Technológie

BMW Radu 4 Cabrio: Keď extravagancia zníži strechu

BMW prináša po modeloch M3 a M4 ďalšiu novinku. Tentokrát ide o extravagantné kupé série 4, ktoré spadlo o strechu. Zákazníci si preto budú môcť vychutnať zážitok z dokonalých jazdných vlastností s pocitom vetra vo vlasoch. BMW radu 4 Cabrio navyše prináša úplne nový dizajn plátennej strechy.

Spojenie radosti zo športovej jazdy s nadšením z otvorenej strechy ponúka BMW vo svojom prémiovom kabriolete strednej triedy už 35 rokov. Všetko to začalo BMW radu 3 Cabrio, ktoré neskôr prešlo niekoľkými zmenami, až sa stalo výrazným a pomerne extravagantným kúskom modelu BMW radu 4 Cabrio. Už čoskoro si budeme môcť vychutnať zvláštny charakter vozidla s ničím nerušeným výhľadom na oblohu.

Výrazné zväčšenie rozmerov

Dizajn extravagantného kupé s jeho natiahnutými proporciami jasne vystihuje dynamické jazdné vlastnosti. Štvormiestny kabriolet ponúkne rozmery, ktoré sa oproti predchodcovi výrazne zmenili. Dĺžka sa natiahla o úctyhodných 128 milimetrov na konečnú hodnotu 4 768 mm. Môžeme vnímať podobné zväčšenie šírky automobilu. Tu sa nové BMW radu 4 Cabrio zlepšilo o 27 milimetrov a rázvor náprav je až 41 milimetrov. Celkovo má auto vpredu širší rozchod o 28 milimetrov a vzadu o 18 milimetrov.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Už pri predstavení klasickej série 4 boli mnohí určite šokovaní dizajnom prednej časti automobilu. Široké zvislé obličky dodávali štyrom radom nezameniteľný charakter. Novinkou boli aj prepracované Full LED svetlomety, ktoré sú za príplatok k dispozícii aj s laserovou technológiou. Teraz môžeme otvorene povedať, že BMW odlíšilo radu 4 od radu 3 nielen tvarom tela, ale aj dizajnom. Za to dávam palec hore.

Vďaka nízkemu sedeniu vozidla nad povrchom vozovky sa dizajnérovi podarilo vytvoriť dynamický natiahnutý profil, ktorý dodáva dostatočne športový pocit. Športový profil automobilu po zloženej streche podčiarkuje nielen prednú časť, ale aj niekoľko bočných línií alebo tvary zadných svetiel. Podľa príkladu nového dizajnérskeho jazyka značky sú modelované v tvare písmena L, ktoré je umiestnené na čiernom pozadí. Po zatvorení má strecha klenutý tvar. Ponúka tak kombináciu pohodlia, dizajnu a vďaka svojej konštrukcii aj nízku hmotnosť.

READ  Recenzia Renault McCann RS300 ETC 2021 UK

Zcela nová strecha spája tieto dva svety

Samotná strecha je vyrobená zo špeciálnej tkaniny. Jeho zakrivený tvar poskytuje dostatočné množstvo aerodynamiky, takže ani pri vyšších rýchlostiach nebudete cítiť nadmerný hluk. Zároveň sa stáva akýmsi spojením medzi dvoma svetmi. Poskytuje to najlepšie, čo si môžete predstaviť pre plátennú strechu v spojení s kľúčovými strešnými prvkami s pevnou konštrukciou. BMW radu 4 Cabrio budete môcť rozložiť s dvoma rôznymi odtieňmi „klobúka“. Základom bude klasická čierna verzia Black a na želanie získate šedo-strieborný variant Anthracite Silver. BMW uvádza, že nová strecha by mala byť až o 40% ľahšia ako pevná strecha jej predchodcu. O jeho otvorenie a zatvorenie sa postarajú výkonné elektromotory, ktoré zvládnu jednu z týchto úloh do 18 sekúnd až do rýchlosti 50 km / h. Po zatvorení navyše ponúka BMW radu 4 Cabrio objem batožinového priestoru až 385 litrov.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Úplne nové sedadlá zabezpečia pohodlie posádky a zážitok z jazdy. Tie sú už pri športe štandardom a sú vybavené automatickým zaťahovacím zariadením na napájanie bezpečnostného pásu. K dispozícii je tiež prémiový kožený poťah Vernasca, vyhrievané a vetrané sedadlá, športový volant a špeciálne zadné sedadlá so zabudovanými opierkami hlavy. Poteší tiež možnosť zahrievania krku, čo oceníte najmä pri vyšších rýchlostiach pri otvorenej streche. Deflektor vetra, ktorý reguluje prúdenie vzduchu okolo vozidla, by mal tiež pomáhať predchádzať turbulenciám v kabíne, keď je strecha otvorená. Dá sa ľahko odstrániť a umiestniť na vyhradené miesto.

Široká ponuka motorov od základne po vrchol

Poteší tiež ponuka motorov v novom BMW radu 4 Cabrio. V zásade bude automobil dodávaný s motorom 420i. Pôjde o benzínový štvorvalec s výkonom 135 kW. O niečo viac zábavy ponúka benzínový štvorvalec 430i s výkonom až 190 kW. V prípade benzínu bude vrcholom doterajšej ponuky model M440i xDrive. Ide o radový šesťvalec s výkonom 275 kW. Naftu mal zastúpenie aj v kabriolete odvodenom zo štvorradovej série v podobe základného štvorvalca 420d s výkonom 140 kW. Neskôr pod kapotu prídu aj motory 430d a M440d xDrive.

READ  Škoda Eniac Coupe iV mieri ku hviezdam

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Ako som spomínal v recenzii BMW X3 30e xDrive, paket M je akousi nepísanou nevyhnutnou súčasťou automobilov BMW. Aj so sériou 4 Cabrio budete môcť za príplatok získať oveľa športovejší a dravejší vzhľad. V základe bude auto k dispozícii s 17-palcovými diskami kolies. Môžete si vybrať medzi 18 a 19-palcovými diskami za príplatok a s vlajkovými loďami M440i xDrive a M440d xDrive. Predný nárazník tiež získa výraznejší tvar a väčšie bočné otvory na prívod vzduchu. M sedadlá, M športový volant a ďalšie špeciálne prvky interiéru budú samozrejmosťou. Samotná séria 4 Cabrio okrem iného zvýšila torznú tuhosť až o 4% v porovnaní s predchádzajúcou generáciou.

Technologická špička

Z pohľadu technologického vybavenia samozrejme nebude chýbať to najlepšie, čo BMW v súčasnosti má. Nesmie tu chýbať najvyššia forma infotainmentu, keď sa za príplatok dostanete až na 12,3-palcovú palubnú dosku a 10,25-palcový centrálny ovládací displej. Novinkou sú tiež BMW Maps, BMW Intelligent Personal Assistant, kompatibilita s mobilnými zariadeniami a možnosť inštalovať aktualizácie cez smartphone vďaka zabudovanému 4G pripojeniu.

Zdroj: BMW

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close