Svet

Bojové lietadlá RAF boli vyslané, aby zostrelili iránske drony, informovalo ministerstvo obrany

Britské bojové lietadlá sa snažili zostreliť drony vypustené z Iránu nad Izraelom.

Ministerstvo obrany (MO) vo vyhlásení uviedlo, že Kráľovské letectvo (RAF) odrazí „akékoľvek letecké útoky v dosahu“ v regióne.

Lietadlá RAF prelietavali nad Irakom a Sýriou, ale nie nad Izraelom.

Premiér Rishi Sunak odsúdil neuvážený útok Iránu a prisľúbil, že Spojené kráľovstvo sa bude naďalej zastávať Izraela.

Irán v noci zo soboty na nedeľu vypustil desiatky vzdušných dronov a riadených striel na Izrael v široko očakávanom a bezprecedentnom odvetnom útoku.

Izraelská armáda uviedla, že väčšinu útokov – väčšinou mimo izraelského vzdušného priestoru – zachytila ​​s pomocou iných krajín.

Spojené štáty sú jedným z týchto spojencov, pričom prezident Joe Biden potvrdil, že americká armáda pomohla Izraelu zostreliť „takmer všetky“ iránske drony a rakety.

Jordánsko tiež pomohlo odstrániť niekoľko iránskych bezpilotných lietadiel, podľa bezpečnostných zdrojov citovaných agentúrou Reuters.

Ministerstvo obrany neuviedlo, koľko tajfúnov RAF preletelo nad sýrskym a irackým vzdušným priestorom, ani nepotvrdilo, ktoré ciele boli úspešne zostrelené.

Jej vyhlásenie objasnilo, že lietadlá RAF zachytia akékoľvek údery v oblastiach, kde už operujú v rámci misie Operation Shader proti skupine Islamský štát.

Minister obrany Grant Schabbs potvrdil tento krok na X, predtým známy ako Twitter, a uviedol, že „dôrazne odsudzuje“ nezmyselné nálety Iránu.

Sunak odpovedal Iránu slovami, že „údery rozdúchajú napätie a destabilizujú región“.

„Irán opäť dokázal, že má v úmysle zasiať chaos na svojom vlastnom dvore,“ povedal premiér.

Prisľúbil, že Spojené kráľovstvo bude naďalej podporovať bezpečnosť Izraela a ďalších spojencov Spojeného kráľovstva v regióne vrátane Jordánska a Iraku.

Na otázku, či sa pred nasadením lietadiel konzultovalo s kabinetom, povedal, že „kruh vedomostí“ musí byť „veľmi, veľmi tesný“.

Iránske útoky prichádzajú po tom, čo Teherán prisľúbil odvetu za útok na svoj konzulát v Sýrii z 1. apríla, pri ktorom zahynulo sedem dôstojníkov IRGC vrátane najvyššieho veliteľa.

Iránska vláda obvinila z útoku Izrael, ale Izrael to nepotvrdil ani nevyvrátil.

Líder labouristov Sir Keir Starmer uviedol, že strana podporuje všetky opatrenia „navrhnuté na obnovenie mieru“ a zabránenie širšej regionálnej vojne.

Vo vyhlásení odsúdil „rozhodnutie Iránu podrobiť Izraelčanov týmto neprijateľným útokom“.

„Medzinárodné spoločenstvo je jednotné v naliehaní na zdržanlivosť a je nám ľúto, že Irán si opäť vybral inú, nebezpečnú cestu,“ dodal Starmer.

Tieňová ministerka vnútra Yvette Cooperová pre BBC povedala, že labouristi chceli v pondelok v parlamente vypočuť premiéra z dôvodu „vážnosti“ a „skutočných obáv z rastu“.

Povedal však, že spojenci povzbudzujú Izrael.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close