Hlavné správy

Boj proti prevzatiu moci Robertom Ficom na Slovensku

Je to len päť mesiacov, čo Slováci volili v parlamentných voľbách a teraz sa pripravujú na voľbu prezidenta – úradujúca Zuzana Čaputová oznámila, že sa už nebude uchádzať o ďalší mandát.

Hoci ľavicový prezidentský kandidát Peter Pellegrini vyzval na pokoj, kampaň pred ním nebude o nič tichšia ako septembrové znovuzvolenia. Jeho fotografia sa usmieva z bilbordov naprieč týmto hlboko rozdeleným národom, rozdeleným takmer na polovicu medzi priaznivcov nacionalisticko-ľavicovej vládnej koalície a proeurópsku opozíciu.

Novú vládu, ktorá začala svoje funkčné obdobie „reformami v štýle Viktora Orbána“, čakajú prezidentské voľby cez víkend pred Veľkou nocou a druhé kolo o dva týždne neskôr. Ďalším kandidátom je bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korgok. Podľa prieskumov má náskok Pellegrini.

Súčasným predsedom vlády je Robert Fico, bývalý komunista, ktorý je už štvrté funkčné obdobie. Proti navrhovaným reformám trestného práva demonštrovali v hlavnom meste Bratislava a v dvoch desiatkach miest po celom Slovensku desaťtisíce ľudí.

Od decembra sú občania v uliciach v treskúcom mraze, vetre a daždi. Jedna z najpopulárnejších mantier je: „Podľa“. Je to prezývka, ktorú dostal Pellegrini podľa jeho podriadeného postoja k Figovi.

Je tu silný zmysel pre krajinu v politickej „zlej nálade“, čo je výraz, ktorý preslávil už zosnulý český a československý prezident Václav Havel na označenie neduhov postkomunistickej transformácie.

Toto bolo zdôraznené, keď Korgok vystúpil na javisko Komunitného divadla na jednej zo zastávok svojej kampane v centre mesta Svolan (aktuálny slogan: „Na ceste k jednote“). Jeho prejav si prišlo vypočuť viac ako 100 ľudí.

„Slovenská politika krváca; Je to ako box,” povedal Gorkoc pred tmavočerveným divadelným plátnom na adresu agresívnej, nenávistnej trumpovskej nálady, ktorá vládne slovenskej politike.

READ  Emran Hashmi zdieľal vrhací obrázok zo Slovakia Street-ANI

„Krajina nepotrebuje prezidenta, ktorý sa na nich usmieva,“ povedal Korgok. „Prezident je tu, aby rozosmial národ.“ Súčasná „zlá nálada“ a veľké množstvo hnevu totiž nútia mnohých Slovákov, najmä tých mladších, uvažovať o úplnom opustení krajiny.

Podľa nedávno zverejneného prieskumu uvažuje štvrtina dospelých o imigrácii – jedným z hlavných dôvodov je podľa nich nespokojnosť s politikou a spoločnosťou v krajine.

„Ak to bude pokračovať, oveľa viac ľudí opustí túto krajinu,“ smútila 67-ročná Maria Canova, keď vstupovala na míting s manželom, dcérou a zaťom. Rozhodol sa hlasovať za Korgoka, aby zastavil toto vymývanie mozgov. Veriac, že ​​to nie je prehratá bitka, stojí v rade, aby sa s ním odfotila. „Moje deti sa zúčastnili na protivládnom proteste,“ povedala s hrdosťou v hlase.

Na jednom z jeho mnohých zhromaždení priateľské davy tlieskali a jasali, keď Korčok povedal: „Vlastní im tento štát. Ako prezident nikdy nezabudnem, že slúžim občanom… Musíme si vziať späť slovo „vlasť“ od týchto vlastencov. Do skutočného boja vo voľbách zostáva už len niekoľko týždňov.

Informuje o tom pre Slovenský denník Branislav Ondrášik SME

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close