Ekonomika

bne IntelliNews – slovenský minister hospodárstva rezignuje, koaličná kríza však pretrváva

Podpredseda vlády SR, minister hospodárstva a vodca nezávislosti a solidarity (SASS) Richard Zulik sa stretol s požiadavkami predsedu vlády Igora Matoviča (Olano) a 22. marca oznámil svoju rezignáciu. Premiérovi nič nebráni v tom, aby odstúpil, uviedol Sulik.

Madovič oznámil svoju pripravenosť rezignovať v nedeľu Ako požadujú jeho dvaja koaliční partneri, ale iba v prípade, že by odstúpil Sulik, ministerka spravodlivosti Maria Koliková (za ľudí) a podpredseda parlamentu Juraj Selika (za ľudí). Žiadal tiež prevod ministerstva zo Sassu na jeho stranu Olano a post predsedu parlamentného výboru.

„Ak si naši koaliční partneri splnia povinnosti, ktoré verejne deklarovali, som pripravený z vedenia vlády odstúpiť a konať iba ako jej člen, a to na základe požiadaviek Olana na tomto základe,“ uviedol Madovič.

Zulik povedal, že Madovič by mal teraz dodržať svoj sľub. „Stretli sme sa takto … [Matovic´s] Keďže sme to požadovali už viac ako týždeň, ako citovala Slovenská spravodajská agentúra, je možné ju prestavať. “Sass trval na tom, aby po demisii predsedu vlády nasledovali zvyšní jej ministri, ale zatiaľ to odmietla stratiť miesto v kabinete alebo predsedu výboru.

Epidemickou krízou sa prehĺbilo dlhotrvajúce napätie v stredopravom spojenectve štyroch strán medzi Zulikom a Madovicom a Madovicov vládny štýl. Tento mesiac vyvrcholilo rozhodnutím Madoviča tajne kúpiť ruskú vakcínu Sputnik V. Rozhodnutie malo vynútiť rezignáciu ministra zdravotníctva najskôr pre Sassa a ľudí a potom pre Madoviča, aby viedol ďalšiu osobu OLaNO. Madovič súhlasil, že pôjde, ale požiadavky jeho zamestnancov sa môžu od jeho spojencov javiť ako neprijateľné.

Podľa politológa Paula Paposa z Univerzity Cominiusa v Bratislave je riešenie krízy slovenskej koalície ešte veľmi ďaleko. Situácia sa nezmiernila vyhlásením Madoviča z 21. marca.

„Bolo mi jasné, že táto správa nebola dohodou medzi koaličnými stranami, ale skôr predložením požiadaviek prostredníctvom médií,“ uviedol.

READ  Spotrebiče dostanú nové energetické štítky. Takto budú vyzerať

Babos neočakával, že Madovič odstúpi, kým neodstúpia všetci členovia koalície, ktorú menoval. „Nechcem, aby sa to stalo realisticky do stredy – do termínu splnenia posledného Sassovho varovania,“ uviedol.

Ďalšie vylepšenia budú závisieť od toho, ako nakoniec bude pôsobiť Kolikova a ministerka investícií Veronika Remišová (pre občanov). Ľudia uviedli, že svoje rozhodnutie oznámi 23. marca.

Anato, ďalší politológ na Univerzite prijímania v Bratislave, sa dištancoval s tým, že zatiaľ čo Madovichove požiadavky boli reálne, pri posledných varovaniach pred zmenami v parlamente to nestačilo. A je vnímaný ako pohyb vyvolaný osobnými konfliktmi niektorých koaličných poslancov. .

Premiérova požiadavka, aby Sass opustil jedno z jeho ministerstiev v prospech OLANO, aby bolo možné ministerstvá rozdeliť podľa výsledkov volieb, sa považuje za drsnú správu o tom, že dobré časy sa skončili.

„Rozdelenie osobných pozícií medzi koaličné strany po všeobecných voľbách je vo všeobecnosti komplexnou záležitosťou a malo by sa v tejto súvislosti chápať ako odmietnutie žiadosti SAV, pretože to nebude mať za následok iba zisky a ústupky vo vláde,“ uviedol citovala spravodajská agentúra.

„Aj keď dôjde k rekonštrukcii kabinetu v súlade s požiadavkami Olana, ďalšie kroky kabinetu odhalia iba to, či je vládna koalícia vo fáze, alebo konečne nájde východisko,“ dodal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close