Zábava

Blízky spojenec populistického premiéra robí prezidentom Slovenska prozápadného diplomata

Pellegrini sa stal šiestym prezidentom Slovenska od získania nezávislosti v roku 1993 po rozpade Československa.

Čaputová bola zarytou zástankyňou boja proti susednej Ukrajine Invázia do Ruska, O druhý mandát sa neusiloval Väčšinou v ceremoniálnych pozíciách.

Pellegriniho víťazstvo upevnilo Figovu moc, pretože jemu a jeho spojencom umožnilo kontrolovať kľúčové strategické pozície.

Prezident krajiny s 5,4 miliónmi obyvateľov si po parlamentných voľbách vyberá premiéra, prisahá v novej vláde a vymenúva sudcov ústavného súdu. Prezident môže tiež vetovať zákony, hoci parlament môže veto jednoduchou väčšinou prehlasovať a napadnúť ich na Ústavnom súde. Hlava štátu má tiež právo omilostiť zločincov.

Väčšinu výkonných právomocí má vláda na čele s predsedom vlády.

Vyhrala Figova ľavicová strana Smar (Smer). Parlamentné voľby 30. septembra Na proruskej a protiamerickej platforme.

48-ročný Pellegrini, ktorý je za silnejšiu úlohu štátu, šéfuje ľavicovej strane Hlas, ktorá skončila v prieskumoch tretia a vstúpila do vládnej koalície s Ficom a ultranacionalistickou Slovenskou národnou stranou.

Kritici sa obávajú, že Slovensko za Fica opustí svoj prozápadný trend a bude nasledovať smerovanie Maďarska v populizme. premiér Viktor Orbán.

Nová vláda okamžite prestala zásobovať Ukrajinu zbraňami. Tisíce znova a znova vyšiel do ulíc Nedávno sa po Slovensku konali zhromaždenia proti Ficovej proruskej a inej politike Plánuje novelizovať Trestný zákon A Prevezmite kontrolu nad verejnoprávnymi médiami.

Kým Pellegrini novú vládu podporil a nespochybňoval jej politiku, Korčok kritizoval kroky vlády, ktoré by podľa odporcov mohli podkopať princípy právneho štátu.

Korčok je bývalý veľvyslanec v USA a Nemecku, ktorý pôsobil aj ako veľvyslanec krajiny pri NATO a Európskej únii. Dôrazne podporuje členstvo Slovenska v EÚ a NATO.

READ  Vodca Slovenska Richard Sulik rezignuje: „Tento krok pomôže vyriešiť vládnu krízu“

Pellegrini, bývalý podpredseda Smarila Figa, nahradil Figa na poste premiéra v roku 2018. Bol nútený odstúpiť Po veľkých protivládnych pouličných demonštráciách proti zabitiu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Pellegrini sa dočasne rozišiel s Figom po tom, čo korupciou pošpinený Smar prehral predchádzajúce voľby v roku 2020.

Pellegriniho víťazstvom sa Figo spamätal z dvoch prezidentských prehier. Figa pred 10 rokmi porazil v prezidentských voľbách Andrzej Kiska, zatiaľ čo Kaputová si pripísala víťazstvo nad kandidátom, ktorého podporila na hlasovaní v roku 2019.

Vydavateľstvo

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close