pred vážnymi antivirotikami v zahraničí

Pre Valhovú to bolo 21. víťazstvo v kariére v slalome, čím sa vyrovnala na štvrtom mieste v zozname všetkých víťazstiev. Len Shiffrinová (55), Marlies Schildtová (35) a Wrennie Schneider (34) vyhrali viac slalomov.

Dominancia Shifrin-Valhovej v slalome sa odzrkadlila na konečnom výsledku, keďže zvyšok poľa skončil o viac ako dve sekundy mimo tempa. Na treťom a štvrtom mieste skončili rakúske lyžiarky Katharina Troup a Katharina Kalhuber a Shiffova americká tímová kolegyňa Paula Moltsen sa prepadla zo štvrtého na piate miesto o 2,64 bodu za Willowou.

„Cítim sa skvele s veľkým sebavedomím,“ povedala Vlová. „V posledných pretekoch som tam bol vždy, ale niečo tomu chýbalo. Toto víťazstvo je veľmi dôležité. Viem, že môžem byť rýchly a dnes som to ukázal.“

Vo štvrtok skôr Shiffrinová a Vlová porušili podmienky na to, aby si pripravili ďalší boj o víťazstvo, keď opustili ihrisko o viac ako sekundu pred Američankou.

„Áno, je to ťažké. Vidíte veľkú medzeru, a to preto, že nie je čo tlačiť,“ povedala Shiffrinová o slabom povrchu kurzu St. E. Allies.

Shiffrinová, vychádzajúca zo vzácnej DNF Nedeľné super-G v neďalekom Val d'IsereV úvode pretekov sa tréner Valhoa Mauro Bini vyhol veľkým chybám na ťažkej trati.

Slovenka, ktorá štartovala ako druhá, bola v troch zo štyroch kategórií rýchlejšia ako Shiffrinová, no na druhom mieste podľahla Američanke o 0,47.

„Pri lyžovaní som sa cítila naozaj dobre, ale začať prvý bol veľkou výhodou. Boli to veľmi náročné podmienky,“ povedala Shiffrinová.

Schiffrinová predĺžila svoj náskok v celkovom poradí a teraz vedie nad Federicou Brignonovou o 143 bodov. Talian, ktorý v nedeľu vyhral super-G, vypadol zo štvrtkových pretekov po tom, čo sa sotva presadil v slalome.

Najbližšími pretekmi Svetového pohára sú GS a slalom v rakúskom Liens budúci štvrtok a piatok.