Hlavné správy

bne IntelliNews – Profil: Michal Simeka, prezident Progresívneho Slovenska

Michala Simeku odvolala z Bruselu jeho strana Progresívne Slovensko, aby sa v budúcotýždňových voľbách pokúsil zabrániť nevyhnutnému návratu populistického siláka Roberta Figa k moci. Prieskumy ukazujú Že to naozaj dokázal vytiahnuť.

Trojnásobný premiér Fico čelil tlaku nadol v roku 2018, keď odstúpil po masových protestoch po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Jeho ľavicová strana Smar, obvinená z predsedníctva úplne dezorganizovanému štátnemu aparátu, sa neskôr rozdelila a neuspela. Prvýkrát od roku 2006 vo všeobecných voľbách v roku 2020.

Ale neschopnosť stredopravého populistu Igora Matoviča, víťaza volieb počas pandémie COVID-19, koaličné boje a pretrvávajúca kríza životných nákladov priviedli Fica späť na prvé miesto v prieskumoch s 20 %.

Liberálni proeurópski progresívci, ktorí sa v roku 2020 nedostali do parlamentu, teraz ťažia z toho, že nie sú súčasťou tej „koalície zmätkov“ a v posledných prieskumoch za Smerom zaostávajú len o pár percent. Podobne ako v prípade Matovičovho OĽaNO naposledy existuje reálna nádej, že neskorý nárast o štvrtinu odhadovaných nerozhodnutých voličov by mohol 30. septembra posunúť progresivcov na prvé miesto.

„Bude to veľmi krátke,“ hovorí Milan Nick, vedúci pracovník Nemeckej rady pre zahraničné vzťahy (DGAP). „Mohlo by sa rozhodnúť v posledných dvoch týždňoch.“

„Existuje reálna možnosť dominového efektu,“ povedal profesor Tim Hatton z University of Birmingham, ktorý krajinu navštívil. „Neprekvapilo by ma, keby sa im darilo lepšie, ako naznačujú prieskumy.“

Bratislavu momentálne zapĺňajú bilbordy mladého (39-ročného) bradatého lídra Progresívnej strany a jeho zdravej rodiny, ktoré vyzývajú Slovákov, aby „volili budúcnosť“.

„V konečnom dôsledku ide o politický stret dvoch vízií, kam by sa Slovensko malo uberať,“ povedal Simeka. bne IntelliNews V rozhovore v jeho bratislavskej kancelárii. „Fico sľubuje návrat do minulosti, potenciálnu hrozbu postihu, právneho štátu a medzinárodnej izolácie.“

Simeka – ktorý si ako podpredseda Európskeho parlamentu na Slovensku vybudoval svoj profil ráznymi zásahmi na sociálnych sieťach – sa v televíznych diskusiách darilo nad očakávania, aj keď jeho umiernená argumentácia často narážala na politických rivalov.Matovič a Smer Robert Kaliňák sa nedávno pobili na mítingu)

READ  Podpredseda slovenskej vlády rezignoval po porušení zákazu vychádzania - EURACTIV.com

Teraz sa zdá, že medzi mestskými liberálmi a relatívne dobre situovanými ľuďmi vládne skutočné nadšenie Mladí voliči Hoci sa mnohí obávajú, že Cimeka zosadí Fico, veterán, ktorý vládne politike krajiny takmer 20 rokov, progresívne Slovensko by mohlo vyhrať.

Hovädzí populizmus

Chimeka je nepravdepodobný politik nielen kvôli svojej relatívnej mladosti, ale aj kvôli svojmu pôvodu a politike. V krajine, ktorá za posledných 34 rokov demokracie bežne podporovala silných populistov, ktorí tvrdia, že zastupujú obyčajného človeka, vynikajú jeho liberálne názory a akademické pozadie. Pochádza z rodiny slávnych disidentských spisovateľov, má doktorát z Oxfordu a pred vstupom do politiky pracoval ako zahraničný politik a novinár (úplné zverejnenie: pred 20 rokmi bol mojím kolegom).

Svoju stranu neovládol, ako to slovenskí lídri bežne robia, a progresívnym kandidátom na premiéra sa stal až v máji minulého roka.

„Jednou z jeho slabín je, že nemá žiadne manažérske skúsenosti,“ hovorí Hatton. „Podpredseda Európskeho parlamentu si myslí, že tu nič nie je. V mnohých hlavách je otázka, či bude premiérom.

Ďalšou slabinou je, že jeho strana je široko odmietaná ako bratislavský liberálny klub s malým prístupom mimo hlavného mesta. Slovensko trpí hlbokými regionálnymi rozdielmi a rozrastajúca sa Bratislava je svetom vzdialeným od drsných miest a prašných dedín v centrálnych a východných regiónoch krajiny.

Slovenská populácia v týchto regiónoch v poslednom čase trpela epidémiami, potom rastúcimi cenami a bola dlhodobo slabá (Zhoršené dezinformáciami) populistickým silákom, ktorí sľubujú stabilitu, poriadok a silný štát.

„Je problém s tým, že Progresívne Slovensko je vnímané ako bratislavská strana a mládežnícka strana,“ hovorí Hatton. „Jeho príťažlivosť mimo týchto skupín je veľmi obmedzená.“

Nic tvrdí, že jeho ekonomický plán voľného trhu nie je príťažlivý pre chudobných voličov a že jeho zahrnutie sľubov, ako sú registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia, nie je dobré v konzervatívnejších vidieckych oblastiach. Strana má silné zelené zameranie a niektorí členovia verejne podporili liberalizáciu drog.

„Obmedzujú ich príťažlivosť v mestských oblastiach,“ hovorí Nick. „Hrajú do karát Figovi a Smarovi, ktorí ich označujú za extrémistov.“

S tým súhlasí aj Michael Wasecka, šéf think-tanku Bratislava Policy Institute. „Úprimne, na Slovensko sú veľmi moderné,“ hovorí. „Progresívne Slovensko vnímané ako príliš radikálne.“

Chimeka je neúprosná. „Sme liberálna strana, to je cesta, veríme [sexual] Rovnosť a takí sme,“ hovorí. Ľudia si musia uvedomiť, že Slovensko je v zahraničí v EÚ. Mnohé krajiny EÚ majú občianske partnerstvá, ako aj manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

Binárny výber

Dokonca aj najbližší potenciálni spojenci strany sa na nich v zápale kampane obrátili a odsúdili ich tak radikálne, ako klesajú ich vlastné hodnotenia.

Milan Majerski, líder Kresťanskodemokratickej strany, povedal, že progresívci sú hrozbou „v mnohých ohľadoch“ kvôli ich sexistickej politike.

Libertariánska Strana slobody a solidarity (SaS) nedávno zaútočila na „neomarxistických“ progresivistov. Povedal to najvyšší predstaviteľ strany Sas bne IntelliNews Medzi stranami existovali hlboké hospodársko-politické rozdiely, ktoré sa nie vždy odzrkadlili v progresívnom programe.

„Nevieme, čo od nich môžeme očakávať,“ spochybnil ich sľub, že nezvýšia dane, aby pokryli dane. Narastajúci rozpočtový deficit. „To nemyslia vážne. Odborníci tvrdia, že by malo dôjsť k zvýšeniu daní. Budeme ešte žiadať škrty v rozpočte, ale oni nebudú ochotní to urobiť.“

Menšie stredopravé strany obviňujú Chimeca zo snahy o binárnu voľbu medzi progresivistami a Figom. To by upevnilo podporu Smeru, stlačilo by menšie strany pod päťpercentnú hranicu a progresivistov by to pripravilo o spojencov.

„Progresívne Slovensko hrá na Figov strach a vykresľuje sa ako alternatíva,“ hovorí Nick. „Silná polarizácia medzi Smarom a PS nie je dobrá pre menšie strany.“

Hoci existujú kreslá na zostavenie vlády a progresívci by mohli urobiť kompromis s Kresťanskodemokratickou stranou a SaS, na dosiahnutie väčšiny môžu potrebovať aspoň dve strany. Vybudovanie a udržanie takejto vlády pohromade bude veľkou skúškou Chimekových vodcovských schopností a pravdepodobne sa skončí ďalším neúspechom. Slovenský stredopravýJe plná osobných rozporov.

Chimeka sa tvári odvážne. „Moje skúsenosti pochádzajú z Európskeho parlamentu, kde musíte pracovať s ľuďmi, s ktorými nesúhlasíte. Je to o dialógu a rešpekte k partnerom. Samozrejme, nie je to jednoduché, ale myslím si, že je to najlepšia cesta pre našu budúcnosť. Je to otázka dialógu a rešpektu voči partnerom.“

READ  Jill Biden má pozitívny test na Covid-19, „mierne“ príznaky – The New Indian Express

Zasvätení hovoria, že je naivné prirovnávať Európsky parlament k hadej jame slovenskej politiky.

„Michael Simeka nevie, čo má robiť s tým, čo urobil,“ povedal bývalý vysoký predstaviteľ nedávno zrútenej stredopravej vlády. bne IntelliNews. „Stretne sa tvárou v tvár hrubému múru slovenskej politickej reality.“

Zlé kompromisy

Táto skutočnosť by od jeho tvrdenia, že nemá preferovaných partnerov, vyžadovala aspoň dve strany, z ktorých každá má svoje vlastné nedostatky.

Matovičovo OĽaNO by malo byť jasným partnerom, no jeho nevyrovnané správanie vo funkcii premiéra z neho robí poslednú voľbu.

Pravicovo-populistická strana Sme rodina Borisa Kollera je v „rodinných témach“ tradičnejšia ako katolícki kresťanskí demokrati, a to aj napriek 13 Kollerovým deťom 11 rôznych žien. Koller povedal, že jeho poslednou možnosťou by bolo pripojiť sa k progresívnemu Slovensku a Simeka by bol „katastrofálny“ premiér.

Osud Slovenska môže spočívať na stredoľavej strane Hlas bývalého premiéra Roberta Pellegriniho, ktorá je s približne 13 % v prieskumoch na treťom mieste.

Pellegrini, ktorý po Ficovi prevzal funkciu premiéra, keď pred voľbami zakladal vlastnú stranu, naznačil, že chce spolupracovať s progresivistami, no v posledných týždňoch bol nejednoznačnejší, keďže jeho podpora v prieskumoch klesla. „Sme zásadne odlišní a môže byť ťažké sa dohodnúť,“ povedal nedávno.

Politológovia naznačujú, že ak Pellegrini vytvorí koalíciu so stredopravými stranami, tak mu aj tak neverí, a tak sa možno opäť spojí s Ficom, možno výmenou za jasnú kandidatúru na prezidenta na budúci rok.

„Stále mám skrytú nádej, že vyhrá progresívne Slovensko,“ hovorí redaktorka časopisu Peťa Baláková. Sm Denne. „Ak však Figo prehrá, bude to zlý kompromis a budeme v rukách Pellegriniho,“ varuje.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close